Помош, проблеми, прашања, совети...

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Тешко со 200 евра...

CPU: i3 2100
MB: Gigabyte P67-DS3 (можеш и со H67 да идеш пошто i3-кава не се клока)
RAM: 2x4GB DDR3

Ова се е околу 14000 ден. Не вреди да зимаш Pentium Gxxx процесор, нема да видиш многу бенефит од сегашниот, така да додај уште 2000 ден.
Јас кога би се прашувал, би причекал малце и би собрал пари за i5 2300, уште некои 2000+ се тоа. Така да можеш да причекаш уште месец-два и да собереш повеќе пари. Ако не можеш да се стрпиш, да идеш со i3 воопшто не е лоша опција.

А да и за напојувањето, веројатно имаш CM eXtreme. Јас би го сменил барем за Silent Pro 500W, али не е итно, може да причека.
zosto da go smeni CM eXtreme, za taa konfiguracija e top nema potreba da kupuva novo napojuvanje. Cela Makedonija na delux im rabotat kompjuterite ova kako premija e za delux nema potreba da go menuva dzabe parite ke gi potrosi nema da vidi nikakov + od toa. Podobro nekoja graficka da si kupi i3 e dvzer za igri, ne e quad ama tera mnogu solidno...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Да и јас тоа му реков не е итно, не му троши компјутерот многу. Е сега да имаше карта што влече повеќе и оверклокуван квад, е тогаш веќе ќе требаше да подразмисли малце.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Да и јас тоа му реков не е итно, не му троши компјутерот многу. Е сега да имаше карта што влече повеќе и оверклокуван квад, е тогаш веќе ќе требаше да подразмисли малце.
zborime za taa konfiguracija ne za druga sekoj quad duri i i7 ke tera so toa napojuvanje bez problem, e sea toa napojuvanje e za da go upalis i da raboti ne da go optovaruvas so oveclok... i3 trosi na full load okolu 80w, drugite komponenti osven grafickata gore dole trosat mnogu malku struja, ednistveno treba da se pazi procesorot i grafickata da ne bidat pogolemi potrosaci od moznosta na napojuvanjeto, a vo slucajot na deckoto moze da ide komotno so taa konfiguracija i potoa cel kompjuter da go prodade komplet ;)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Q8200 @ 2.8 + Radeon 6850 + 2 x 2 GB DDR2 RAM + 2 x HDD + ODD + 3 x FANs терам на CM eXtreme 430W ( одприлика купено лето 2006-та ) година и 3 месеци без проблем. Пред 6850-ката имав 8800 GT година и кусур на истава конфигурација ( мање више исто троши струја со Radeon-ов ). Пред тоа Athlon 64 x2 4200+ + 2 x 1 GB DDR2 RAM + 7900 GT + 1 x HDD + ODD ( оригиналната конфигурација за која беше земено напајањето )
Не е напајањето кузнае што, ама ќе му тера без проблем ( под услов да е исправно ! )
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Тешко со 200 евра...

CPU: i3 2100
MB: Gigabyte P67-DS3 (можеш и со H67 да идеш пошто i3-кава не се клока)
RAM: 2x4GB DDR3

Ова се е околу 14000 ден. Не вреди да зимаш Pentium Gxxx процесор, нема да видиш многу бенефит од сегашниот, така да додај уште 2000 ден.
Јас кога би се прашувал, би причекал малце и би собрал пари за i5 2300, уште некои 2000+ се тоа. Така да можеш да причекаш уште месец-два и да собереш повеќе пари. Ако не можеш да се стрпиш, да идеш со i3 воопшто не е лоша опција.

А да и за напојувањето, веројатно имаш CM eXtreme. Јас би го сменил барем за Silent Pro 500W, али не е итно, може да причека.
Според цените што ги гледав истото го замислив и јас но ако ги има во Сет можам да ги земам со дилерска цена па сигурно ќе излезе поефтино за 5/10 %. Инаку реков 200 евра пошто знам секогаш ќе испадне нешто +1000/2000ден тоа не е проблем.
Значи ако сакам i5 колку треба да додадам? и кажи ми кој процесор поточно и дали ќе биде ОК напојувањето за i5 процесорот да фура без нешто премногу оптеретување месец дена или повеќе. Морам сега додека ги имам парите да земам нешто ако оставам за месец/два ќе ги потрошам :icon_lol:
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Според цените што ги гледав истото го замислив и јас но ако ги има во Сет можам да ги земам со дилерска цена па сигурно ќе излезе поефтино за 5/10 %. Инаку реков 200 евра пошто знам секогаш ќе испадне нешто +1000/2000ден тоа не е проблем.
Значи ако сакам i5 колку треба да додадам? и кажи ми кој процесор поточно и дали ќе биде ОК напојувањето за i5 процесорот да фура без нешто премногу оптеретување месец дена или повеќе. Морам сега додека ги имам парите да земам нешто ако оставам за месец/два ќе ги потрошам :icon_lol:
Напајањето ќе врши работа, ако сакаш i5 ќе треба да доплатиш уште 4000 ден. али ако можеш по дилерски цени да земеш од сет (процесор и рам, матичната од анхоч) тогаш 2000 ден. + вкупно.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Каде да најдам кутија за 3.5" диск ... ?
Само да не биде gembird, hantol или слично ...

Благодарам ... :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
АКо земам MS ABIT i45d матична дали ќе ја поддржи Nvidia G210 SDDR3 HDMI
Слаба е графичката :(. Поубаво види настаро нешто за тие пари.
Патем другар продава ХД4650 1GB Gddr3 за 2000ден.Графичката е супер, не е користена многу.Другаров не е по големиве игри.. само на фб игра од оние флеш игрите, а тие може да ги игра на графичката која ја користи сега(интегираната нвидиа7025).
Чисто информативно колку е појака таа графичка од ГТ210 :)

Доколку не ја имаш купено графичката и ако си заинтересиран пиши ми ПП па ќе средиме :D
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Ме збунува ова брат, овде пишува PCI-E 2.0: No, а овде читам дека графичката е на PCI-E 2.0 слот, дали има нешто тоа врска? поздрав фала брат.
Нема врска тоа не се секирај, за лоу енд карти тоа не е важно бидејки имаат пренизок бендвит за да можат да го искористат тоа што го нуди PCIe 2.0.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom