Помош, софтверски проблеми и совети - II дел

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
Ова е вториот дел од темата наменета за помош, софтверски проблеми и совети (побарувањата се исфрлени овој пат бидејќи веќе има тема наменета за софтверски побарувања) и е продолжение на ОВАА тема.

Можете да ја користите за да прашате некого доколку имате некој софтверски проблем, ви треба помош или едноставно совет. Пожелно е за секој поединечен проблем да не се отвара нова тема туку да се искористи оваа (нормално, доколку се отвори една тема што е во спаѓа во оваа ќе биде споена со оваа, а доколку тоа стане навика од некој член може и ќе му биде забранет пристап до овој дел на форумот) и најважно е барателот на помош или совет да го напише решението доколку се најде, за некој друг доколку го има истиот проблем да не отвара нова тема.

Поздрав.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Mi trebaat driveri za instaliranje na kamera Mustek Wcam 300A! Aj ako moze nekoj da mi gi najde ke bide top.
Fala odnapred
 
P

Princ

Гостин
Инсталирав Убунту пред неколку дена и имам 2 проблема.

1. Кога почнува да работи компјутерот, убунту ми е прв на листа и на крај е виндоус икспе. Како да ги преместам (убунту да е втор а windows xp прв).
2. Имам матична MSI 945PL со звучна on-board Realtek ALC850 ама немам звук (на звучничето кај саатот имам црвен икс). Дај кажете драјвери кај можам да најдам. Инфо: немам интернет на тој компјутер. Значи ќе треба да ги превземам, па на стик и после да ги инсталирам таму.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Иам еден заебан проблем. Имам ПЦ од странство. Е сеа се појавува еден прозор и бара пас. Може некако да се тргне или мора формат.
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Ми рокна HDD од домашниот комјутер, па сега порачав нов, а прашањето ми е дали знаете за некои програми со кои може да се извадат податоци од „рокнатиот” диск? И дали воопшто може дискот да се употребува понатаму?
 
P

Princ

Гостин
mr_wicket напиша:
Иам еден заебан проблем. Имам ПЦ од странство. Е сеа се појавува еден прозор и бара пас. Може некако да се тргне или мора формат.
Досега не сум успеал да пробијам заборавен пас на XP затоа би ти препорачал формат. Почекај ако сакаш можеби некој знае друг начин.

Ако ти е само за да видиш што има на него пробај да се логираш како Guest (може е активен усерот).
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Princ напиша:
Досега не сум успеал да пробијам заборавен пас на XP затоа би ти препорачал формат. Почекај ако сакаш можеби некој знае друг начин.

Ако ти е само за да видиш што има на него пробај да се логираш како Guest (може е активен усерот).
Има начин, само заборавив кој фајл требаше да се брише! Утре ќе ви кажам...
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
mr_wicket напиша:
Иам еден заебан проблем. Имам ПЦ од странство. Е сеа се појавува еден прозор и бара пас. Може некако да се тргне или мора формат.
probaj vaka. koga ke se pojave prozorot za login stisni dva pati Ctrl+Alt+Delete i napisi administrator vo poleto za user, a poleto za pasvord ostavi go prazno. ke se logiras kako administrator i posle kreiraj novo korisnicko ime a toa so pasvord mozes da go izbrises. raboti na XP Pro i samo ako administratorskiot account ne zastiten so pasvord (po default ne e). Za XP Home treba da go butiras Windows vo safe mode ( stisni F8 pred da pocne da se startuva windows i ke se pojave meni) i ke dobies opcija da se logiras kako administrator ( povtorno bez pasvord).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
mr_wicket напиша:
Иам еден заебан проблем. Имам ПЦ од странство. Е сеа се појавува еден прозор и бара пас. Може некако да се тргне или мора формат.
Пробај вака, оди Log off и притисни ctrl+alt+del(дапати притисни delete), ќе ти се појави нов прозорец, најгоре напиши само Administrator и притисни ентер (ако администраторот нема pass ќе те логира одма) ако не ти успее ова побарај има едно програмче се вика John the Ripper password cracker, кај мене секогаш го пробивал пассот:zlo:http://www.openwall.com/john/
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
NiTr0 напиша:
Ми рокна HDD од домашниот комјутер, па сега порачав нов, а прашањето ми е дали знаете за некои програми со кои може да се извадат податоци од „рокнатиот” диск? И дали воопшто може дискот да се употребува понатаму?
Сум слушнал ако го замрзнеш HDD и го вратиш пак на компјутер можеш да извлечеш некои податоци...не сум сигурен за ова :kesa:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Princ напиша:
Инсталирав Убунту пред неколку дена и имам 2 проблема.

1. Кога почнува да работи компјутерот, убунту ми е прв на листа и на крај е виндоус икспе. Како да ги преместам (убунту да е втор а windows xp прв).
2. Имам матична MSI 945PL со звучна on-board Realtek ALC850 ама немам звук (на звучничето кај саатот имам црвен икс). Дај кажете драјвери кај можам да најдам. Инфо: немам интернет на тој компјутер. Значи ќе треба да ги превземам, па на стик и после да ги инсталирам таму.
За првиот проблем мислам дека имам решение (за два windows-и функционира)
untitled.JPG
Ќе ти се јави еден прозорец во Notepad и ќе ти пишува вака нешто
Код:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
[B]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional (bootscreen)" /fastdetect /NoExecute=OptIn /KERNEL=kernel1.exe[/B]
Болдираниот текст ти е за Windows-от треба да биде прв и вака нешто да ти изгледа
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
NiTr0 напиша:
Ми рокна HDD од домашниот комјутер, па сега порачав нов, а прашањето ми е дали знаете за некои програми со кои може да се извадат податоци од „рокнатиот” диск? И дали воопшто може дискот да се употребува понатаму?
Ako motorot na Hard diskot voopsto ne vrte, povrzi go so PC-to i probaj da go potcuknuvas po malku i slusaj dali ke prorabote. Ako toa ne pomogne stavi go vo kesa, ubavo zatvorija i stavi go nekolku minuti vo komorata za dlaboko zamrznuvanje. otkoga ke go izvadis probaj go i ako rabote prekopiraj sto ti e najvazno dodeka e uste laden.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Princ напиша:
Инсталирав Убунту пред неколку дена и имам 2 проблема.

1. Кога почнува да работи компјутерот, убунту ми е прв на листа и на крај е виндоус икспе. Како да ги преместам (убунту да е втор а windows xp прв).
2. Имам матична MSI 945PL со звучна on-board Realtek ALC850 ама немам звук (на звучничето кај саатот имам црвен икс). Дај кажете драјвери кај можам да најдам. Инфо: немам интернет на тој компјутер. Значи ќе треба да ги превземам, па на стик и после да ги инсталирам таму.
1. бутирај икс-пе: Start->Run->msconfig па таму се снајди
2. да не ти е мутиран звукот? (според тоа што велиш дека имаш црвен икс) клик на тоа звучничето и одштиклирај Mute. ако не е до тоа, пиши пак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom