Помош, проблеми, прашања, совети...

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Дечки некој предлог за usb 3.0. Сакам да купам..
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Нов лаптоп.
Процесорот можно е да можеш, ама не знам колку ти се исплати. Графичката зависи каква ти е. Пример мојата е на MXM слот и се менува (иако ми е постар лаптопов), кај тебе не знам. Според оваа страна, тебе ти е бетер лаптопот од мојот и мислам дека нема слот за засебна графичка. Продај го и купи со подобра.
Е скапи се бе. :D
Зошто нов кога овој ми е купен пред две-три години, мора да може некако да се реставрира. :D
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Здраво Форумџии,
Имам еден desktop PC кој е така постар..и во последно време ми се јави некој проблем што неможам да го решам. Конкретно се работи за следното:
Значи си работам јас на него, и после некое време (секогаш е рандом, некогаш 2саата некогаш 6) ми се укочува (ништо не функ) и од матичната имам постојан звук (како оние BIOS beeps, само што до сега не сум го сретнал овој и е постојан).
Го гасам од копче(единствен начин), и потоа кога го стартувам си работи нормално како ништо да не се случило.

Е сеа знам ќе речете чим ти работи терај, ама иритирачко е..

Ако некој може било како да ми помогне би бил мн благодарен.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Здраво Форумџии,
Имам еден desktop PC кој е така постар..и во последно време ми се јави некој проблем што неможам да го решам. Конкретно се работи за следното:
Значи си работам јас на него, и после некое време (секогаш е рандом, некогаш 2саата некогаш 6) ми се укочува (ништо не функ) и од матичната имам постојан звук (како оние BIOS beeps, само што до сега не сум го сретнал овој и е постојан).
Го гасам од копче(единствен начин), и потоа кога го стартувам си работи нормално како ништо да не се случило.

Е сеа знам ќе речете чим ти работи терај, ама иритирачко е..

Ако некој може било како да ми помогне би бил мн благодарен.
Јас мислам дека до графичката ти е, мене порано ќе ми се укочеше и на екранот ми се појавуваа едни линии(црна позадина со зелени линии ако не се лажам) и се слушаше еден чуден звук "тиииит". :)
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Јас мислам дека до графичката ти е, мене порано ќе ми се укочеше и на екранот ми се појавуваа едни линии(црна позадина со зелени линии ако не се лажам) и се слушаше еден чуден звук "тиииит". :)
Тоа е ок, ама како го објаснуваш тоа што после рестарт све си работи најнормално? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Здраво Форумџии,
Имам еден desktop PC кој е така постар..и во последно време ми се јави некој проблем што неможам да го решам. Конкретно се работи за следното:
Значи си работам јас на него, и после некое време (секогаш е рандом, некогаш 2саата некогаш 6) ми се укочува (ништо не функ) и од матичната имам постојан звук (како оние BIOS beeps, само што до сега не сум го сретнал овој и е постојан).
Го гасам од копче(единствен начин), и потоа кога го стартувам си работи нормално како ништо да не се случило.

Е сеа знам ќе речете чим ти работи терај, ама иритирачко е..

Ако некој може било како да ми помогне би бил мн благодарен.
Меморијата најверојатно.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако има некој со графичка ATI RADEON HD 4870, да пише колк крева температура на оптеретување и во мирување?

И случајно да не го имал проблемот со "The display driver stopped working, and recovered..."
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Иам проблем со тастатурата и тачпадот на лаптопот.. Значи работи екранот, работи маусот коа ќе го стаам, али не работи на лап топот тач падот и тастатурата. Пишуе таму дека сите драјвери се инсталирани и функционира... А не е физички оштетен, ми нема паднато доле...
Anyone?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Иам проблем со тастатурата и тачпадот на лаптопот.. Значи работи екранот, работи маусот коа ќе го стаам, али не работи на лап топот тач падот и тастатурата. Пишуе таму дека сите драјвери се инсталирани и функционира... А не е физички оштетен, ми нема паднато доле...
Anyone?
Да не си ги исклучил преку FN + некое F копче?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Види што биос имаш и најди си го бип звукот/errorot овде:
1.AMIBIOS Beep Code
2.AwardBIOS Beep Code
3.PhoenixBIOS Beep Code
Другар, компјутерот ми е за у канта. :D Слаб процесор и крш графичка.

Дали можеш да ми предложиш некоја добра и јака матична плоча со јак процесор и графичка за десктопот од www.amc.com.mk (некоја не многу скапа), тој ми е купен од 2006 и е доста слаб, па сакам да го преправам за да биде како бомба и за игри и за све. :)
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
сакам да купам лап топ од околу 350 е ама да е здрава машина, добар процесор послаб хард диск, помош:)?
 
Член од
29 март 2011
Мислења
105
Поени од реакции
19
Ај еден совте ми дојде една идеја,не се разбiрам ногу па да прасам,
Матична As Rock h55m-le
GPU: Palit gts 450 1gb GDDR5
Cpu:I3 530 2.93 ghz
2 gb ram ddr3 1333mhz

Е сеа ме интерсира дали е возможно бидејќи на матичната имам 1 слот за PCI express 2.0(so 16pin), 1x PCI expres 1(so 1 pin), и уште два PCI со по 6 пина,e сега ме интерсира на ови двата слота дали можам да ставам графичка GT650m,во комбинација со старта.Старата да ја користам како Physx Adapter.Ова ми е нај евтина комбинација од сеа.Повеке сум запален за GTX 660 TI ili GTX 560TI ама многу скапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom