Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Ок ова ме вади од такт веќе...го оставив мојот лаптоп во МК и сега морам да го користам друг лаптоп. Купен е пред 2-3 месеци, Тошиба Сателит. Проблемот е што многу (во последно време нон-стоп) често се случува да замрзне без причина - без оглед што правам или која програма ја користам. Забележав дека замрзнува само сликата затоа што звукот и понатаму работи до одреден момент кога и тој се поебува и лаптопов бучи како трактор. Неколку пати се случи на Windows 7 да ми покаже дека драјверот за графичката престанал да работи и успешно се опоравил бла бла. Нормално, пробав со рол-бек на драјвер, со апдејт на најнов драјвер, дури и преку сајтот на Нвидиа симнав најнов драјвер да не е преку контрол панелот на 7цата. Дури пробав и со disable на графичката арно ама проблемот си остана. Си реков да не е до Windows-от пошто е од оние што ги даваат директно инсталирани на нови лаптопи, без ДВД-а. Инсталирав Линукс Минт (досега никогаш не сум имал проблем со него) да видам дали проблемот ќе продолжи и кај него. Неколку денови седеше мирен без проблеми и потоа почна пак. Од вчера замрзнува после 5 минути од boot, понекогаш дури и пред да се лоадира оперативниот. Имам гаранција но не можам да го носам деновиве поради обврски. Некое чаре за овие денови барем до сервис?
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Ок ова ме вади од такт веќе...го оставив мојот лаптоп во МК и сега морам да го користам друг лаптоп. Купен е пред 2-3 месеци, Тошиба Сателит. Проблемот е што многу (во последно време нон-стоп) често се случува да замрзне без причина - без оглед што правам или која програма ја користам. Забележав дека замрзнува само сликата затоа што звукот и понатаму работи до одреден момент кога и тој се поебува и лаптопов бучи како трактор. Неколку пати се случи на Windows 7 да ми покаже дека драјверот за графичката престанал да работи и успешно се опоравил бла бла. Нормално, пробав со рол-бек на драјвер, со апдејт на најнов драјвер, дури и преку сајтот на Нвидиа симнав најнов драјвер да не е преку контрол панелот на 7цата. Дури пробав и со disable на графичката арно ама проблемот си остана. Си реков да не е до Windows-от пошто е од оние што ги даваат директно инсталирани на нови лаптопи, без ДВД-а. Инсталирав Линукс Минт (досега никогаш не сум имал проблем со него) да видам дали проблемот ќе продолжи и кај него. Неколку денови седеше мирен без проблеми и потоа почна пак. Од вчера замрзнува после 5 минути од boot, понекогаш дури и пред да се лоадира оперативниот. Имам гаранција но не можам да го носам деновиве поради обврски. Некое чаре за овие денови барем до сервис?
Мене ми звучи на кулер за процесор или нешто сл поврзано со топлина... ај пробај најди такво со додатни кулери што се ставаат под лаптоп и види што ќе се деси?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Мене ми звучи на кулер за процесор или нешто сл поврзано со топлина... ај пробај најди такво со додатни кулери што се ставаат под лаптоп и види што ќе се деси?
Немам додатен кулер при рака моментално, а што ќе купувам нов подобро да го однесам лаптопот на сервис. Ќе се мачам деновиве ќе му давам одмор, а во среда ќе го носам на доктор. Инаку пробав со Live CD на Линукс без да инсталирам ништо и пак се поеба. Значи не е до ОС или драјвер според мене, сигурно е некој хардверски проблем. Има некој овде со Тошиба Сателит да знае како оди тоа со Recovery опцијата? Сакам да го донесам до фабрички подесувања, првиот месец не правеше проблеми.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Не сака друже :notworthy: Sucsecufule you made __ __ __ ali ne otvara.
Што грешка ти јавува кога ќе пробаш да ги отвориш тие страни? Проба ли си различни браузери (chrome, firefox, opera итн..). Пробај и да си ги избришеш темп фајловите рачно, па види што ќе се деси...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.241
Што грешка ти јавува кога ќе пробаш да ги отвориш тие страни? Проба ли си различни браузери (chrome, firefox, opera итн..). Пробај и да си ги избришеш темп фајловите рачно, па види што ќе се деси...
Формат друже, решен проблем, пред тоа се пробав, како и да е фала..
 
H

HoT IcE

Гостин
Имам едно прашање што треба да ми го разјасните.
Дали има штетно влијание, доколку компјутер преку зимно време, дур е многу ладно, дреме во соба кај нема греање? Дали ладното може да му нанесе некаква штета или слично на хардверот? Зборам за неактивен компјутер, цела зима воопшто да не се користи, туку само да дреме на ладно.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам едно прашање што треба да ми го разјасните.
Дали има штетно влијание, доколку компјутер преку зимно време, дур е многу ладно, дреме во соба кај нема греање? Дали ладното може да му нанесе некаква штета или слично на хардверот? Зборам за неактивен компјутер, цела зима воопшто да не се користи, туку само да дреме на ладно.
Компјутер во ладно - РАЈ за компјутерот!
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Купив мемориска микро сд од 4 гига, брат ми ја користеше 1 недела во мобилен, и сега ја ставам меморискава во лап топ 2 гига ми покажува ? WTF ? Што и се случило ? :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Купив мемориска микро сд од 4 гига, брат ми ја користеше 1 недела во мобилен, и сега ја ставам меморискава во лап топ 2 гига ми покажува ? WTF ? Што и се случило ? :)
На андорид ја користел? :)

Лошо е поделено USBто (во партиции). Пробај да го средиш преку Manage (десен клик на Computer)
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
На андорид ја користел? :)

Лошо е поделено USBто (во партиции). Пробај да го средиш преку Manage (десен клик на Computer)
Брат и на андроид ја користел и на една канта елџи, таму ја форматирал, и сега изгелда тој елџито поддржувал 2гб и така си ја преформатирал картичката :) ќе пробам сега ќе видам
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
како да ги поврзам предните усб портови и портовите за звук? :/
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
како да ги поврзам предните усб портови и портовите за звук? :/
Ќе бараш жиците што се шарени.
Код:
http://www.google.com/imgres?q=usb+front+wiring&hl=en&sa=X&biw=1280&bih=933&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=d5dFXjx6bX5izM:&imgrefurl=http://www.instructables.com/id/Build-your-own-computer/step9/Wiring-the-Front-Panel-Buttons-USB-and-Audio/&docid=vvXWYBVJABV8yM&imgurl=http://www.instructables.com/files/deriv/FB2/B57Q/FBGW8CVO/FB2B57QFBGW8CVO.MEDIUM.jpg&w=448&h=333&ei=xsm2T8-uOcXbtAbtnuSiCA&zoom=1&iact=hc&vpx=496&vpy=53&dur=930&hovh=193&hovw=260&tx=154&ty=104&sig=103773382624725235536&page=1&tbnh=141&tbnw=185&start=0&ndsp=28&ved=1t:429,r:2,s:0,i:7
и тие треба да се поврзат на матична...само кажи што матична имаш да ти кажиме кај се точно пинојте.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Немам додатен кулер при рака моментално, а што ќе купувам нов подобро да го однесам лаптопот на сервис. Ќе се мачам деновиве ќе му давам одмор, а во среда ќе го носам на доктор. Инаку пробав со Live CD на Линукс без да инсталирам ништо и пак се поеба. Значи не е до ОС или драјвер според мене, сигурно е некој хардверски проблем. Има некој овде со Тошиба Сателит да знае како оди тоа со Recovery опцијата? Сакам да го донесам до фабрички подесувања, првиот месец не правеше проблеми.
Ај влези у BIOS и чекај да видиш шо ќе се деси... ако се дешава истото у биос 100% е хардвер... (ако незнаеш како да влезеш у биос, на палење, уште дур е она црното со бели букви, притискај delete додека не ти се појави плав екран со бели/жолти букви... може и да не е delete, обично пишува доле десно/лево кое кочпче е за биос, или па прогуглај малце и ќе сфатиш...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom