Помош, проблеми, прашања, совети...

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Готова ли конф?
Од стариот компјутер само куќуштето и двд-ромот можам да ги искористам, друго ништо. Напојувањето исто ми е старо и кизнај какво е, така да готова конф.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Од стариот компјутер само куќуштето и двд-ромот можам да ги искористам, друго ништо. Напојувањето исто ми е старо и кизнај какво е, така да готова конф.
Да можеше уште некоја иљадарка да тргнеше...

Комбинацијава:
Матична
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_7&product_id=24633

Процесор
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_26&product_id=33115

Графичка од Мебиус 7790 за 7.450ден.

Вкупно ова ти е 20.050 без попуст што најверојатно ќе ти го дадат.

Рам за почеток 1.500-2.000 денари 4 гига, а после уште толку ама идентична плочка. Диск околу 3-3.500 и напајање http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=388&pid=13440

Се ова би ти излегло ~26-27.000 со попуст, ама имаш многу солидна машина. Таа што ти ја пиша искрено е за никаде.

Ако сакаш да намалиш, земи некој i3 процесор и се ова што ти го пишав. Ќе ти брка работа одлично. Ако не знаеш да склопиш, купи ги деловите и однеси го во Сет да ти ги вметнат во куќарето.
 
H

HoT IcE

Гостин
Дали кога ќе играм League of Legends; треба да ми е наместено на High Performance на батеријата? Имам неколку мода, entertainment, high performance, quiet office, battery saving. Лаптопот скоро секогаш ми е вклучен во струја заради тоа што батеријата е отидена аут. И се сега не знам дали за гејминг е подобро hp или entertainment; разликата во програмата е во:
High prefromance: Maximum processor usage 100%, Minimum processor usage 100%
Kaj entertainment: Max,.. 100%; Min....5%
Кое е подобро?
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Да можеше уште некоја иљадарка да тргнеше...

Комбинацијава:
Матична
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_7&product_id=24633

Процесор
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_26&product_id=33115

Графичка од Мебиус 7790 за 7.450ден.

Вкупно ова ти е 20.050 без попуст што најверојатно ќе ти го дадат.

Рам за почеток 1.500-2.000 денари 4 гига, а после уште толку ама идентична плочка. Диск околу 3-3.500 и напајање http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=388&pid=13440

Се ова би ти излегло ~26-27.000 со попуст, ама имаш многу солидна машина. Таа што ти ја пиша искрено е за никаде.

Ако сакаш да намалиш, земи некој i3 процесор и се ова што ти го пишав. Ќе ти брка работа одлично. Ако не знаеш да склопиш, купи ги деловите и однеси го во Сет да ти ги вметнат во куќарето.
Интересно, i5-ката е 9 тисуча, кај и да прашав на друго место околу 200 еура доаѓаше, дупло поскапа од i3.
Ќе видам убаво понуди шо како, неќам да избрзам, не планирам секоја година да мењам компјутер.
Иначе за графичката, у сет ми нудат за 3200 550-ка, шо до пред некое време била околу 5 иљади... така околу 23-4 ваљда треба да ми дојде комплет.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Иначе за графичката, у сет ми нудат за 3200 550-ка, шо до пред некое време била околу 5 иљади... така околу 23-4 ваљда треба да ми дојде комплет.
Ако планираш да играш, таа што ти ја пишав од Мебиус ти е многу солидна. Не можам да кажам ѕвер пошто има графички од 20-30+ иљади, ама од нискобуџетните 7790 ти е најдобра. Ако веќе немаш пари навистина толку, барај обавезно GDDR5 да биде. Ова последново, нормално ако планираш да играш.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
За готова конфигурација амц нудат најдобра варијанта од останатите фирми, а иначе сам да си склопиш е нај паметно
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
со кое средство е најдобро да се пребрише ЛЦД монитор?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
со кое средство е најдобро да се пребрише ЛЦД монитор?
влажна крпа само, ако имаш од оние за прозори бришење крпи најубаво.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Го стапнав лап-топот по екранот и го напукнав (сега екранот пола работи пола не) Која би била отприлика цената за поправка (станува збор за мал лап-топ) ваков


--- надополнето: 20 септември 2013 во 02:15 ---
Asus Eee PC 900HA
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
На мојот компјутер имам два дискови, еден SSD на кој е оперативниот систем(Windows 7 64 bit), и втор диск на кој снимам само податоци... При сурфање, играње на игри, итн... немам проблем со функционалноста се додека не повикам на податоци од секундарниот диск кога вклучувам торент, сакам да пуштам некој од филмовите кои ги имам снимено итн. Проблемот е во тоа што има каснење од некои 6-7 секунди и се слуша како дискот стартова (се работи за механички диск). Моја претпоставка е дека дискот е во stend by опција се додека не се повика па тогаш се вклучува, потоа работењеното на компјутерот е нормално и нема каснење. Знам дека не се работи за некој страшен проблем, но стварно иритира кога покренваш апликација која користи податоци од секундарниот диск и да чекаш 6-7 сек па потоа да се вклучи, а си потрошил голема сума за компјутер...
--- надополнето: 21 септември 2013 во 21:26 ---
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
На мојот компјутер имам два дискови, еден SSD на кој е оперативниот систем(Windows 7 64 bit), и втор диск на кој снимам само податоци... При сурфање, играње на игри, итн... немам проблем со функционалноста се додека не повикам на податоци од секундарниот диск кога вклучувам торент, сакам да пуштам некој од филмовите кои ги имам снимено итн. Проблемот е во тоа што има каснење од некои 6-7 секунди и се слуша како дискот стартова (се работи за механички диск). Моја претпоставка е дека дискот е во stend by опција се додека не се повика па тогаш се вклучува, потоа работењеното на компјутерот е нормално и нема каснење. Знам дека не се работи за некој страшен проблем, но стварно иритира кога покренваш апликација која користи податоци од секундарниот диск и да чекаш 6-7 сек па потоа да се вклучи, а си потрошил голема сума за компјутер...
--- надополнето: 21 септември 2013 во 21:26 ---
Негледам што е проблемот тука, искључи го да не иде у стенд бај и готово
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На мојот компјутер имам два дискови, еден SSD на кој е оперативниот систем(Windows 7 64 bit), и втор диск на кој снимам само податоци... При сурфање, играње на игри, итн... немам проблем со функционалноста се додека не повикам на податоци од секундарниот диск кога вклучувам торент, сакам да пуштам некој од филмовите кои ги имам снимено итн. Проблемот е во тоа што има каснење од некои 6-7 секунди и се слуша како дискот стартова (се работи за механички диск). Моја претпоставка е дека дискот е во stend by опција се додека не се повика па тогаш се вклучува, потоа работењеното на компјутерот е нормално и нема каснење. Знам дека не се работи за некој страшен проблем, но стварно иритира кога покренваш апликација која користи податоци од секундарниот диск и да чекаш 6-7 сек па потоа да се вклучи, а си потрошил голема сума за компјутер...
--- надополнето: 21 септември 2013 во 21:26 ---

Да не ти е некоја срање GREEN верзија хард дискот? Тие се исклучуваат за да ти заштедат 8 денари годишно струја.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Сакам да го поврзам лаптопов со еден постар телевизор, на лаптопов имам VGA и HDMI излези, на телевизорот само Composite влез. Дали има нешто ко HDMI to Composite или DVI to Composite, ако има каде има и колку пари?
--- надополнето: 28 септември 2013 во 16:29 ---
Сакам да го поврзам лаптопов со еден постар телевизор, на лаптопов имам VGA и HDMI излези, на телевизорот само Composite влез. Дали има нешто ко HDMI to Composite или DVI to Composite, ако има каде има и колку пари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom