Помош - сакам да градам!

Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Во принцип додека не го легализираш објектот, не е препорачливо да р'чкаш ништо.
Бидејќи на што ќе вадиш дозвола на доградба, кога немаш легална градба?
Фактот што нашава античка ги прекардаши сите рокови за завршување на легализацијата(Март 2017) не ти помага многу.
Оди до општина распрашај се т.е. потурни ја работата и за месец два може и ќе завршиш со процедурата за легализација.
После тоа можеш да прошируваш тераси(со дозвола разбира се:)).[DOUBLEPOST=1517757101][/DOUBLEPOST]
Каков објект?
Semejna kukja 150m2-160m2
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.766
Поени од реакции
14.296
Имотот е поделен по судски пат, услови за користење и управување, поделен на идеални половини..но на едната половина е изграден тој безправно објект и ете, успеал и да го легализира без моја согласност.
Законите во оваа држава дозволуваат се, а во твојот случај или ти никаде не фигурираш легално на имотен лист или доколку фигурираш некаде како сопственик на земјиште, ондак може да легализира без твоја согласност доколку даде изјава (под полна материјална и кривична одговорност) дека објектот го изградил одредена година кога земјиштето во тој момент било на РМ. Второво се утврдува со движење (историја) на земјиште кое го издава АКН и каде потврдува дека пр.1965 година сопственик била Македонија итн. Локалната самоуправа донесува решение истото се објавува во 2 јавни гласила и доколку истото не подлежи на жалби и поплаки станува правосилно. Ама во принцип доколку се откријат заврзлами и малверзации или се дадат лажни изјави (90% од легализациите се базираат на лажни изјави) ондак тоа решение може и да се поништи и да иде на повторна постапка и така натака ( да се уклучи второстепена )
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
69
Поени од реакции
13
Здраво дечки, некој да ми помогни од кај да започнам. Поседувам кука на два спрата и тавански простор карабина. Сакам да го направам него за спрат за живеење со материјали од среден квалитет. Не треба поткревање нишо, изолација преградување дограма итн. Површината е 80м2
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.469
Здраво дечки, некој да ми помогни од кај да започнам. Поседувам кука на два спрата и тавански простор карабина. Сакам да го направам него за спрат за живеење со материјали од среден квалитет. Не треба поткревање нишо, изолација преградување дограма итн. Површината е 80м2
Со ова тавански простор веројатно мислиш на поткровје. Чим е карабина прво стави изолација на подот, ако е бетонска плоча, тогаш стави кошулица со стиропор, ако е меѓуспратна плоча од греди, тогаш помеѓу нив постави тервол или ако не можеш меѓу нив, тогаш оди на опција бродски под. Потоа ако имаш прозори Ок, ако немаш стави ПВЦ. Од надвор ако имаш ставено фасада со стиропор тогаш добро, ако немаш стави, а ако имаш фасада само со малтер, тогаш стави внатрешна изолација со системот тервол - алуминиумски профили - гипскартон. Таванот треба да се изолира исто така. Ако имаш под керамидите/лимот ставено водонепропусна парапропусна фолија тогаш е супер, ако не пожелно е да ставиш. Помеѓу роговите стави тервол од 10цм и затвори со водонепропусна парапропусна фолија и гипскартон. Следно останува да си декорираш и да го внесеш мебелот:)
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Zdravo na site, aj da razdvizime mozok i da razmenime mislenja okolu slednava tema: Me interesirashe da napravam malo istrazuvanje vo vrska so zatopluvanje na semejna kukja od 150m2 do 170m2 i sekogash idea za GAS ili PLIN mi se vrteshe niz glava.
Po kratko istrazuvanje edna firma nudi rezervoari za gas potochno TNG/LPG gas koj se koristi vo vozilata i koj imaat namesteno sistemi pretezno za restorani koi energensot go koristat za gotvenje.
Eden rezervoar 2.500litri = 2.100 eur so instalacija, zakonski e dozvoleno dokolku si po 3 metri od site komshii oddalechen, da imash zichana ograda okolu rezervoarot i krov, limen nad rezervoarot.

Najniska cena (preku) sorabotnici shto mozev da ja dobijam deneska za 2.500 litri LPG plakjanje vednas (ne odlozeno) beshe 26 den / litar LPG.

2500 litri x 26 den. = 65000 den.
Znam deka matematika ne moze da se napravi kolku edna kukja bi troshela po sezona, znam deka toa zavisi od mnogu mnogu mnogu faktori (Zima 2016/2017 i Zima 2017/2018) no dali nekoj vas bi imal nekoj poznavanja tehnichki okolu koristenje na LPG za zagrevanje ili neshto slichno, Fala odnapred :)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
986
Поени од реакции
414
Со проспера вративе како сте задоволни???И паркет каде би можел да најдам само што да не биде овој класичниов ситниот туку нешто различно во стил на патос??
 
Член од
5 април 2015
Мислења
159
Поени од реакции
45
Dizajniranje i Izrabotka na kujni, tv komodi i predsobja od mediapan so visok sjaj i iverica, so spori mehanizmi , edinstveno resenie so 3d prikaz
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Дали за менување на покрив, значи вадење керамиди, кршење трска греди, комплет плоча турање и правење како поткровје горе ама до кај метар и 50-60 максимум, е потребна дозвола, каде се вади, и колку кошта?
Исто имам и балкон, сакам да го проширам, до кај 2 метра во ширина, имам мој двор, и како летна кујна да го направам? Потребно ли е и за тоа дозвола?
Се мислам дали да ги терам овие законски работи, или да ризикувам без дозвола да правам.
Освен ако не ме пријави никој, од кај кур ќе дознаат дека сум правел.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.641
Поени од реакции
3.205
Барав ваква тема ама не можев да најдам. Ако мислењето не е за тука, преместете го.
Пролетва сакам да кречам во станот.
Сакам да сменам бои. Моментално имам нешто на портокалово-кафеава и кремаста.
Гарнитурата ми е кремасто-бела, исто така и полиците околу ТВ. Сакам некои други две бои да ставам. Што би ми препорачале?
Која боја е хит во моментов?
Совет што боја да ставам?
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
Барав ваква тема ама не можев да најдам. Ако мислењето не е за тука, преместете го.
Пролетва сакам да кречам во станот.
Сакам да сменам бои. Моментално имам нешто на портокалово-кафеава и кремаста.
Гарнитурата ми е кремасто-бела, исто така и полиците околу ТВ. Сакам некои други две бои да ставам. Што би ми препорачале?
Која боја е хит во моментов?
Совет што боја да ставам?
Светла зелена со крем/ванила :)
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Dobro utro, aj edna konsultacija: Dobiv ponuda za proektiranje -
-Semejna kukja
-vodovod
-elektrika
kanalizacija

Od edna poznata Skopska proektanska firma, ponudata beshe 1800 eur +18% ddv

Ima nekoj nekakvo mislenje vo vrska so cenava?

fala
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
509
Dobro utro, aj edna konsultacija: Dobiv ponuda za proektiranje -
-Semejna kukja
-vodovod
-elektrika
kanalizacija

Od edna poznata Skopska proektanska firma, ponudata beshe 1800 eur +18% ddv

Ima nekoj nekakvo mislenje vo vrska so cenava?

fala
Proektiranjeto ide cena po kvadrat. Prasaj kaj poveke firmi.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
@murto 170m2 korisen prostor, da vo pravo si ke prasham, imash nekoj proektanski biroa na um?
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Kazi gi sepak da ne gi udenam po greshka :)
 
На врв Bottom