Помош, проблеми, прашања, совети...

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Тоа си е ок. Значи или треба да си го зачистиш лаптопот пошто е полн прашина, па неможе да се лади, или па си работи нормално, а тебе ти се чини дека врти безпотребно. И случајно да не го користиш лаптопот во кревет, па да ги затињаш дупките за вентилација?
А како да го зачистам? Ќе му дувнам уште неколку пати во дупките, али нешто друго? А го имам користено во кревет ама гледам тоа да е поретко
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
А како да го зачистам? Ќе му дувнам уште неколку пати во дупките, али нешто друго? А го имам користено во кревет ама гледам тоа да е поретко
За да го зачистиш, терба да имаш барем малку искуство со хардвер, бидејќи треба да го расклопиш.. Е сеа ја не би ти препорачал сама да го правиш тоа, бидејќи лесно можеш да си направиш беља. Инаку за каков лаптоп се работи?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
За да го зачистиш, терба да имаш барем малку искуство со хардвер, бидејќи треба да го расклопиш.. Е сеа ја не би ти препорачал сама да го правиш тоа, бидејќи лесно можеш да си направиш беља. Инаку за каков лаптоп се работи?
Па се разбирам колку толку, али повеќе во овие десктоп компјутери. Лап топ до сега не сум отварала и затоа ми е страв. Иначе Dell Inspiron N7010
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Па се разбирам колку толку, али повеќе во овие десктоп компјутери. Лап топ до сега не сум отварала и затоа ми е страв. Иначе Dell Inspiron N7010
Епа не би тербало да ти биде проблем.. Јас прв пат кога отварав лаптоп мислев којзнае што е внатре, а си беше убаво среден, само го отворив капакот позади, зачистив и го склопив... :) Можеш и да измериш температура пред да го отвориш, да видиш дали е нормална..
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Епа не би тербало да ти биде проблем.. Јас прв пат кога отварав лаптоп мислев којзнае што е внатре, а си беше убаво среден, само го отворив капакот позади, зачистив и го склопив... :) Можеш и да измериш температура пред да го отвориш, да видиш дали е нормална..
Ти благодарам многу! :)
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=30183&id=85&l=3&q=hp&SupplierArticleID=&Action=
Да го пазарам утре...се исплати за париве...и дали е сеедно дали ке го зеам од Хп сторе амц или анхоч
Добар е на изглед вака, баш сега го спремам, солидна конструкција, изгледа ко brushed aluminium, солидна тастатура, HD Web Cam, дури ставиле и fingerprint reader :). Мислам дека нема да згрешиш, а за цената мислам дека е иста во анхоч и амц...
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Имам проблем со ЦД ромот не ми се отвара може некој да ми помогне ?
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
CONEXANT
RS56/SP-PCI
R6793-011
E127469
0012
MEXICO

MASSUSE
ME-1-3B

ATS-117
Atech

Само ова го пишува
Ова ти е модемот, јас мислев на чиповите од матичната плоча. Значи ова ти е стриктно модем, ако ти пишува "with audio", нема врска со звучна карта. Би било најдобро ако можеш да го пишеш моделот на матичната плоча да видам дали ќе најдам што точно имаш онборд.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Абе

Абе вие ме напраивте ко да немам врска од компјутери:)...
P.S. Може да биде и звучна и мрежна карта во едно? Зошто има слотови за SPEAKERS,PHONES, LINE, i PHONE

P.P.S. Еве и како изгледа http://www.recycledgoods.com/products/Conexant-RS56-SP-PCI-56K-V.90-PCI-Modem-with-Audio.html
Тоа што си го ставил у машина е инаку модем... :)

 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Тоа што си го ставил у машина е инаку модем... :)

:oops::oops::oops::oops:
--- надополнето: Nov 11, 2011 2:29 PM ---
Ова ти е модемот, јас мислев на чиповите од матичната плоча. Значи ова ти е стриктно модем, ако ти пишува "with audio", нема врска со звучна карта. Би било најдобро ако можеш да го пишеш моделот на матичната плоча да видам дали ќе најдам што точно имаш онборд.
Тиња ми е матичната..Lite-On 138nr или 139nr така нешто...добро постои ли некој универзален програм за зголемување на децибелите од звучната како Realtek што има и сл?
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
:oops::oops::oops::oops:
--- надополнето: Nov 11, 2011 2:29 PM ---

Тиња ми е матичната..Lite-On 138nr или 139nr така нешто...добро постои ли некој универзален програм за зголемување на децибелите од звучната како Realtek што има и сл?
ako si na windows 7 otvori kaj so ti se zvucnicite-propreties-enchancments-loudness equalizer ili equalizer. ako e prvoto samo go stikliras ako e vtoroto go selektiras opcii si pravis profil i gi krevas site nivoa nagore.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.026
Поени од реакции
6.051
Кажете ми каква е следнава графичка. Ati HD 2600(ваљда вака се вика)
Ме интересира со која Nvidia може да се спореди. Ми треба КОНКРЕТЕН одговор, само на овие прашања.
Компјутерот за кој е, му цркна графичката. Претходно имаше 8500GT 512mb DDR2.

Другите делови ако се од важност се, E2160 1.8ghz, 2GB Ram DDR2. Матичната е GygaByte CM45(или нешо слично на ова) мислам. Напајување не знам, ама сигурно било доволно за горе наведената. Ако не ја бива горе споментата АТИ, кажете некоја добра до кај 50 евра.

p.s. Не е за мене.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Не кажа точно кој модел го имаш ( pro/xt ), ама вака "грубо" речено таа графичка картица по перформанси ти е помеѓу 8500GT i 8600GT ( поблиску накај 8600 ).
Ако сте ја нашле оваа графичка за ич пари - тогаш ок, ама за 50 евра не би препорачал Radeon 2600.

Иначе до 50 евра немаш некој голем избор на нови графички картици ( за играње ). До 50 евра би ти препорачал Sapphire ATI PCX HD 5570 1GB DDR3 - ја има во Anhoch по цена од 3170 денари со 2 години гаранција. Таа картичка ти е осетно појака од сите 3 кои беа спомнати до сега. Ако купи другар ти уште појака - најверојатно ќе дојде до bottleneck во новите игри ( остатокот од PC-то ќе биде преслаб ), така да моја препорака останува Radeon 5570 ( во овој случај, земено во обзир да биде до 50 евра и тој компјутер ).

p.s. Еве ти една табела со графички картички подредени по парформанси. Не е најпрецизна ( не би ти препорачал да се ориентираш спрема табелата ако купуваш ) ама ќе ти послужи да добиеш основна идеја за тоа колку се јаки графичките споредени една со друга. http://www.tomshardware.com/reviews/gaming-performance-radeon-geforce,2997-7.html
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
789
Помош дами и господа,

Употребував Micro SD card од 2ГБ со дополнителна картичка за во дигитален апарат. Си работеше ок, но пред некое време побара формат.
Пробав формат преку компјутер преку УСБ приклучок од апаратот, не сака. Или дава порака This Drive is write-protected, или бесконечно се лоадира форматот, или јавува Windows canno`t format drive :F!? Значи не е секогаш исто.
Пробав формат и преку дигиталниот апарат - меѓутоа не се случува ништо - туку само се појавува card error и на апаратот јавува дека нема воопшто меморија за сликање (0 можни слики).
Пробав многу од „солуциите“ понудени преку Гугл, меѓутоа ниту една не ми помогна.
Пробав преку специјални програми, пробав преку Disk Management од My Computer, пробав и на Виста и на XP... Сега за сега ништо не ми го реши проблемов.

Најнапред мислев некако да ги спасам сликите кои ги имам на картичката, сега се обидувам да ја спасам картичката.
Реков да прашам, можда некој имал сличен или ист проблем...

Секој предлог ќе биде добредојден, фала однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom