Помош - сакам да градам!

Член од
19 април 2012
Мислења
14
Поени од реакции
0
dali nekoj moze da mi prati link od strana za vnaRresen enrerier kade sto e opfateno potkrovje???
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Здраво
може ли некој да каже што тазе градел тврда градба колку го кошта карабина
под карабина подразбирам постамент стубови зидање и кров
ме интересира во план сум да правам една викендичка во маврово од 50-тина м2 па се двоумам за брвнарите на хот и хот или за тврда градба што повеке би ми се исплатело или просто кажано е повтино
е сега знам дека не е баш така едноставно да се израчуна како хот и хот што дава цена 280 евра м2 али барем приближно би сакал да знам која е цената на м2 карабина од цигли и бетон
фала на сите што ке одговорат
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.570
Поени од реакции
7.987
Здраво
може ли некој да каже што тазе градел тврда градба колку го кошта карабина
под карабина подразбирам постамент стубови зидање и кров
ме интересира во план сум да правам една викендичка во маврово од 50-тина м2 па се двоумам за брвнарите на хот и хот или за тврда градба што повеке би ми се исплатело или просто кажано е повтино
е сега знам дека не е баш така едноставно да се израчуна како хот и хот што дава цена 280 евра м2 али барем приближно би сакал да знам која е цената на м2 карабина од цигли и бетон
фала на сите што ке одговорат
Зошто мислиш дека тврда градба е поевтино? Зависи,релативна работа е.Дали карабината ќе ти ја гради фирма или ти ќе си наоѓаш мајстори.Какви материјали ќе користиш и сл.Некоја груба процена е од 100 до 150 евра од квадрат,што значи од 5 до 7-8 иљади евра.Али тоа е само карабина,големите трошоци следуваат тек потоа,прозори,врати,внатрешно мачкање,па изолација ако сакаш,фасада и уште многу скриени трошоци. Со среќа.
А да,не заборавај и на комуналиите ако немаш платено :icon_mrgr:
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Зошто мислиш дека тврда градба е поевтино? Зависи,релативна работа е.Дали карабината ќе ти ја гради фирма или ти ќе си наоѓаш мајстори.Какви материјали ќе користиш и сл.Некоја груба процена е од 100 до 150 евра од квадрат,што значи од 5 до 7-8 иљади евра.Али тоа е само карабина,големите трошоци следуваат тек потоа,прозори,врати,внатрешно мачкање,па изолација ако сакаш,фасада и уште многу скриени трошоци. Со среќа.
А да,не заборавај и на комуналиите ако немаш платено :icon_mrgr:
не не не реков дека е поевтино тврда градба него сакав цена одприлика да знам за карабина па што е поевтино
сум правел кука во која живеам сега и знам како е и што е само карабина и после внатрешно уредување :mad:
него муабетот ми беше еве гледам овие хот и хот ти даваат клуч на рака да не се малтретираш ич а ако правам тврда градба повекето од завршните работи ми се познати електрика и дома си местев сам водовод исто плочки не ми се некоја филозофија и тоа имам работено (дома викнав мајстор како демек за поубаво да ги залепи ) како и да е ако е оваа цена за карабина не се исплати да правиш тврда градба
колку си сигурен во ценава
е сеа никој нема да стави скршени цигли или ако треба во еден м3 песок 6 вреки цемент да стаам 3 се знае колку се става а за зидање и шалување имам мајстор 1200 ден дневница
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.570
Поени од реакции
7.987
не не не реков дека е поевтино тврда градба него сакав цена одприлика да знам за карабина па што е поевтино
сум правел кука во која живеам сега и знам како е и што е само карабина и после внатрешно уредување :mad:
него муабетот ми беше еве гледам овие хот и хот ти даваат клуч на рака да не се малтретираш ич а ако правам тврда градба повекето од завршните работи ми се познати електрика и дома си местев сам водовод исто плочки не ми се некоја филозофија и тоа имам работено (дома викнав мајстор како демек за поубаво да ги залепи ) како и да е ако е оваа цена за карабина не се исплати да правиш тврда градба
колку си сигурен во ценава
е сеа никој нема да стави скршени цигли или ако треба во еден м3 песок 6 вреки цемент да стаам 3 се знае колку се става а за зидање и шалување имам мајстор 1200 ден дневница
Реков ја,груба математика ти е тоа.Се ќе зависи од тебе. Колку и каква арматура ќе ставаш,плоча,каков кров планираш,со керамиди или шиндра,па греди,дали планираш изолација на кровот да ставаш или не,дали во собите ќе ставаш кошулица па изолација стиропор и слично.Дали ќе плаќаш работна рака,мајстори плус некој работник или ќе најдеш некој за помош..Али грубо толку ќе излезе..ајде нека биде од 4-6,под тоа тешко..зборам за салам карабина а не некоја склепотина.Друго,каков ти е теренот на кој ќе градиш,дали ќе треба да вршиш ископ со багер? Се тоа кошта пара,солена пара.Само железото е изгор скапо..една 6 метрова шипка 50x50 ти е скоро 1000 ден,цементот 350,кубик песок над 1000,па стави математика.
Ако си решен за целосно уредување,ентериерно и екстериерно,по мое поевтино а и поубаво ти е монтажното од хот и хот,башка мислам за таа цена имаш и патос и купатило од нивна страна или кујна не сум сигурен.Плус и во мавровската природа ќе го личи поубаво.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Да не знае некој како се движат цените на плацеви, комуналии и слично во Стопански двор? Дали е тоа ок населба за со мало дете, или е повеке селска населба?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Да не знае некој како се движат цените на плацеви, комуналии и слично во Стопански двор? Дали е тоа ок населба за со мало дете, или е повеке селска населба?
Цените се доста евтини, од 30 евра за квадрат па нагоре, зависи кој продава, кај е точно плацот, дали е со струја, вода итн. ....... Па зошто да не е добра населба, мене како населба ми е Ок... ако изградиш убава куќа и имаш добра кола за до болница, школо... добро е :)
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Цените се доста евтини, од 30 евра за квадрат па нагоре, зависи кој продава, кај е точно плацот, дали е со струја, вода итн. ....... Па зошто да не е добра населба, мене како населба ми е Ок... ако изградиш убава куќа и имаш добра кола за до болница, школо... добро е :)
:) Најдов јас нешто плац, околу 330м2 на убаво местенце, ми го даваат за 8000, има вода, приклучок за евн одма во плацот, само уште одвод ке го сределе комшиите... ефтино е за таа цена а?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
:) Најдов јас нешто плац, околу 330м2 на убаво местенце, ми го даваат за 8000, има вода, приклучок за евн одма во плацот, само уште одвод ке го сределе комшиите... ефтино е за таа цена а?
Чим има вода, струјата ти е до плацот... за 8000 евра евтино е, ама сепак убаво размисли дали е тоа местото кое тебе ти се свиѓа за живот, зошто сепак тоа е животна инвестиција :)
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Чим има вода, струјата ти е до плацот... за 8000 евра евтино е, ама сепак убаво размисли дали е тоа местото кое тебе ти се свиѓа за живот, зошто сепак тоа е животна инвестиција :)
Абе да ти кажам, јас сум во Горче во зграда, еве малиот расте, тој стан е веке мал... така да се мислам уште дали таму да си останам дали да одам во С.Д
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Абе да ти кажам, јас сум во Горче во зграда, еве малиот расте, тој стан е веке мал... така да се мислам уште дали таму да си останам дали да одам во С.Д
Помеѓу овие две варијанти јас би отишол во Стопански Двор :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.570
Поени од реакции
7.987
:) Најдов јас нешто плац, околу 330м2 на убаво местенце, ми го даваат за 8000, има вода, приклучок за евн одма во плацот, само уште одвод ке го сределе комшиите... ефтино е за таа цена а?
Eфтино е..али да е до пат блиску.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Па богами блиску е, на некои 100м до улица... така нешто...Да не знае некој колку чини варијанта да се прави кука со подрум или без... колку чини тој подрум да кажеме 9х9м2 ?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
Па богами блиску е, на некои 100м до улица... така нешто...Да не знае некој колку чини варијанта да се прави кука со подрум или без... колку чини тој подрум да кажеме 9х9м2 ?
kuka kolkava.Karabina nekoj 100-150 evra od mQ a posle se e do luksuzot sto ke go pravis.Ako ja gradis sam so majstori tvoi neka te kosta zavrsno okolu 250-300 evra od kvadrat so se zavrseno.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
kuka kolkava.Karabina nekoj 100-150 evra od mQ a posle se e do luksuzot sto ke go pravis.Ako ja gradis sam so majstori tvoi neka te kosta zavrsno okolu 250-300 evra od kvadrat so se zavrseno.
Јас планирам нешто 70м2 приземје и 70м2поткровје... електриката би ја местел сам другото со помош и така... е сега се мислам за подрумот, ми викаат дека било скапо да се прави подрум на цела кука за гаража и некоја просторија... или подрум, или надворешно гаражиче...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom