Помош - сецкање на видеа од YouTube, успорена работа на PC-то

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Ај да му ја упростам работата на дечково што бара помош, а и на останате што се обидувате да му помогнете (не сакам да навредам никој али коментари од типот исчисти прашина или додади рам се so 20th century...).

Ако ти сецка ова видео (и ти го искористува процесорот бајаги), но не ти сецка ова - не ти е ниту до процесорот, ниту до харддискот (иако рака на срце слаби ти се и 2та дела), туку до YouSUCKTube што ги стримува видеата преку HTML5, а не Flash. Не си единствен што го има тој проблем. СИТЕ го имаат.

Среќа барем малце што каналите што имаат партнерство со јутуб сите видеа им се во Flash, па барем нивните видеа можам да ги гледам без проблем.

ps: видеата ги најдов рандом.
Здраво Боби.
уствари целиот сајт во глобала сецка.
Не може ни да се изгледа едно видео на 360p
Но тоа се случува и со други страници, или општо при работа на компјутеров, едноставно повремено засецкува, се кочи, ако отворам повеќе табови исто сецка упм, што би рекле американците choppy behaviour, испрекинато работи, мислам сфаќате што сакам да кажам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Не трескајте глупости, со тој процесор се вршат и посериозни работи, а не пак на ЈуТуб да му сецка на дечкото!
И CS6 можеш да работиш дури , да да :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.658
Поени од реакции
14.519
Абе не зезајте, на 1.3 МHz Tualatin гледав ЈуТјуб како путер!
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Точно е дека Celeron не би требал да има проблеми при пуштање на ЈуТјуб видеа, и точно е дека може и далеку посериозни работи да се прават со него - го имам 8 години и претрпе се`, како работа со 3д софтвери, играње на MMORPG-а, стратегии, итн.. Сеа сакам да служи само за сурфање, а гледам дека и ден денес продаваат таканаречени facebook/office конфигурации со целерони од 1.60GHz. Затоа и ја отворив темава, али како што пишав претходно се работи за целосно застарување на повеќе компоненти на системот, така да не може софтверски да се реши ова.

Иначе на другиот компјутер и на лап топот не ми сецка ЈуТјуб (апропо HTML5, CPU i7 и двата), а на нет букот малце знае да засецка, само на некои видеа (CPU Intel Atom).
 
Член од
27 октомври 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
До процесоро ти е јас имам Intel Celeron 3.33 GHz и единствено нешто шо работи кај него беспрекорно е само загревањето ништо друго :tapp:[/quote
jas imam P4 2.6ghz 512mb graficka i 3 gb ram so windows 7,pa pak ova jebeno youtube secka ,sto treba da se stori za da ne secka?? me nervira ova vaka.....malku pomos??
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Читам и се чудам некои вели до процесорот некои до Рамот некои до хардот, и се чудам како не ви текнува да го смените браузерот значи модзилата не е тоа како што беше,туку ставете ИЕ и Гугл хром и пробајте;)
патем кога ќе инсталирате друг браузер ИЕ или гугл хром и не очекувајте дека ќе се реши проблемот туку оставете така неколку дена да се прилагоди во системот и ќе видете резултатот.

Sent from my iPad 3 using Tapatalk HD
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Читам и се чудам некои вели до процесорот некои до Рамот некои до хардот, и се чудам како не ви текнува да го смените браузерот значи модзилата не е тоа како што беше,туку ставете ИЕ и Гугл хром и пробајте;)
патем кога ќе инсталирате друг браузер ИЕ или гугл хром и не очекувајте дека ќе се реши проблемот туку оставете така неколку дена да се прилагоди во системот и ќе видете резултатот.

Sent from my iPad 3 using Tapatalk HD
Лисицава дефинитивно колку ја прават толку и ја заебуваат, мада ништо чудно да е и до плагинот затоа што ајде лисицата ама и хромот по малку ме сецка. Нешто треба да си превземат и да ја забрзаат работата. Како што спомна GELE, да HTML5 ама ти да го наштелаш да работи преку него. Истото е и препорака од лисицата
*use the HTML5 (VP8) player instead of the Flash player for most videos
И мислам дека е време комплетно да се напушти флеш платформата за видео - Sucks
 

Elm13

Maximus
Член од
16 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1
Здраво.Имам еден проблем и не знам како да го решам,за тоа ве молам доколку некој знае да ми каже што да правам...Имам графичка Nvidia 9500 GT и ми праве проблеми кога гледам филмови преку сите плејери кој и да било да ги уклучам филмот после 1 мин ми укочува сликата и сецка(тоа е само кога го уклучувам fulscreen) а инаку сите игри ги тера најубаво не ми сецка на никоа и на Youtube видеата ми ги тера убаво и на fulscreen...значи пробав да му ставам други драјвери -не бива...пробав да ставам други кодеци за видео -пак не бива...и веќе не знам што да му правам , ве молам за некој совет
Однапред благодарам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom