Помош, проблеми, прашања, совети...

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Предлог за лап топ до кај 30.000 или нето ситно над. Ќе се користи воглавно за работни обврски. Битно е да не кочи значи добар процесор. Ова е нешто што разгледував. Ако може некој совет, насочување... Фала ви!



 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Предлог за лап топ до кај 30.000 или нето ситно над. Ќе се користи воглавно за работни обврски. Битно е да не кочи значи добар процесор. Ова е нешто што разгледував. Ако може некој совет, насочување... Фала ви!



иди на тој со АМД, има дупло повише работна меморија. Ако ти треба за работа 10 гб ко ништо се полнат. Овие два на интел тоа им е главна кочница, 8гб малце се.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Имам едно постаро музичко CD, не е многу изгребано, ама бидејќи е од најевтините, компјутерот не го чита...
Некое чаре како да го исчистам или ич да не се замарам?
Пробав со паста за заби, не успеа.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
550
Имам едно постаро музичко CD, не е многу изгребано, ама бидејќи е од најевтините, компјутерот не го чита...
Некое чаре како да го исчистам или ич да не се замарам?
Пробав со паста за заби, не успеа.
Да си пробаше во друг ПЦ...паста за заби????
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.258
Вака имам Legion G5 на Lenovo. Од време на време лаптопот ќе почне да забушава со мрежата, односно наместо да си тера со 60/60 интернет ми паѓа под 10мбпс, денес успеа да извади рекордни 2мбпс а аплоудот не ни почна да го мери.

Првично мислев дека е проблем до Телеком но симнав спидтест на телефон и преку истото вифи мерам брзина, таму си вади нормално. Значи лаптопов нешто ја тупи.

Чаре? :cautious:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
550
Вака имам Legion G5 на Lenovo. Од време на време лаптопот ќе почне да забушава со мрежата, односно наместо да си тера со 60/60 интернет ми паѓа под 10мбпс, денес успеа да извади рекордни 2мбпс а аплоудот не ни почна да го мери.

Првично мислев дека е проблем до Телеком но симнав спидтест на телефон и преку истото вифи мерам брзина, таму си вади нормално. Значи лаптопов нешто ја тупи.

Чаре? :cautious:
Пробај конектирај го лаптопот со кабел на рутер и пушти спидтест
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Вака имам Legion G5 на Lenovo. Од време на време лаптопот ќе почне да забушава со мрежата, односно наместо да си тера со 60/60 интернет ми паѓа под 10мбпс, денес успеа да извади рекордни 2мбпс а аплоудот не ни почна да го мери.

Првично мислев дека е проблем до Телеком но симнав спидтест на телефон и преку истото вифи мерам брзина, таму си вади нормално. Значи лаптопов нешто ја тупи.

Чаре? :cautious:
ај пробај инсталирај го ова https://www.lenovo.com/us/en/software/vantage/ и пушти да направи проверки за update на: биос, драјвери...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.258
Пробај конектирај го лаптопот со кабел на рутер и пушти спидтест
Исто е
ај пробај инсталирај го ова https://www.lenovo.com/us/en/software/vantage/ и пушти да направи проверки за update на: биос, драјвери...
Го имам уште од сам старт, вчера само ми бараше апдејт на биос, средив тоа ама пак ништо не се смени пак зезаше.

Еве го денес се оправи сам од себе вади и појака брзина. Ама флуктуациите ме нервираат, би сакал да го најдам коренот на проблемот затоа и пишав дали некој имал сличен проблем
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
550
Ти останвит да пробаш со усб wifi стик ако може да најдеш за проба. Би ти рекол и нова инсталација на win ама е премногу за проба..кој виндоњс е? највероватно 11ка..исто да пробаш со бут усб со линукс на пример да видиш како ќе се понаша
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
211
Поени од реакции
23
mala pomos , preku koj program da simnuvam torenti , slucajno stisnav Windows media center i se zaebav , ne znam kako da go smenam
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
550
utorrent, како мислиш стегна на windows media center?
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
211
Поени од реакции
23
utorrent, како мислиш стегна на windows media center?
koga stinav na linkot na torentot mi izleze da biram preku sto da se simnuvam opcii , imam poloven lap top skoro go dobiv nemav nekoe vreme i ne se sekavam kako simnuvav , inace sum na zemunda i sega avtomatski ide na w media center
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
koga stinav na linkot na torentot mi izleze da biram preku sto da se simnuvam opcii , imam poloven lap top skoro go dobiv nemav nekoe vreme i ne se sekavam kako simnuvav , inace sum na zemunda i sega avtomatski ide na w media center
Влечи го торент фајлот со маус и стави го у програмот за торенти. Или преку плус иконата најди го и стави го у торентот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom