Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
8 февруари 2008
Мислења
693
Поени од реакции
10
za surfanje sekoj kom go biva pa taka i ovoj , megutoa za igri ne ocekuvaj mnogu od ponovive slabo nekoja da ja igra a postarite ke gi pleska
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Help,ај некој нека ми кажи дали оваа конфигурација е погодна за некој кој сака само да сурфа на интернет и да игра по некоја игра:
intel pentium 4
cpu: intel celeron 1.7 Ghz
vga: Nvidia mx 4000 128 mb
Mb: matsonic dual ddr 400mhz
ram: 512 mb
optica: DVD RW pionir 110 + CD RW sony
monitor 15"
Девојче .... ако имаш веќе вакво PC, најпаметно е да си купиш ново....
а ако некој сака да те прелаже да ти продаде...не купувај....
имав ист ваков компјутер.....
отвара 2 табови во мозила, за нередните 2 ќе чекаш 20 мин.
и така натаму....
компјутерот е дигитонче или машина за куцање, како сакаш наречи го...а тоа не ти треба...
ако планираш да купуваш PC, слободно прашај ќе ти помогнеме да си склопиш машина...:helou:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Девојче .... ако имаш веќе вакво PC, најпаметно е да си купиш ново....
а ако некој сака да те прелаже да ти продаде...не купувај....
имав ист ваков компјутер.....
отвара 2 табови во мозила, за нередните 2 ќе чекаш 20 мин.
и така натаму....
компјутерот е дигитонче или машина за куцање, како сакаш наречи го...а тоа не ти треба...
ако планираш да купуваш PC, слободно прашај ќе ти помогнеме да си склопиш машина...:helou:
A нели прочита дека и треба за интернет? Ова за интернет е спејс шатл! А твојот што си го имал, што ти отварал 2 табови во мозила за 2 мин. ти бил сјебан до даска :helou:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Help,ај некој нека ми кажи дали оваа конфигурација е погодна за некој кој сака само да сурфа на интернет и да игра по некоја игра:
intel pentium 4
cpu: intel celeron 1.7 Ghz

vga: Nvidia mx 4000 128 mb
Mb: matsonic dual ddr 400mhz
ram: 512 mb
optica: DVD RW pionir 110 + CD RW sony
monitor 15"
Не ми е јасно болдираново? Кој ти ја кажа конфигурацијава? Тој што сака да ти ја шитне? Колку пари ти ја продава?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не ми е јасно болдираново? Кој ти ја кажа конфигурацијава? Тој што сака да ти ја шитне? Колку пари ти ја продава?
Сигурно со поимот ПЕНТИУМ 4, се мисли демек јак компјутер (ради бројката 4) :) Кога некој не се разбира у хардвер (и во РС општо), тој и Core2Quad да има процесор, ќе ти каже дека е Пентиум 4 (пошто нели Пентиум 4 е последниот, што значи мора да е најјак)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
A нели прочита дека и треба за интернет? Ова за интернет е спејс шатл! А твојот што си го имал, што ти отварал 2 табови во мозила за 2 мин. ти бил сјебан до даска :helou:
Ма дај .... сјебан...викаш....:pos2:..целерон со 512 рам...шо било спејс шатл....за интернет а ....добро....:)
4 табови за 4 мин. ..... фигуративно кажано.....шо се фаќате одма буквално.....PC-то е дигитронче па дури и за интернет, а девојчето праша и за некоја игричка да пушти...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ма дај .... сјебан...викаш....:pos2:..целерон со 512 рам...шо било спејс шатл....за интернет а ....добро....:)
4 табови за 4 мин. ..... фигуративно кажано.....шо се фаќате одма буквално.....PC-то е дигитронче па дури и за интернет, а девојчето праша и за некоја игричка да пушти...
Епа интернет имаш и на мобилен, таму лета интернетот. Сигурен си дека мобилен е појакод РС???
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Епа интернет имаш и на мобилен, таму лета интернетот. Сигурен си дека мобилен е појакод РС???
А бе друже....има
Ама не на секој мобилен "лета" интернетот.....
Исто ти е и со компјутерите....
За да "конфорно" сурфаш....2-3 месинџери, 2-3 мозили....музиче...
Гореспоменатиот компјутер тешко ќе се снајде, особено не со 512 рам...
барем рамот да го имаше повеќе....некако ќе се трпеше....
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ај вака прашање за поупатените....
Значи ситуацијата е следна....
Постои можност, другари што живеат по такозваниот запад да ми испорачуваат компјутерски компоненти преку пошта....
Прашањето е следно....
Колкави се давачките (царина,данок) за увоз на компјутерски компоненти (матични,рам мемории, графички картици и слично)....?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ај вака прашање за поупатените....
Значи ситуацијата е следна....
Постои можност, другари што живеат по такозваниот запад да ми испорачуваат компјутерски компоненти преку пошта....
Прашањето е следно....
Колкави се давачките (царина,данок) за увоз на компјутерски компоненти (матични,рам мемории, графички картици и слично)....?
Пред некој ден бев да земам нешто на царина што ми стигнаа спонзорства (што не треба да се царинат) за натпревар и ми кажаа дека 15% е царина на роба и + 18% ддв, а на компјутери и компјутерски делови е 5%ддв така да најверојатно ќе ти испадне +20% од цената. Ако робата е под 45 еура во вредност или е од некомерцијална вредност (како спонзорства/промотивни средства) тогаш ти е ослободена од царина. Мене ми правеа проблем али им однесов некои документи им кажав да отворат да видат што има и дека имаше доста каталози внатре и слични промотивни работи им кажав дека сигурно нема за мене да си нарачам 40 каталози и слични глупости и после уште некој муабет ми ги пуштија без царина :)
Најдобро нека ти стават лажна фактура, со неточна вредност, пониска од таа што ти ја кажав погоре и не би требало да имаш гајле само што така ако ти е оштетена пратката или изгубена ќе ти вратат толку пари колку што ти пишува таму дека вреди.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Пред некој ден бев да земам нешто на царина што ми стигнаа спонзорства (што не треба да се царинат) за натпревар и ми кажаа дека 15% е царина на роба и + 18% ддв, а на компјутери и компјутерски делови е 5%ддв така да најверојатно ќе ти испадне +20% од цената. Ако робата е под 45 еура во вредност или е од некомерцијална вредност (како спонзорства/промотивни средства) тогаш ти е ослободена од царина. Мене ми правеа проблем али им однесов некои документи им кажав да отворат да видат што има и дека имаше доста каталози внатре и слични промотивни работи им кажав дека сигурно нема за мене да си нарачам 40 каталози и слични глупости и после уште некој муабет ми ги пуштија без царина :)
Најдобро нека ти стават лажна фактура, со неточна вредност, пониска од таа што ти ја кажав погоре и не би требало да имаш гајле само што така ако ти е оштетена пратката или изгубена ќе ти вратат толку пари колку што ти пишува таму дека вреди.
Убаво објаснето.....фала друже....
ова со <45 евра ми беше познато, дека не се царини....
 
С

Спенсер

Гостин
еј,еден другар имат проблеми со компјутерот, значи кога ке го притиснеш копчето за уклучување се пали комп, екранот стои црн, а по 2-3сек почнува да титка, тииииииииииииииииииттттттттттттттт еден долг тиииит, па ке престане и си стои така, за 5-6 сек пак тиииииииттттттттт, значи титка по еднаш долго, шо може да е проблемот??
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
еј,еден другар имат проблеми со компјутерот, значи кога ке го притиснеш копчето за уклучување се пали комп, екранот стои црн, а по 2-3сек почнува да титка, тииииииииииииииииииттттттттттттттт еден долг тиииит, па ке престане и си стои така, за 5-6 сек пак тиииииииттттттттт, значи титка по еднаш долго, шо може да е проблемот??
Истото мислење си го пишал и во Софтверски проблеми... :)
напишав таму, изместена е рам меморијата, отворете ПЦто и наместете ја
 
С

Спенсер

Гостин
Истото мислење си го пишал и во Софтверски проблеми... :)
напишав таму, изместена е рам меморијата, отворете ПЦто и наместете ја
па мислев дека е хардверски проблем,ама викам ај и у софтвер да пишам, сепак фала, ке пробаме па ке пишам,позз
 
I

Ivan_FBI

Гостин
Епа вака, од денес не знам што му стана на компјутеров, играм дота и по некое време сам се гасне, го пуштам пак пуштам пак дота играм некое време и пак ми се гасне, го упалив пак, таман дур се подигне виндоусот пак ми се изгасна, пак го упалив ова веќе 4 обид, сеуште не ми се изгаснал, температурите ги проверив мислам дека се ок, да не ја знае некој причината за овој мој проблем и како да го решам... :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom