Помош, софтверски проблеми и совети

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Прегледај го приврзокот 242679

Vekje vtor den mi e vakov laptopot, kje pominat 12-13 casa, kje napravi restart i pri bootiranje pak se pojavuva istoto.
Убаво ти вика @Anon спасувај податоци, бутирај пр. со Live Ubuntu копирај се, после види Health статус на хард и ако е ОК бриши партиции и направи чиста инсталација на ОС.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
sakam malce Aceto (acer) da go pojacam toest ima 4 ram da mu stavam use 2 ram moze toa da se izvede i kolko ke me kosta toa?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
sakam malce Aceto (acer) da go pojacam toest ima 4 ram da mu stavam use 2 ram moze toa da se izvede i kolko ke me kosta toa?
Многу подобри перформанси ќе има доколку додадеш уште 4 гигабајти. Дали можеш зависи од тоа колку подржува лаптопот. Цената зависи од тоа дали ќе купиш нов или половен.

Sent from my Redmi
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
Многу подобри перформанси ќе има доколку додадеш уште 4 гигабајти. Дали можеш зависи од тоа колку подржува лаптопот. Цената зависи од тоа дали ќе купиш нов или половен.

Sent from my Redmi
Zborot mi e segasnite 4 sto gi ima Laptopot da dodadam use 2 ili 4 i kako se dvizat cenata na Ram?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Рутерот има firewall. Доколку не е правилно конфигуриран прави практично блокада на одредени ЛАН уреди. Или ислкучи firewall или отвори му порта на VoIP-от. Претежно порта за VoIP е 5060, 5061.
Друга опција ако ти е полесно и имаш свич (мисам дека телекабел даваат по 3 IP на корисник -прашај, не сум сигурен)
Од модем кабел према свич, па од свич еден кабел во телефон а еден према рутер. Една IP ќе користи VoIP а втора рутерот.
Фала ти за одговорот. (y)
Во врска со првата опција, имаш да ми препорачаш некој туторијал или нешто слично, каде што можам да видам како се прави тоа?
Во врска со втората опција, свич е исто што и обичен сплитер? Или треба конкретно свич да барам?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Zborot mi e segasnite 4 sto gi ima Laptopot da dodadam use 2 ili 4 i kako se dvizat cenata na Ram?
1. Дали можеш да додадеш зависи од тоа колкава количина рам меморија подржува матичната плоча и колку слота за рам меморија има на неа. Наведи го моделот на лаптоп што го имаш.
2. Цената на старо за една плочка од четири гигабајти рам е до 1000 денари.
3. Ти велам четири затоа што компјутерот побрзо работи кога рам меморијата е во двоканален режим, а тоа се случува кога двете плочки се со ист капацитет.
4. Доколку во твојот лаптоп имаш две плочки од по два гигабајти ќе треба да ги продадеш двете и да купиш две од по четири.

Sent from my Redmi
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Фала ти за одговорот. (y)
Во врска со првата опција, имаш да ми препорачаш некој туторијал или нешто слично, каде што можам да видам како се прави тоа?
Во врска со втората опција, свич е исто што и обичен сплитер? Или треба конкретно свич да барам?
За првата опција еве туториал за цел рутер. Тебе ти треба менито Port Forwarding, таму треба да внесеш ИП на телефонот (пред тоа треба да му зададеш фиксна ИП адреса на самиот телефон, преку неговото мени) и потоа во рутер да ја внесеш ИП-то на телефонот и порт range-от што треба да биде отворен UDP Port од 5060 до 5082 за SIP протокол.
Ако ти е оваа опција покомплицирана, јави се прво во телекабел и прашај дали имаш право на 3 ИП адреси и наведи им го примерот што ти го давам за дополнителен свич.
За свич еве нешто ефтино што ќе ти врши работа -линк. Во суштина ЛАН кабелот што излегува од модем треба да го поврзеш на порта на свичот, а од свичот да излегуваат два кабли, еден према телефон, друг према рутер (кај овој тип на свичови нема значење кој кабел на која порта е ставен). На овој начин рутерот ќе користи една ИП адреса, а телефонот друга (употребени би биле 2/3 ИП од телекабел) со што независно ќе работи рутерот од телефонот.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.422
Поени од реакции
3.989
Хардот ваљда цркинела.
Пробај да бутираш со linux за да собереш податоци што можеш, и пробај реинстал.
Може и да не е цркнат, носи го на мајстор.

Sent from my Redmi
Убаво ти вика @Anon спасувај податоци, бутирај пр. со Live Ubuntu копирај се, после види Health статус на хард и ако е ОК бриши партиции и направи чиста инсталација на ОС.
Fala vi za sugestiite drugari. Momentalno sum na Ubuntu (usb) i pravam backup pa kje go preinstaliralam.
Ako nekogas ve vode patot vo Kavadarci, holla at me :pijani:
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво дечки. Имам едно проблем па ќе ве замолам ако може малце да ми помогнете. Значи најдов едно подтаро компјутерче hp кое имаше инсталирано виндовс 7 ама премногу ми кочеше затоа ја решив да инсталирам windows xp 32 bita преку усб и се испадна океј. Ама после ми текна да го инсталирам исто windows xp ама 64 bita и service pack 3.Симнав една верзија од интернет ја бутирав и се тргна океј али сега ништо не работи. Се уклучува али работи само експлорер. Не ми отвара никаква инсталација не можам ни програми ни драјвери да инсталирам. Ми го покажува ова подолу на сликата. Инаку мојот лаптоп подржува 64 бита. Цмд командата можам да ја отворам само преку сафе моде. Затоа ќе бе замолам некако да ми помогнете ова да го средам за да си го вратам стариот виндовс ама да можам да ги инсталирам потребните апликации за да бутирам усб или цеде. Молам за помош и фала многу IMG_20200408_002025.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дечки. Имам едно проблем па ќе ве замолам ако може малце да ми помогнете. Значи најдов едно подтаро компјутерче hp кое имаше инсталирано виндовс 7 ама премногу ми кочеше затоа ја решив да инсталирам windows xp 32 bita преку усб и се испадна океј. Ама после ми текна да го инсталирам исто windows xp ама 64 bita и service pack 3.Симнав една верзија од интернет ја бутирав и се тргна океј али сега ништо не работи. Се уклучува али работи само експлорер. Не ми отвара никаква инсталација не можам ни програми ни драјвери да инсталирам. Ми го покажува ова подолу на сликата. Инаку мојот лаптоп подржува 64 бита. Цмд командата можам да ја отворам само преку сафе моде. Затоа ќе бе замолам некако да ми помогнете ова да го средам за да си го вратам стариот виндовс ама да можам да ги инсталирам потребните апликации за да бутирам усб или цеде. Молам за помош и фала многуПрегледај го приврзокот 243742
XP 64 бит се користеше многу малку. Има многу мал број на апликации што имаат поддршка за 64 бит XP.
За што сакаш да го користиш компјутерот? Врати се на 32 бит XP.
Стај му SSD и стај му Windows 7 пак ако сакаш 64 бит.
Кој е процесорот и колку рам има? Која е матичната?
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
XP 64 бит се користеше многу малку. Има многу мал број на апликации што имаат поддршка за 64 бит XP.
За што сакаш да го користиш компјутерот? Врати се на 32 бит XP.
Стај му SSD и стај му Windows 7 пак ако сакаш 64 бит.
Кој е процесорот и колку рам има? Која е матичната?
1.3 procesor ram 2gb a maticnata neznam, ima nesti amd 6350 mislam
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.595
Поени од реакции
38.741
Би можел ли да играм игрите од зунга на фејзбук
можеш, ќе си инсталираш мозила или хром. Најдобра варијанта ти е тоа, да имаш некој понов оперативен а да не ти кочи. Симни си го бесплатен е, ја го терам можда 3-4 месеци без проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom