Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
9 март 2015
Мислења
23
Поени од реакции
7
Која разлика у перфоманси ја има кога на процесорот пишува пример 2.7 ghz и 1.7 ама up to 2.7 ghz као турбо буст дрн дрн... значи ме буни малку , кај пола од процесорите пишува (up to) толку и толку, кај другите фиксно стои толку и толку... не гледам огромни разлики у цени.. сепак ... пример Intel Core i5 4210U 1.7Ghz (up to 2.7) 2 Core 3mb cash овој процесор е нешто многу послаб у однос на тој што пишува фиксно 2.7 ? Поздрав

На овој процесор има
8 Рам dd3
1тб Хдд
GeForce 840M 2mb
Ќе го биде ли за нови игрички само процесорот ме плаши?
тоа е турбо моде кога работи на фулл иначе не би ти го препорачал лаптопот за игри најголема грешка е што лугето купуваат лаптоп за игри (иста конфигурација на компјутер е далеку подобра ) а плус Голема е веројатноста на лаптопот да дојде до прегревање на матична плоча или графичка (Ладни лемови ) потоа ке го фрлаш лаптопот ...затоа најлпш избор е лаптоп за игри .....
 
?

..........

Гостин
Која разлика у перфоманси ја има кога на процесорот пишува пример 2.7 ghz и 1.7 ама up to 2.7 ghz као турбо буст дрн дрн... значи ме буни малку , кај пола од процесорите пишува (up to) толку и толку, кај другите фиксно стои толку и толку... не гледам огромни разлики у цени.. сепак ... пример Intel Core i5 4210U 1.7Ghz (up to 2.7) 2 Core 3mb cash овој процесор е нешто многу послаб у однос на тој што пишува фиксно 2.7 ? Поздрав

На овој процесор има
8 Рам dd3
1тб Хдд
GeForce 840M 2mb
Ќе го биде ли за нови игрички само процесорот ме плаши?
Не тоа е тапа процесор, тоа up to значи дека процесорот има пример 4 јадра кои заедно можат да постигнат работна фреквенција од 1,7Ghz а поединечно, односно кога работи само едно јадро ќе иде до 2,7, не земај лаптоп со процесор кој на крај има u, а тој i5 4210u e двојадрен со плус две виртуелни јадра, и сите јадра кога работат заедно достигнуват 1,7гхз а кога работи едно достигнува 2,7гхз, или едноставно тапа! како и да е барај лаптоп со процесор што нема u на крај, тие имат пониска фреквенција, барајам со m на крај и да има повисока фреквенција...

Еве го i5 4210u
# of Cores2
# of Threads4
Processor Base Frequency1.7 GHz
Max Turbo Frequency2.7 GHz

Ваков барај! со m на крај, тие секогаш работат на повисока фреквенција од у моделите, у моделите се демек поштедливи, односно i5 4210u 15w / I5 4300m 37w
I5 4300m
# of Cores2
# of Threads4
Processor Base Frequency2.6 GHz
Max Turbo Frequency3.3 GHz
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Па од 100 модели на лап топи што разгледав до 30к буџет, 99 се со U на крај процесорите.. кој избор го имам ебаго....[DOUBLEPOST=1426286297][/DOUBLEPOST]
тоа е турбо моде кога работи на фулл иначе не би ти го препорачал лаптопот за игри најголема грешка е што лугето купуваат лаптоп за игри (иста конфигурација на компјутер е далеку подобра ) а плус Голема е веројатноста на лаптопот да дојде до прегревање на матична плоча или графичка (Ладни лемови ) потоа ке го фрлаш лаптопот ...затоа најлпш избор е лаптоп за игри .....
Абе имав Тошиба 5 години душата му ја извадив од игри, само хардот се сјеба од многу пренос на податоци, ипак 5 години е време... а не прегреа ништо... шознам, не сум хардкор гејмер, 5-10 саати неделно најмногу, зошто би прегреал, користам и доста добар кулер пад, ваљда помага и тоа :)
 
Последно уредено:

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Ми заебаваше аудио џекот на компјутерот (она кога мора само до пола да го стаиш за да работат звучниците), а сеа скроз ми рикна. Чаре?
Ја се мислам за usb audio adapter и тоа ОВОЈ најевтиниов. Некој што го има (знае) да ми каже дали ќе ми заврши работа на Windows 7? (во requirements не е наведен, а се ми се чини дека поддржува)

Гледам има и некои звучни карти по 300-400 ден. ама скроз би ми ги затвориле кулерите на графичката. Ај препорачајте нешто. Фала.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.138
Поени од реакции
30.920
Препорачајте ТИВОК глушец, значи без она досадното клик-клик, да се слуша ептен. Имам Microsoft IntelliMouse Explorer 2.0, го користам 6 години ама во последно почна да заебава, еден клик го смета за два, не може нормално да се работи. Читав дека тоа е најверојатно хардверски проблем, кој теоретски може да се поправи ама кој ќе се замара сега со таква ситнурија. :cautious:
Хехе, те разбирам... најтивките, најмеки кликови, сум ги имал на Micros$ft глуфец. Тешко дека тоа ќе најдеш, тивкост на контактите е последната работа на која мислат произведувачите. Ама можеби грешам, па некој ќе ме исправи.

Него задоволен си ти од глушецот? Пошто ако не ти се менува, клик контактите лесно се менуваат - само ти треба да најдеш исправни контакти од постар глушец (употреби имагинација, распрашај се по пријатели - посебно некој во сервис ако работи). Во најмала рака, овака кога страдаат контактите - најчесто тоа се лев клик, па после десен клик, и на крај средниот клик (значи од стар глуфец - прво средниот клик извади го). Се разбира, ќе ти треба леткум, малку калај и пумпица.


Јас за ништо не го менувам мојот Logitech MX500 ергономијата му е прва лига, му имам 4-5 пати менувано контакти - ама еве го си работи исто како првиот ден кога беше купен. :cool:

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.760
Поени од реакции
6.709
Хехе, те разбирам... најтивките, најмеки кликови, сум ги имал на Micros$ft глуфец. Тешко дека тоа ќе најдеш, тивкост на контактите е последната работа на која мислат произведувачите. Ама можеби грешам, па некој ќе ме исправи.

Него задоволен си ти од глушецот? Пошто ако не ти се менува, клик контактите лесно се менуваат - само ти треба да најдеш исправни контакти од постар глушец (употреби имагинација, распрашај се по пријатели - посебно некој во сервис ако работи). Во најмала рака, овака кога страдаат контактите - најчесто тоа се лев клик, па после десен клик, и на крај средниот клик (значи од стар глуфец - прво средниот клик извади го). Се разбира, ќе ти треба леткум, малку калај и пумпица.


Јас за ништо не го менувам мојот Logitech MX500 ергономијата му е прва лига, му имам 4-5 пати менувано контакти - ама еве го си работи исто како првиот ден кога беше купен. :cool:

И мене не ми се остава мојов, уште повеќе што е добиен како награда , па на некој начин сентиментално сум врзан. Тогаш на времето мислам дека 2000-2500 ден беше в продавница ама јас го добив на РОБОМАК 2009, за прво место во мини-сумо со роботчиња.

:love:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Имам стар Asus лаптоп, го носев на сервисирање ама ми рекоа не се поправа.Не се сеќавам што точно не е во ред со него, кога го уклучував екранот беше црн.Прашањето ми е што да правам сега со него? Заборавив да ги прашам сервисерите кога го земав бидејќи беа во гужва и изумив.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.760
Поени од реакции
6.709
Имам стар Asus лаптоп, го носев на сервисирање ама ми рекоа не се поправа.Не се сеќавам што точно не е во ред со него, кога го уклучував екранот беше црн.Прашањето ми е што да правам сега со него? Заборавив да ги прашам сервисерите кога го земав бидејќи беа во гужва и изумив.
Ако е чипсетот во прашање до некаде се и во право, пошто е дел кој потешко се наоѓа, чини пари а плус и за менување не е едноставно, па затоа да скратат ти рекле не се поправа. Пробај на уште едно место барем, ама тогаш запамти што ќе ти речат :LOL: А колку време го користиш? Ако е 5-6 години сигурно е веќе и дотраен, па можеш да го дадеш за делови за 5-6000 ден и да си купиш нов, сега има добри лаптопи за основна употреба за 250 евра.
 
Член од
9 март 2015
Мислења
23
Поени од реакции
7
Ако е чипсетот во прашање до некаде се и во право, пошто е дел кој потешко се наоѓа, чини пари а плус и за менување не е едноставно, па затоа да скратат ти рекле не се поправа. Пробај на уште едно место барем, ама тогаш запамти што ќе ти речат :LOL: А колку време го користиш? Ако е 5-6 години сигурно е веќе и дотраен, па можеш да го дадеш за делови за 5-6000 ден и да си купиш нов, сега има добри лаптопи за основна употреба за 250 евра.
чипстетот не е дел кој се поправа ...да се разберем тој само може да се направи реболинг ...а знак прашалник е колку време ке работи и ако е интел чипсет овде шансите се минимални и затоа му рекле не се прави а реболинг кошта 3000 денари..иначе ако е чипсеттот со него можеш да правиш
1. Дискот да си купиш енклоужер 250 денари да си го направиш екстерен диск за податоци
а останот рам ..и дисплеј продај ....на дисплеј можеш половно да му земеш барем 2000 денари најмалку ако е 15,ка ако е 17 можеш и повеќе..[DOUBLEPOST=1426525700][/DOUBLEPOST]
Ако е чипсетот во прашање до некаде се и во право, пошто е дел кој потешко се наоѓа, чини пари а плус и за менување не е едноставно, па затоа да скратат ти рекле не се поправа. Пробај на уште едно место барем, ама тогаш запамти што ќе ти речат :LOL: А колку време го користиш? Ако е 5-6 години сигурно е веќе и дотраен, па можеш да го дадеш за делови за 5-6000 ден и да си купиш нов, сега има добри лаптопи за основна употреба за 250 евра.
чипстетот не е дел кој се поправа / ( купува па да го наместиш) ...да се разберем тој само може да се направи реболинг ...а знак прашалник е колку време ке работи и ако е интел чипсет овде шансите се минимални и затоа му рекле не се прави а реболинг кошта 3000 денари..иначе ако е чипсеттот со него можеш да правиш
1. Дискот да си купиш енклоужер 250 денари да си го направиш екстерен диск за податоци
а останот рам ..и дисплеј продај ....на дисплеј можеш половно да му земеш барем 2000 денари најмалку ако е 15,ка ако е 17 можеш и повеќе..
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Ако е чипсетот во прашање до некаде се и во право, пошто е дел кој потешко се наоѓа, чини пари а плус и за менување не е едноставно, па затоа да скратат ти рекле не се поправа. Пробај на уште едно место барем, ама тогаш запамти што ќе ти речат :LOL: А колку време го користиш? Ако е 5-6 години сигурно е веќе и дотраен, па можеш да го дадеш за делови за 5-6000 ден и да си купиш нов, сега има добри лаптопи за основна употреба за 250 евра.
чипстетот не е дел кој се поправа ...да се разберем тој само може да се направи реболинг ...а знак прашалник е колку време ке работи и ако е интел чипсет овде шансите се минимални и затоа му рекле не се прави а реболинг кошта 3000 денари..иначе ако е чипсеттот со него можеш да правиш
1. Дискот да си купиш енклоужер 250 денари да си го направиш екстерен диск за податоци
а останот рам ..и дисплеј продај ....на дисплеј можеш половно да му земеш барем 2000 денари најмалку ако е 15,ка ако е 17 можеш и повеќе
Веќе земав нов, токму за 250 евра отприлика - HP Notebook :) A асусот беше 6 ипол години стар.Не сум сигурна но мислам дека ми кажаа дека графичкиот чип е проблемот, а доколку се направи ќе ме чини 3000 ден..На оглас треба да го дадам значи?
Патем, ви благодарам за одговорите.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.760
Поени од реакции
6.709
Веќе земав нов, токму за 250 евра отприлика - HP Notebook :) A асусот беше 6 ипол години стар.Не сум сигурна но мислам дека ми кажаа дека графичкиот чип е проблемот, а доколку се направи ќе ме чини 3000 ден..На оглас треба да го дадам значи?
Патем, ви благодарам за одговорите.
Добро си направила (y) тоа е тоа, нема друго подобро решение за техникава, кога е дотраена земаш нова и не се замараш, едино што можеш, ако имаш потреба е да си префрлиш податоци од стариот, нешто слики, документи и музика и распрашај се по сервиси ваму таму ако некој сака да го земе. Можеш и тука на форумов да го понудиш, исто и на други форуми кај што има вакви теми, ќе се најде некој сигурно. И да земеш само 50-ина евра пак, зошто така да ти фаќа место, ќе си повратиш дел од парите за новиот лаптоп. :cool:
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Па од 100 модели на лап топи што разгледав до 30к буџет, 99 се со U на крај процесорите.. кој избор го имам ебаго....[DOUBLEPOST=1426286297][/DOUBLEPOST]
Абе имав Тошиба 5 години душата му ја извадив од игри, само хардот се сјеба од многу пренос на податоци, ипак 5 години е време... а не прегреа ништо... шознам, не сум хардкор гејмер, 5-10 саати неделно најмногу, зошто би прегреал, користам и доста добар кулер пад, ваљда помага и тоа :)
сум гo препoрaчaл и пoрaнo чoвекoв и некoлку пaти имaме зимaнo oд кaј негo.НЕмa прoмaшaј кaј негo.sирни си сaмo дaли имa oстaнaтo. Oвие сo М штo се.Акo имa Пoдoбрa пoнудa и oд тaткo немa дa дoбиеш.Сo oстaтoкoт oд пaрите земи си еден ссд сaмсунг евo 120-250гб и ќе имaш лaптoп aвиoн.Штo и дa земеш гледaј дa му убaциш ссд и верувaј ми немa дa згрешиш.нaредни 4-5гoдини си мирен
http://m.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=1455046[DOUBLEPOST=1426550648][/DOUBLEPOST]
Па од 100 модели на лап топи што разгледав до 30к буџет, 99 се со U на крај процесорите.. кој избор го имам ебаго....[DOUBLEPOST=1426286297][/DOUBLEPOST]
Абе имав Тошиба 5 години душата му ја извадив од игри, само хардот се сјеба од многу пренос на податоци, ипак 5 години е време... а не прегреа ништо... шознам, не сум хардкор гејмер, 5-10 саати неделно најмногу, зошто би прегреал, користам и доста добар кулер пад, ваљда помага и тоа :)
сум гo препoрaчaл и пoрaнo чoвекoв и некoлку пaти имaме зимaнo oд кaј негo.НЕмa прoмaшaј кaј негo.sирни си сaмo дaли имa oстaнaтo. Oвие сo М штo се.Акo имa Пoдoбрa пoнудa и oд тaткo немa дa дoбиеш.Сo oстaтoкoт oд пaрите земи си еден ссд сaмсунг евo 120-250гб и ќе имaш лaптoп aвиoн.Штo и дa земеш гледaј дa му убaциш ссд и верувaј ми немa дa згрешиш.нaредни 4-5гoдини си мирен
http://m.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=1455046[DOUBLEPOST=1426551111][/DOUBLEPOST]
сум гo препoрaчaл и пoрaнo чoвекoв и некoлку пaти имaме зимaнo oд кaј негo.НЕмa прoмaшaј кaј негo.sирни си сaмo дaли имa oстaнaтo. Oвие сo М штo се.Акo имa Пoдoбрa пoнудa и oд тaткo немa дa дoбиеш.Сo oстaтoкoт oд пaрите земи си еден ссд сaмсунг евo 120-250гб и ќе имaш лaптoп aвиoн.Штo и дa земеш гледaј дa му убaциш ссд и верувaј ми немa дa згрешиш.нaредни 4-5гoдини си мирен
http://m.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=1455046[DOUBLEPOST=1426550648][/DOUBLEPOST]сум гo препoрaчaл и пoрaнo чoвекoв и некoлку пaти имaме зимaнo oд кaј негo.НЕмa прoмaшaј кaј негo.sирни си сaмo дaли имa oстaнaтo. Oвие сo М штo се.Акo имa Пoдoбрa пoнудa и oд тaткo немa дa дoбиеш.Сo oстaтoкoт oд пaрите земи си еден ссд сaмсунг евo 120-250гб и ќе имaш лaптoп aвиoн.Штo и дa земеш гледaј дa му убaциш ссд и верувaј ми немa дa згрешиш.нaредни 4-5гoдини си мирен
http://m.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=1455046
Веќе земав нов, токму за 250 евра отприлика - HP Notebook :) A асусот беше 6 ипол години стар.Не сум сигурна но мислам дека ми кажаа дека графичкиот чип е проблемот, а доколку се направи ќе ме чини 3000 ден..На оглас треба да го дадам значи?
Патем, ви благодарам за одговорите.
Претпoстaвувaм декa се рaбoти зa стaр лaптoпни нискa клaсa кoгa 7 бил купен.Целерoн или некoј си пентиум утепaн.И мoјoт беше вaкoв.Мoже звучи чуднo,aмa едвaј чекaв дa ми се рaсипе зa дa си купaм нoв.нa крaј се беше рaсипaл и вooпштo и не гo нoсев нa сервис.Веднaш свртев пo oглaсиве се јaвив нa луѓевo штo купувaaт.дaј кoлку дaвaш и нoси.земaв oкoлу 30 еврa и ем се oслoбoдив oд ѓубретo,ем сo пaрите си купив тaшнa и мaус.тaкa дa aкo некoј е реaлен ќе ти кaже oд веднaш дa не се прaви.oнoј штo ќе прифaти ќе те oдере кoлку штo вреди лaптoпoт
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Сакам да составам добар компјутер што би ги терал на high новите игри во наредните 4 години.
- intel i5-4690k (15 500 ден)
- ASUS R7260X-OC-2GD5 (8 500 ден)
- HDD 1TB WestemDigital Intel (3 800 ден)
- 2x Corsair 4GB DDR3 1600MHz (2300 ден)
- Asus H81-PLUS (4 000 ден)
- CM-Chassic K350 (3 500 ден)
Што мислите дали вреди да се купи?
 
Член од
22 август 2013
Мислења
150
Поени од реакции
48
^ Со таа графичка нема да ги тера ни годинешниве игри на високи сетинзи, а камоли 4 години. Ако сакаш каков-таков раат неколку години барем R9 290 или GTX970.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
^ Со таа графичка нема да ги тера ни годишниве игри на високи сетинзи, а камоли 4 години. Ако сакаш каков-таков раат неколку години барем R9 290 или GTX970.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Не се разбирам мн од пц делови, колку пари се тие што ми ги предложи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom