Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
Помош дами и господа,

Употребував Micro SD card од 2ГБ со дополнителна картичка за во дигитален апарат. Си работеше ок, но пред некое време побара формат.
Пробав формат преку компјутер преку УСБ приклучок од апаратот, не сака. Или дава порака This Drive is write-protected, или бесконечно се лоадира форматот, или јавува Windows canno`t format drive :F!? Значи не е секогаш исто.
Пробав формат и преку дигиталниот апарат - меѓутоа не се случува ништо - туку само се појавува card error и на апаратот јавува дека нема воопшто меморија за сликање (0 можни слики).
Пробав многу од „солуциите“ понудени преку Гугл, меѓутоа ниту една не ми помогна.
Пробав преку специјални програми, пробав преку Disk Management од My Computer, пробав и на Виста и на XP... Сега за сега ништо не ми го реши проблемов.

Најнапред мислев некако да ги спасам сликите кои ги имам на картичката, сега се обидувам да ја спасам картичката.
Реков да прашам, можда некој имал сличен или ист проблем...

Секој предлог ќе биде добредојден, фала однапред.
Види со minitool partition wizard home edition
Со ова имам завршено работа кога не сака од Windows. Инаку види случајно да не има копче за Lock т.е. да можи само да се чита од неа како на сликава.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
789
Види со minitool partition wizard home edition
Со ова имам завршено работа кога не сака од Windows. Инаку види случајно да не има копче за Lock т.е. да можи само да се чита од неа како на сликава.
Ќе пробам со програмчево па ќе пишам што сум направил.
Инаку знам за заклучувањето на картичката и не е до тоа
Фала ти во секој случај...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам две рам мемории 512 на 400MHz i 256 на 400MHz,
ми прави некои заебанции компјутеров. Плав екран ми
појавува, на прелистувачите исто некои заебанции им прави.
Со било која од тие две си работи компјутеров.
Со двете заедно заебава, што може да е?
http://ee.gigabyte.com/products/page/mb/ga-8s648/ oваа е матичната.
Вика дека подржува 333 и 266 MHz, aма работи на
512 посебно и на 256 на 400 MHz.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Kolegi forumdzii :D ,pa vaka,iam mikrofon,i go povrzav na obicen kompjuter so windows xp,i se si e ok,megjutoa koa ke go stavam na lat topot,koj ima windows 7,zvukot mi kasni po nekolku stotinki,dali ima nekoj sto znae sto e problemot,i koe e resenieto za istiot ?Thank u in front of :D
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Се подновив со http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=30183&id=85&l=3&q=hp&SupplierArticleID=&Action= од пред некој ден...па 1.приметив дека кога ми е во полнач ми ствара некако електрицитет од горната страна просторот околу тастатурата и мауспадот што може да е проблемот и 2. вика лиценциран вин 7 али нема ни Цд ни ништо само го активирав кога го земав...
 
Ф

Флеш

Гостин
Луѓе сакам да зема екстерен хард диск негде до 3500 мозе и до 3900 денари...па гледав неколку примероци но не знам кои се добри па затоа ве замолувам да ми помогнете Благодарам :D

http://www.neptun.com.mk/mk/proizvodi/kompjuterska_galanterija/usb_produkti.aspx?catId=87&page=0

http://www.anhoch.com/pcmarket/?cat_id=3007&sort_by=price&display=onstock&page=0&limit=10
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Значи вака, сакам да го клокнам процесорот (intel quad 2.66 имам, би било добро да истера до 3.1/3.2 ghz). Никогаш до сега немам клокнато, незнам ништо како иде, и не се нафаќам сам. Прашањето ми е дали некој има искуство, дали знае кај можам да го напраам ова, дали некој ќе се нафати? П.С. Знам, треба да земам подобар кулер, али тоа е единствената пречка.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Значи вака, сакам да го клокнам процесорот (intel quad 2.66 имам, би било добро да истера до 3.1/3.2 ghz). Никогаш до сега немам клокнато, незнам ништо како иде, и не се нафаќам сам. Прашањето ми е дали некој има искуство, дали знае кај можам да го напраам ова, дали некој ќе се нафати? П.С. Знам, треба да земам подобар кулер, али тоа е единствената пречка.
Треба да имаш добро ладење, и да имаш искуство. Треба да внимаваш и да одиш постепено, не од еднаш до даска да го клокнеш. Ќе клокаш малце по малце, ќе мериш температура, може ќе треба и напон да накачиш. Неможеш да го заебеш многу лесно, ама треба да пазиш, бидејќи пак, ризикот е голем.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Треба да имаш добро ладење, и да имаш искуство. Треба да внимаваш и да одиш постепено, не од еднаш до даска да го клокнеш. Ќе клокаш малце по малце, ќе мериш температура, може ќе треба и напон да накачиш. Неможеш да го заебеш многу лесно, ама треба да пазиш, бидејќи пак, ризикот е голем.
Тоа ми е муабетот, не знам како - затоа пишав.
--- надополнето: Nov 18, 2011 7:03 PM ---
Треба да имаш добро ладење, и да имаш искуство. Треба да внимаваш и да одиш постепено, не од еднаш до даска да го клокнеш. Ќе клокаш малце по малце, ќе мериш температура, може ќе треба и напон да накачиш. Неможеш да го заебеш многу лесно, ама треба да пазиш, бидејќи пак, ризикот е голем.
Најдов нешто
Тоа е тоа?

Иначе, што кулер да купам и од каде?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Тоа ми е муабетот, не знам како - затоа пишав.
--- надополнето: Nov 18, 2011 7:03 PM ---

Најдов нешто
Тоа е тоа?

Иначе, што кулер да купам и од каде?
Не е само за кулер. Ти може и не треба да купиш кулер, ако е доволно ладен процесорот. А и ако купиш кулер треба промислено да го наместиш, за да струи воздухот внатре. Инаку тоа е тоа на видеото, сега на секој биос е по малку различно, ама тоа е тоа. Исто да ти кажам дека нема да добиеш незнам што со оверклокување. Може да почувствуваш многу мала разлика, а може и да не забележиш ништо. :)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Решив да не го клокнам процесорот пошо нема да видам многу разлика. Одлучив да купам нов, па ме интересира кој процесор вака од подобрите (4 јадра, над 2.8ghz) "пасува" на матичнава шо ја иам - ASUS P5QL Pro
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Решив да не го клокнам процесорот пошо нема да видам многу разлика. Одлучив да купам нов, па ме интересира кој процесор вака од подобрите (4 јадра, над 2.8ghz) "пасува" на матичнава шо ја иам - ASUS P5QL Pro
Веќе имаш Q9400, не се исплати да вложуваш во нов процесор за LGA775 сокет. Добар апгрејд би бил i5 2500K + Asus/Gigabyte Z68/P67 матична и 2x4GB DDR3 рам, што ќе те кошта околу 22-23000 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom