Помош - сецкање на видеа од YouTube, успорена работа на PC-то

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Значи имам еден проблем, а тоа е дека на стариот компјутер видеата од YouTube ми сецкаат многу, уствари целиот сајт во глобала сецка. Не може ни да се изгледа едно видео на 360p, за повисок квалитет и да не зборам. Но тоа се случува и со други страници, или општо при работа на компјутеров, едноставно повремено засецкува, се кочи, ако отворам повеќе табови исто сецка упм, што би рекле американците choppy behaviour, испрекинато работи, мислам сфаќате што сакам да кажам.

Ја сумњам у процесорот, кој е Intel Celeron 2.63 GHz (2004та купен). Mногу често иде до 100%, поготово коа гледам видеа на YouTube, eве во моментов додека го пишувам ова скока и до 80%, а нема ништо уклучено освен Firefox и странава.

Инаку компјутеров е свежо форматиран, тоа и ме натера да ја напраам темава, ми сецкаше и мислев со формат ќе се среди, али не, после тазе формат пак исто срање. Па има ли некое чаре, што да се направи, дали е можно процесорот да е дотрајан?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Слаб процесор дефинитивно но симни Autorun remover и провери дали имаш autorun пошто тие гомца знаат да прават такви работи а лесно се пренесуваат претежно од USB.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Другар Целерон процесор, едино за греалка да го користиш за на зима :) А каков OS стави?
Aбе порано памтам си фураше не сецкаше волку, не е можно едно видео да не може да пушти. Иначе XP му стаив, нормално :)

Слаб процесор дефинитивно но симни Autorun remover и провери дали имаш autorun пошто тие гомца знаат да прават такви работи а лесно се пренесуваат претежно од USB.
Ќе пробам сеа со тоа, али не верувам..
 
А

Анноун

Гостин
nE0n1nja

Не ми се верува , си најдов човек со ист проблем како мојот.
1.Видео од Youtube - сецка и се слуши цимолење од компјутерот
2.stream - сецка уште повеќе и се слуша цимолење од компјутерот.
3 oтварање 2-3 страни наеднаш со повеќе реклами што имаат на нив -
заглавување.

Јас не се надевам дека ќе ја оправам работата ,едноставно чекам да паднат некои пари и да си купам нов . :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
компресор.
исчисти го.
види дали вратат кулери фанови курци палци.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
nE0n1nja

Не ми се верува , си најдов човек со ист проблем како мојот.
1.Видео од Youtube - сецка и се слуши цимолење од компјутерот
2.stream - сецка уште повеќе и се слуша цимолење од компјутерот.
3 oтварање 2-3 страни наеднаш со повеќе реклами што имаат на нив -
заглавување.

Јас не се надевам дека ќе ја оправам работата ,едноставно чекам да паднат некои пари и да си купам нов . :)
Цимолење- исто брат, коа се дешава нешто, пример се пуни видео, се пушта програма итн.., се слуша ова, ја повеќе би го опишал како гребење некое или крчење, што поинтензивна работа извршува тоа појако крчи.
Ја си земав одамна нов, овој сакав за сестра ми да го опраам, хах :)

компресор.
исчисти го.
види дали вратат кулери фанови курци палци.
Видов и тоа, цел го пицнав внатре, врти све :/
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Значи имам еден проблем, а тоа е дека на стариот компјутер видеата од YouTube ми сецкаат многу, уствари целиот сајт во глобала сецка. Не може ни да се изгледа едно видео на 360p, за повисок квалитет и да не зборам. Но тоа се случува и со други страници, или општо при работа на компјутеров, едноставно повремено засецкува, се кочи, ако отворам повеќе табови исто сецка упм, што би рекле американците choppy behaviour, испрекинато работи, мислам сфаќате што сакам да кажам.

Ја сумњам у процесорот, кој е Intel Celeron 2.63 GHz (2004та купен). Mногу често иде до 100%, поготово коа гледам видеа на YouTube, eве во моментов додека го пишувам ова скока и до 80%, а нема ништо уклучено освен Firefox и странава.

Инаку компјутеров е свежо форматиран, тоа и ме натера да ја напраам темава, ми сецкаше и мислев со формат ќе се среди, али не, после тазе формат пак исто срање. Па има ли некое чаре, што да се направи, дали е можно процесорот да е дотрајан?
nE0n1nja

Не ми се верува , си најдов човек со ист проблем како мојот.
1.Видео од Youtube - сецка и се слуши цимолење од компјутерот
2.stream - сецка уште повеќе и се слуша цимолење од компјутерот.
3 oтварање 2-3 страни наеднаш со повеќе реклами што имаат на нив -
заглавување.

Јас не се надевам дека ќе ја оправам работата ,едноставно чекам да паднат некои пари и да си купам нов . :)
Ве дупи Adobe флеш плеерот, изгледа бара многу повеќе ресурси него ли декларираните.

Реклами... со AdBlock Plus додатокот изблокирајте ги.
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
Стави рам. Еве на мојов му стаив вчера 1г плус се осеќа разлика на јутјуб (не сецка ко шо сецкаше).
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
До процесоро ти е јас имам Intel Celeron 3.33 GHz и единствено нешто шо работи кај него беспрекорно е само загревањето ништо друго :tapp:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Побарав малце на интернет и најдов некои одговори.
Прво, процесорот не старее како што мислев, и не може да стане поспор со текот на времето (порано гледав видеа без проблем). Меѓутоа, хард дискот и те како може, а мојот е IDE хард диск од пред ~8 години. Веројатно од него произлегува тоа крчење и сл. и го успорува целиот систем - bottleneck.
Второ, интернет околината е станата многу покомплексна, како што е спомнато погоре, за едно флеш видео е потребен минимум пентиум 4 процесор, да не ги спомнуваме рекламите, банерите, и целиот веб интерфејс воопшто. Исто важи и за програми, кодеци..
Трето, 8 години стари вентилатори, слабо вртат, загревање итн..

Значи, дури и за едноставни работи како фејсбук и јутјуб, времето го прегазило системов. Сега за сега хард диск ќе му сменам, па ќе видиме..
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Побарав малце на интернет и најдов некои одговори.
Прво, процесорот не старее како што мислев, и не може да стане поспор со текот на времето (порано гледав видеа без проблем). Меѓутоа, хард дискот и те како може, а мојот е IDE хард диск од пред ~8 години. Веројатно од него произлегува тоа крчење и сл. и го успорува целиот систем - bottleneck.
Второ, интернет околината е станата многу покомплексна, како што е спомнато погоре, за едно флеш видео е потребен минимум пентиум 4 процесор, да не ги спомнуваме рекламите, банерите, и целиот веб интерфејс воопшто. Исто важи и за програми, кодеци..
Трето, 8 години стари вентилатори, слабо вртат, загревање итн..

Значи, дури и за едноставни работи како фејсбук и јутјуб, времето го прегазило системов. Сега за сега хард диск ќе му сменам, па ќе видиме..
Ама и видеата на интернет не се исти како што беа, порано се користеше Flash сега сето оди на HTML5
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не трескајте глупости, со тој процесор се вршат и посериозни работи, а не пак на ЈуТуб да му сецка на дечкото!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Ај да му ја упростам работата на дечково што бара помош, а и на останате што се обидувате да му помогнете (не сакам да навредам никој али коментари од типот исчисти прашина или додади рам се so 20th century...).

Ако ти сецка ова видео (и ти го искористува процесорот бајаги), но не ти сецка ова - не ти е ниту до процесорот, ниту до харддискот (иако рака на срце слаби ти се и 2та дела), туку до YouSUCKTube што ги стримува видеата преку HTML5, а не Flash. Не си единствен што го има тој проблем. СИТЕ го имаат.

Среќа барем малце што каналите што имаат партнерство со јутуб сите видеа им се во Flash, па барем нивните видеа можам да ги гледам без проблем.

ps: видеата ги најдов рандом.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom