Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Влези во рутерот (192.168.0.1), за пасворд пиши "admin" (без наводници), иди во WAN од лева страна, стисни на Clone MAC Address, иди Yes, почекај неколку секунди and you're done.
Фама многу...средено :D
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Прво ова ти се notebook,а не лаптоп
Иначе има некој разлики околку процесорите (вториот има за нијанса подобро процесорче и чипсет).
Разлика во рамот (првиот има 4 GB RAM и тоа му е се додека пак вториот има исто така 4,но кај него постои можност за да се додадат уште 4).
Графичка (и двата имаат графичка RADEON меѓутоа вториот ја има подобрата серија).
Хард диск не ти игра голема улога така да тоа нема потреба.
Екран (е сеа првиот има од новите серии на екрани-LED кој се многу подобри од малце постариве LCD).
Windows (ова ваљда го знаеш али ај да пишам и за тоа,горниот ти е со Linux,а вториот си имаш лиценциран windows 7).
Ако треба уште нешто пиши па ќе разрешиме.
Поздрав.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Некој да не знае како можам да поправам stuck pixel...мониторов ми е прилично нов и многу ме нервира дефектов...неможам да го вратам пошто гаранцијата не го смета stuck pixel за дефект....
pisi na prebaruvacot stuck pixel ke ti kaze kako da go popravis (ne uspeva sekogas)
--- надополнето: Aug 15, 2011 11:13 PM ---
^ Работата е што сум да не речам заљубен во HP. Моментално имам HP Probook 4510 и сум презадоволен. Сега повторно го сведов изборот на овие два HP лаптопа:

http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=31199&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=LH306EA&Action=

http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=31145&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=0363546&Action=A
vtoriot e podobar ama bidejki e od amc ni dvata ne se dobri ako kupuvas od amc toa ti e kako da si kupil lap top na avtopazar
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
vaka sega, imam asus notebook so 2gb DDR II memorija (1+1), od koi 1 gb izgore i ostana samo so eden. Pa me interesira dali noviot ram sto planiram da go zeman mora da e ist kako ovoj sto izgore (marka, memorija i sl).
i uste nesto, otkako ke go namestam dali e potrebno potoa nesto softversli da se sreduva (vo bios)?

P.s se izvinuvam sto pisuvam na latinica.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
vaka sega, imam asus notebook so 2gb DDR II memorija (1+1), od koi 1 gb izgore i ostana samo so eden. Pa me interesira dali noviot ram sto planiram da go zeman mora da e ist kako ovoj sto izgore (marka, memorija i sl).
i uste nesto, otkako ke go namestam dali e potrebno potoa nesto softversli da se sreduva (vo bios)?

P.s se izvinuvam sto pisuvam na latinica.
Не мора да биде плочката од истиот производител, битно е да биде со истите карактеристики т.е да биде на пр. DDR2 5300 SODIMM. Значи од плочаката што ти е рикната види ги тие податоци, после побарај по фирмиве таква плочка, монтирај си ја и бркај работа, немора ништо дополнително да се средува во биос.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
pisi na prebaruvacot stuck pixel ke ti kaze kako da go popravis (ne uspeva sekogas)
--- надополнето: Aug 15, 2011 11:13 PM ---

vtoriot e podobar ama bidejki e od amc ni dvata ne se dobri ako kupuvas od amc toa ti e kako da si kupil lap top na avtopazar
е како да не, ти збориш како од АМЦ да ги составуваат лаптопите нема врска тоа, HP ги правеле лаптопите не Амц . иначе вториот е подобар заради поголемиот екран
 
Член од
18 декември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
da prasam kolku pari mozam da ja prodadam slednava konfiguracija
Motherboard:Asus P4V533-MX
VGA:ATI Radeon 9200
CPU:Intel Celeron P4 2.0 GHz
Ram:512 Mb DDR 400 MHz
HDD:IDE 80 GB Maxtor
Kodegen PC Case samo sto nema nikakov citac za cd i dvd diskovi so Windows Xp SP3
ima i zvucna katra
--- надополнето: Aug 16, 2011 12:22 PM ---
...
...
...
i slednava konfiguracija
Motherboard:Asus P5KPL-VM
VGA:Nvidia GeForce 9400 GT 1 GB
CPU:Intel Pentium Dual Cpu E2200 2.2 GHz
RAM:2 GB DDR 2 800MHz
HDD:250 GB Hitachi
DVD RW
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Првата - 2500 денари
Втората - 5000-6000денари.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Што мислење имате за графичкава?
Не е за мене, за другарче е, не знам за колку пари му ја нудат, али мене ми лича на лоша. Има намален клок, лош PCB, GDDR 3 меморија, па уште е и 128 битна. Ваше мислење?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Што мислење имате за графичкава?
Не е за мене, за другарче е, не знам за колку пари му ја нудат, али мене ми лича на лоша. Има намален клок, лош PCB, GDDR 3 меморија, па уште е и 128 битна. Ваше мислење?
Прашај го првин колку пари му нудат, можда за тие пари за коишто му ја нудат, ако доплати уште малце би можел да земе HD 6750/6770 (пошто е со DDR3 меморија, оваа GTS450 би била иста, ако не и малце послаба по перформанси од 6750-та)
А иначе, сите буџет карти имаат 128битен бус, но затоа DDR5 меморијата компензира за загубата во бендвит кај нив. (кај тие што имаат DDR5)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Прашај го првин колку пари му нудат, можда за тие пари за коишто му ја нудат, ако доплати уште малце би можел да земе HD 6750/6770 (пошто е со DDR3 меморија, оваа GTS450 би била иста, ако не и малце послаба по перформанси од 6750-та)
А иначе, сите буџет карти имаат 128битен бус, но затоа DDR5 меморијата компензира за загубата во бендвит кај нив. (кај тие што имаат DDR5)
Проблемот е што е нејќе Ати. И јас му ги препорачував тие, ама он вика стриктно енвидија, па ајде оваа. Иначе картава најверојатно му ја нудат за испод 6.000, што и не е така лошо.
Башка и ќе игра на 17 инчен монитор, така да не би требало да има некои проблеми. Ама сепак, намален клок, DDR3, тиња РСВ... :confused:
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Проблемот е што е нејќе Ати. И јас му ги препорачував тие, ама он вика стриктно енвидија, па ајде оваа. Иначе картава најверојатно му ја нудат за испод 6.000, што и не е така лошо.
Башка и ќе игра на 17 инчен монитор, така да не би требало да има некои проблеми. Ама сепак, намален клок, DDR3, тиња РСВ... :confused:
o_O

Другар знам како е со такви Нвидиа фанбојс, ништо ондак. Или наговори го некако да присобере уште 1000 ден. и да земе Gigabyte GTS450 од Анхоч/Asus GTS450 од СЕТ (оваа од Асус, мислам дека е малце поскапа ако е со DirectCu хладњак, али се исплати) или нека ја земе таа што му ја нудат...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
е како да не, ти збориш како од АМЦ да ги составуваат лаптопите нема врска тоа, HP ги правеле лаптопите не Амц . иначе вториот е подобар заради поголемиот екран
ne tropaj edniot ima i3 CPU, a drugiot ima i5 cpu koj e podobar i koj poveke ke trae??? odnosno PRVIOT
HP 4530s

e podobar ima daleku podobar procesror so ista graficka ... za prviot post moja greska tabovite me zbunija... :D (ne e SE do goleminata) prasaj nekoe devojce
 

Kajgana Shop

На врв Bottom