Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Pomos, ne se razbiram vo kompjuteri,vo ova e problemot dosega koristev cd i floppy disketa ,si kupiv USB bidejki edna osoba sakase da mi stornira podatoci koi mi trebaa za seminarska,sega imam USB so podatoci ama ne mozam da go otvoram na ekranot mi dava informacija deka ima nekoj problem
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Pomos, ne se razbiram vo kompjuteri,vo ova e problemot dosega koristev cd i floppy disketa ,si kupiv USB bidejki edna osoba sakase da mi stornira podatoci koi mi trebaa za seminarska,sega imam USB so podatoci ama ne mozam da go otvoram na ekranot mi dava informacija deka ima nekoj problem
Викни некој што знае да прати скриншот тука и нека прати, вака ништо не праиме. И што ти значи тоа СТОРНИРА???

За секој случај, пробај го во друг USB порт да го ставиш.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ја со DualCpu 2.00Ghz, 9400GT 1gb i 2gb рам немав скоро никакви проблеми (1024*768п на ЦРТ монитор), зошто па он да има.

многу нормално дека ако има да речеме 22-ка нема да игра на најголема резолуција, ќе игра на помала на помала или 1440*900 нека биде максимална.
За првото: 17" CRT монитор е антика и многу нормално е дека нема да имаш проблеми да возиш игри на таа кутра резолуција. Во светот денес 22" LCD е стандард, исто како што 17" CRT беше стандард пред 10-12 години.

За второто: Очигледно е дека не знаеш како функционира еден LCD монитор. Верувај, да знаеше, немаше ни да помислиш да намалуваш резолуција.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
За второто: Очигледно е дека не знаеш како функционира еден LCD монитор. Верувај, да знаеше, немаше ни да помислиш да намалуваш резолуција.

Така е.

Ќе намали али со дисторзии и слично ефтините лцд немаат скејлери т.е не можат да прикажат добро ни една друга резолуција освем нивната природна, т.е можат али како ке изгледа сетоа тоа,стеснета издеформирана слика, затоа секогаш на ефтини лцд само природна резолуција и ништо друго.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Zdravo decki, epa vaka imam problem so kompjuterot, slikata koja mi se prikazuva na monitorot mi se menja bojata vo rozeva, a koga ke go pomrdnam kabelot sto ide od monitor vo graficka se vraka vo normala, ama treba da go svitkam malce bas tamu kaj sto vlaga vo grafickata ama ako malce se izmesti pak mi se pravi slikata rozeva.. E sea problemot e nesto vo grafickata ili monitorov me ebava ? Care ? :jaj:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Zdravo decki, epa vaka imam problem so kompjuterot, slikata koja mi se prikazuva na monitorot mi se menja bojata vo rozeva, a koga ke go pomrdnam kabelot sto ide od monitor vo graficka se vraka vo normala, ama treba da go svitkam malce bas tamu kaj sto vlaga vo grafickata ama ako malce se izmesti pak mi se pravi slikata rozeva.. E sea problemot e nesto vo grafickata ili monitorov me ebava ? Care ? :jaj:
Ако можеш да го извадиш кабелот што оди од компјутер во монитор, фрли го и купи си нов. Тој заебава.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ok fala. :(
CRT e monitorov neveruvam deka moze da se smeni toj kabel. :nesum:
Не важи тоа за сите CRT.
Кај мене може, исто ми е CRT.

Нов монитор (барем сеа се ефтини а големи :) ).

Ако до толку не ти се даваат пари, намести го кабелот, прецвикај го за да ти дава убава слика, залепи го со салотејп така да стои и фурај :)
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Zdravo decki, epa vaka imam problem so kompjuterot, slikata koja mi se prikazuva na monitorot mi se menja bojata vo rozeva, a koga ke go pomrdnam kabelot sto ide od monitor vo graficka se vraka vo normala, ama treba da go svitkam malce bas tamu kaj sto vlaga vo grafickata ama ako malce se izmesti pak mi se pravi slikata rozeva.. E sea problemot e nesto vo grafickata ili monitorov me ebava ? Care ? :jaj:
види дали убаво е наместена графичката.. ако е добро наместена, и пак излева розева боја.. ноб кабел или нов монитор.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
види дали убаво е наместена графичката.. ако е добро наместена, и пак излева розева боја.. ноб кабел или нов монитор.
Namesteno e se ubavo..

Не важи тоа за сите CRT.
Кај мене може, исто ми е CRT.

Нов монитор (барем сеа се ефтини а големи :) ).

Ако до толку не ти се даваат пари, намести го кабелот, прецвикај го за да ти дава убава слика, залепи го со салотејп така да стои и фурај :)
Epa nemoze ovoj kaj mene.. ok nema veze sepak fala za sovetite ke se snajdam nekako... Nego koga veke sum tuka koja cena ide konfiguracijava:


CPU: AMD Sempron 3000+ s.939
RAM:512 ddr1 400 Mhz
VGA:nVidia 7300 GS 512 mb
HDD: 80 GB
OPTICAL: DVD -RW LG
CASE: Delux ..

:smir:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
види дали убаво е наместена графичката.. ако е добро наместена, и пак излева розева боја.. ноб кабел или нов монитор.
Ако не е убаво наместена графичката компјутерот нема да му се пали, а не па розева слика да има.
 
Член од
6 март 2006
Мислења
37
Поени од реакции
5
Dali nekoj moze da mi pomogne,imam nadvoresen hdd 250g star e 3-4god mi rabotese super do pred nekoj den. Koga ke go uklucam mi zamrznuva se,po nekoe vreme ke mi go procita pc-to deka e uklucen ama nikako ne dava da vlezam vo nego,ima li care:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Dali nekoj moze da mi pomogne,imam nadvoresen hdd 250g star e 3-4god mi rabotese super do pred nekoj den. Koga ke go uklucam mi zamrznuva se,po nekoe vreme ke mi go procita pc-to deka e uklucen ama nikako ne dava da vlezam vo nego,ima li care:toe:
Прво, тргни од најпростото. Провери дали USB кабелот те заебава или баш хардот. Најди друго кабелче, пробај со него. Друго, пробај го на друг РС.
Трето, тогаш кога ќе го прочита, прво скенирај го од вируси, па после дај му Defragment.... и на крај, ако ништо не помага, пробај дај му Format (претходно обиди се да си зачуваш тоа што ти треба)

Ако ништо од ова не помага.... купи си нов :)
 
Член од
6 март 2006
Мислења
37
Поени од реакции
5
fala pred se,probav se od toa,najveke mi se informaciite od nego, a za nov sigurno ke treba:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom