Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Сакам да го поврзам лаптопов со еден постар телевизор, на лаптопов имам VGA и HDMI излези, на телевизорот само Composite влез. Дали има нешто ко HDMI to Composite или DVI to Composite, ако има каде има и колку пари?
Тешко да најдеш HDMI - Composite, евентуално VGA - Scart/Composite. Прашај во Логинг во Беверли Хилс.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.592
Поени од реакции
5.873
Ај помош од поискусни форумџии
Од пред некој ден имам проблем со тастатура на лаптоп
При куцање на одредени букви се јавуваат две букви
Пример
Стискам “р“ ,излегува “вр“, ( и обвратно)
“м“ или “у“ = “му“
“џ“ или “њ“ = “џњ“
“1“ од нумеричка тастатура или “ц“ = “ц1“
Знакот точка “.“ се активира заедно со Ф11
Е сега се работи за 10-тина копчиња кои не се ни блиску едно до друго.
Останатите копчиња работат нормално.
Има некој престава што е проблемот?
Помош?

Еве како личи
Проблеми со куцање на тастатурата = пвроблему,и со кмуц1аџње на тастатмуврата
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај помош од поискусни форумџии
Од пред некој ден имам проблем со тастатура на лаптоп
При куцање на одредени букви се јавуваат две букви
Пример
Стискам “р“ ,излегува “вр“, ( и обвратно)
“м“ или “у“ = “му“
“џ“ или “њ“ = “џњ“
“1“ од нумеричка тастатура или “ц“ = “ц1“
Знакот точка “.“ се активира заедно со Ф11
Е сега се работи за 10-тина копчиња кои не се ни блиску едно до друго.
Останатите копчиња работат нормално.
Има некој престава што е проблемот?
Помош?

Еве како личи
Проблеми со куцање на тастатурата = пвроблему,и со кмуц1аџње на тастатмуврата

Стартувај во SAFE MODE (F8 додека се подига Windows) и види таму дали исто ќе те зеза.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.035
Поени од реакции
24.986
Ќе може некој што повеќе се разбира да ми каже дали е оваа добра конфигурација за гејмање? И ако не е да ми прати некои линк за гејминг лап топ. Може не е за тука прашањево, али незнаев каде да прашам.

CPU: Intel® Core™ i5 3317U 1.7GHz 22nm; 3MB Intel® Smart cache; Hyper-Threading; Ivy Bridge
Display: 15.6" 1.366 x 768 WXGA HD; LED
Chipset: Intel® HM76 Express
RAM: 6GB DDR3 1.600MHz, 2 slots, up to 8GB (dual channel)
HDD: 1TB SATA
VGA: AMD® Radeon™ HD 7670M 1GB DDR3
ODD: DVD±RW
Network: IEEE 802.11b/g/n; Wi-Fi, Intel® Centrino® Wireless-N 2230
Bluetooth™ 4.0; 10/100Mbps Ethernet adapter
Ports: HDMI, VGA, USB3.0 x 4, RJ-45
Card Reader 9 in 1
HD Web Cam
Speakers: Integrated 2.0 Waves MaxxAudio® 4.0
Support for Intel® WiDi (Wireless Display)
OS: Linux Ubuntu 12.04 (Precise Pangolin)
Aluminium cover
Battery 6 cell 65Whr battery
Weight: 2,32kg
Color: Silver
 
M

Mamba.

Гостин
Ај малце помош ако може...ACER лаптоп камерата работе на скајпот ама а нема иконата, не кажува на пц-то дека има камера
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Ај малце помош ако може...ACER лаптоп камерата работе на скајпот ама а нема иконата, не кажува на пц-то дека има камера
каде нема икона? и кај мене нема икона за директно користење на камера, на скајп си е супер
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Па незнам каа шо ми кажува братучедот а немало камерата нигде ни доле у менито
Ако работи во скајп не е страшно ништо :) Кај мене ја нема никаде затоа што за таа камера не е предвиден софтвер за користење. Драјвер си има, скајп ја препознава...нема потреба да ја има некаде на друго место
 
M

Mamba.

Гостин
Ако работи во скајп не е страшно ништо :) Кај мене ја нема никаде затоа што за таа камера не е предвиден софтвер за користење. Драјвер си има, скајп ја препознава...нема потреба да ја има некаде на друго место

Епа ок тогаш, фала :)
 
B

Beck's

Гостин
Имам My Book WD 2TB и од вчера почна да се блокира при трансфер на фајлови, при користење на самиот и ткн. Зедов софтвер HDD Regenerator, Стигна до 111гб и ми вика има бед сектор но без решение за истото т.е вика да го конектирам како интернал хдд а тоа не можам.
Имам многу важни фајлови внатре и се плашам да не ги изгубам. Ете пробав денеска да напраам трансфер на неколку фајлови, почна до некаде и се блокира. И да кога идам на Мy Computer ќе пробам да отворам и си седи така едно 2-3 мин не сака да го отвори па ќе го отвори, значи ептен спор.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имам My Book WD 2TB и од вчера почна да се блокира при трансфер на фајлови, при користење на самиот и ткн. Зедов софтвер HDD Regenerator, Стигна до 111гб и ми вика има бед сектор но без решение за истото т.е вика да го конектирам како интернал хдд а тоа не можам.
Имам многу важни фајлови внатре и се плашам да не ги изгубам. Ете пробав денеска да напраам трансфер на неколку фајлови, почна до некаде и се блокира. И да кога идам на Мy Computer ќе пробам да отворам и си седи така едно 2-3 мин не сака да го отвори па ќе го отвори, значи ептен спор.
Отвори ја кутијата и конектирај го на сата приклучок на матичната и пушти го пак регенараторот.
 
B

Beck's

Гостин
Се плашам да не го сјебам капачето да го скршам. Инаку вака чаре без да се отвори има некоа?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Се плашам да не го сјебам капачето да го скршам. Инаку вака чаре без да се отвори има некоа?
Тешко, регенераторот не го поддржува усб-то затоа се буни.

http://www.youtube.com/watch?v=AvMNnF1gy-4
--- надополнето: 4 октомври 2013 во 11:28 ---
Ако е и кај тебе грин верзија на дискот, ти препорачувам да не го користиш за битни податоци зошто таа верзија е тешко срање.
 
B

Beck's

Гостин
Тешко, регенераторот не го поддржува усб-то затоа се буни.

http://www.youtube.com/watch?v=AvMNnF1gy-4
--- надополнето: 4 октомври 2013 во 11:28 ---
Ако е и кај тебе грин верзија на дискот, ти препорачувам да не го користиш за битни податоци зошто таа верзија е тешко срање.

Кај да го проверам тоа. Инаку го отворив капачето според клипов:)
--- надополнето: 4 октомври 2013 во 11:32 ---
Едит: Точно Грин Верзија е сеа видов внатре
--- надополнето: 4 октомври 2013 во 12:53 ---
Сеа ХДД регенератор ми вика Disk Problem-Seek Failure
 

Kajgana Shop

На врв Bottom