Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 јуни 2008
Мислења
112
Поени од реакции
54
Здраво, ми треба совет за зголемување на РАМ меморија на лаптоп. Во моментов имам 4.00GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz (11-11-11-28) РАМ меморија па сакам да ставам уште една плочка од
4 GB но не можам да најдам со иста брзина од 798MHz, па ме интересира дали би било проблем доколку ставам SODIMM Notebook Memory Kingston 4GB CL11 DDR3 1600MHz Low ?
Кој лаптоп?
Процесор и матична?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
112
Поени од реакции
54
Топ. Доколку ја ставиш таа плочка од линкот ќе се спушти на моменталната фрекфенција да.
Но, мој совет, купи две такви плочки со што ќе се кренат на 1600 mhz и плус 8gb рам, добар рефреш ќе направиш на лаптопот.

Старата дај ја по огласи, може некој ќе ја вклопи некаде.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
RAM-меморијата што ја имаш е уствари со ефективна брзина од 798 ( округло 800 ) x 2 ( пошто DDR - Double Data Rate ) = ~1600 Mhz ( поправилно е да се рече 1600 MT/s, мада небитно - у пракса сите викаат 1600 Mhz по продавнициве ). Speccy така ги кажува информациите ( таканаречен "real speed" - поточно I/O Bus Clock 800 Mhz, memory clock уствари e 200 Mhz, ама тие техникалии се небитни во случајов ) - така да која и фреквенција да ја видиш таму ( во Speccy ) - множи со 2 па барај таква во продавница. За да немаш проблеми со некомпатибилност ( може да се деси со различни марки на RAM - ретко, ама може ) најдобро однеси го лаптопот во некој сервис/продавница нека ти сменат таму на лице место - па ако не одговара ќе стават некоја плочка што одговара. Зашто да се замараш кога не мора.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
511
Поени од реакции
66
Топ. Доколку ја ставиш таа плочка од линкот ќе се спушти на моменталната фрекфенција да.
Но, мој совет, купи две такви плочки со што ќе се кренат на 1600 mhz и плус 8gb рам, добар рефреш ќе направиш на лаптопот.

Старата дај ја по огласи, може некој ќе ја вклопи некаде.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Која опција би била подобра, да одам со две од по 1600 како што имаш пишано или да одам со една од 8гб
SODIMM Notebook Memory Geil 8GB DDR3 1600Mhz CL11
Автоматски споено мислење:

RAM-меморијата што ја имаш е уствари со ефективна брзина од 798 ( округло 800 ) x 2 ( пошто DDR - Double Data Rate ) = ~1600 Mhz ( поправилно е да се рече 1600 MT/s, мада небитно - у пракса сите викаат 1600 Mhz по продавнициве ). Speccy така ги кажува информациите ( таканаречен "real speed" - поточно I/O Bus Clock 800 Mhz, memory clock уствари e 200 Mhz, ама тие техникалии се небитни во случајов ) - така да која и фреквенција да ја видиш таму ( во Speccy ) - множи со 2 па барај таква во продавница. За да немаш проблеми со некомпатибилност ( може да се деси со различни марки на RAM - ретко, ама може ) најдобро однеси го лаптопот во некој сервис/продавница нека ти сменат таму на лице место - па ако не одговара ќе стават некоја плочка што одговара. Зашто да се замараш кога не мора.
Искрено најдобра опција е да го однесам некаде каде што ќе ја сменат, но тоа ќе ме кошта минимум 1000 ден работна рака + рам меморијата. Пред некој месец со таква мисла ставав SSD во Нико компјутери во ГТЦ и само за работна рака ми земаа 1000+ ден.
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.414
На врв Bottom