Помош - сакам да градам!

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Imam eden ducan sakam da go preuredam znae nekoj kolku po pravilo treba da bidat slubite
sakam da izvedam i sto dokumenti mi treba da pocnam da gradam ?
 
Член од
26 март 2009
Мислења
72
Поени од реакции
8
Jas celo leto sum vo gradba, isto taka i minatite dve leta. Kazi koi materijali te interesiraat i ke ti kazam eden cenovnik :D
Druze,

Ke mi bides od golema pomos ako mi kazes sto kako... imam plac zemeno 450 kvadrati, planiram da napravam kuka neznam kako ide so kvadrati, no da ima golemo prizemje so dnevna, kujna, spalna i toalet :) i nekoe si potkrovje taka u ist stil, da ima podzemna garaza i dvorce.... pa me interesira od prilika kolku bi me cinelo da ja napravam bez elementi, namestaj i slicno... da si znam da planiram so sredstvava kako ide od kuka, no bidejki neznam... mi treba makar od prilika edna cifra za toa.... fala ti unapred
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.542
Поени од реакции
9.456
Здраво, незнам дали е соодветна темава но би сакал да добијам информации околу ова. Се работи за молерисување, ставање на ламинат(или паркет) по соби и поплочување.
Ова е просторот:
 • 4 еднокреветни соби- 4* 3,5х6=84м2
 • 4 двокреветни соби- 4* 4,5х6= 108 м2
 • 4 трокреветни соби – 4* 4,5х6= 108 м2
 • Апартман- 9х6= 54 м2
 • Ходник- 3х 32= 96 м2
 • Скали 5х6= 30 м2
 • Тераси- 118 м2
Вкупната површина на секој спрат изнесува 608 м2 .

Во собите планирам да ставам ламинат мислам дека е подобро од паркет(или не?) колку би ме чинело заедно со работна рака? И предложете ми некој квалитетен ламинат или паркет.

Ходникот и скалите мислам дека треба да бидат од плочест материјал како обични ходници во секој хотел. Се мислам на плочи од мермер или некој сличен материјал.

Колку би ме чинело за молерисување на овој цел простор заедно со работна рака?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
Здраво, незнам дали е соодветна темава но би сакал да добијам информации околу ова. Се работи за молерисување, ставање на ламинат(или паркет) по соби и поплочување.
Ова е просторот:
 • 4 еднокреветни соби- 4* 3,5х6=84м2
 • 4 двокреветни соби- 4* 4,5х6= 108 м2
 • 4 трокреветни соби – 4* 4,5х6= 108 м2
 • Апартман- 9х6= 54 м2
 • Ходник- 3х 32= 96 м2
 • Скали 5х6= 30 м2
 • Тераси- 118 м2
Вкупната површина на секој спрат изнесува 608 м2 .

Во собите планирам да ставам ламинат мислам дека е подобро од паркет(или не?) колку би ме чинело заедно со работна рака? И предложете ми некој квалитетен ламинат или паркет.

Ходникот и скалите мислам дека треба да бидат од плочест материјал како обични ходници во секој хотел. Се мислам на плочи од мермер или некој сличен материјал.

Колку би ме чинело за молерисување на овој цел простор заедно со работна рака?
zavisi kade ti e gradbata
laminat jas ne bi staval tocno e deka ke zastedis mnogu e poeftin laminatot megutoa parket e parket
zavisi kolku ti e budzetot za trosenje ke dobies i takov kvalitet
isto i za molerisuvanje sakas se belo da bide ili imas nekoja ideja vo hodnikot zidovite da ti bidat druga boja tavanot bel ili pak da najdes nesto drugo kako ideja tapeti ili poveke boi
seto ova zavisi od budzetot sto go imas i kolku bi sakal da potrosis
istoto ti e i za plocki
kakov tip na plocki sakas da stavis kvalitet kupatila kakvi sanitarii ke imas vo niv
i ne mozes da presmetas vaka na kvadratura sto si pisal ti za molerisuvanje i za parket-laminat isto i za plocki
ako mozam da ti pomognam ne e problem ke ti kazam sto mozam se
so toa rabotam
pozzz
 
Член од
26 март 2009
Мислења
72
Поени од реакции
8
Може ли некој да ми помогне, да ми каже од прилика цена за кука, карабина од 90м2 приземје и исто околу 90м2 поткровје... Дали за градбата на карабина, нормално се комплет со изолации и слично, без намештај би ме коштало повеке од 20.000 евра?
--- надополнето: 15 декември 2011 во 08:49 ---
hmmmimam jas neshto plan4inja od moja izrabotka ama dali ke ti se svigjaat pisi ako sakas ke ti pratam
Може да ми пратиш да ги видам?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Може ли некој да ми помогне, да ми каже од прилика цена за кука, карабина од 90м2 приземје и исто околу 90м2 поткровје... Дали за градбата на карабина, нормално се комплет со изолации и слично, без намештај би ме коштало повеке од 20.000 евра?
--- надополнето: 15 декември 2011 во 08:49 ---


Може да ми пратиш да ги видам?
Не знам зошто се информираш на форумот за таква работа, за да ти каже некој некоја цена со плус минус 20% треба барем да кажеш што очекуваш.
Сега има еден милион број на градежни фирми кој ќе ти направат понуда за неколку часа од кога ќе им го однесеш планот за градба.

Еве ти еден наменски блог па прочитај и види колку ќе чинело солидна куќа да се гради, инаку со 20 К ќе можеш да направиш карабина од 180 кв. ако се претходно ти е регулирано. Под карабина подразбирам само бетон и зидови од цигла, не знам како оди цената во останатите градови, но во Прилеп се движи 15 евра квадрат само за работна рака, со рестото од 17.300 евра би требало да ја крениш карабината во случај ако употребуваш класични поефтини материјали за градење.


http://sskuka.blog.mk/2011/03/20/troshoci-za-izgradba-do-18-3-2011/comment-page-1/#comment-429
 
Член од
26 март 2009
Мислења
72
Поени од реакции
8
Фала многу, мене идејата ми е да го продадам станот, од кој можам да извадам 50к и да додадам уште некој денар, да земам плац и да ја почнам куката, и секако да ја завршам.
 
Член од
17 март 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Arhitekt. Izrabotuvam proketna dokumentacija so site fazi ; Proektiranje - enterieri i eksterieri; Budzetiranje - Sobiranje ponudi i prezentiranje na klientot ( ceni, kvalitet i sertifikati ); Nadzor i vodenje na izvedba, usoglasuvanje na site fazi; Predavanje vo dogovorenot rok; Normalna cena za uslugata.
Kon. tel. 075457785
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Знае ли некој колку чини приклучок за канализација, водовод и ЕВН?
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Да кажеме за Волково, слушнав дека комуналиите се околу 10 евра од м2. Но ме интересираше приклучокот за ЕВН...
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Луѓе,ај ако може мала помош.Правам нова соба која има околу 15м2,па сега треба да ја бојадисувам.Имам некои замисли,но незнам дали убаво би прилегале или дали убаво би се вклопиле.Имам дилеми за тоа како да го обојам таванот(дали да биде бел или може и некоја друга боја да се направи)???Би замолил некој да ми даде страна каде има повеќе слики и предлози,за да ми дојде некаква идеја какви бои да би ја правел.Благодарам однапред
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.479
Луѓе,ај ако може мала помош.Правам нова соба која има околу 15м2,па сега треба да ја бојадисувам.Имам некои замисли,но незнам дали убаво би прилегале или дали убаво би се вклопиле.Имам дилеми за тоа како да го обојам таванот(дали да биде бел или може и некоја друга боја да се направи)???Би замолил некој да ми даде страна каде има повеќе слики и предлози,за да ми дојде некаква идеја какви бои да би ја правел.Благодарам однапред
Мој совет ти е да го обоиш таванот во бела боја, бидејќи таа ќе и дава свежина на собата, а ѕидовите можеш да ги обоиш во две бои (на пример бела и кафеава) се во зависност каков вкус имаш и каков ти е мебелот. :)
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Да кажеме за Волково, слушнав дека комуналиите се околу 10 евра од м2. Но ме интересираше приклучокот за ЕВН...
Minimum e 30 259 denari se zavisi od dokumentacija kakva imas moze da odi i do 80 000 denari i povekje da ti kazam iskreno jas bas teram sega toa i mozam da kazam deka e nenormalna rabota se razocarav od se od institucii i drzava zalno no vistinito
 

Kajgana Shop

На врв Bottom