Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Здраво, ми треба совет за зголемување на РАМ меморија на лаптоп. Во моментов имам 4.00GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz (11-11-11-28) РАМ меморија па сакам да ставам уште една плочка од
4 GB но не можам да најдам со иста брзина од 798MHz, па ме интересира дали би било проблем доколку ставам SODIMM Notebook Memory Kingston 4GB CL11 DDR3 1600MHz Low ?
Кој лаптоп?
Процесор и матична?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Топ. Доколку ја ставиш таа плочка од линкот ќе се спушти на моменталната фрекфенција да.
Но, мој совет, купи две такви плочки со што ќе се кренат на 1600 mhz и плус 8gb рам, добар рефреш ќе направиш на лаптопот.

Старата дај ја по огласи, може некој ќе ја вклопи некаде.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
RAM-меморијата што ја имаш е уствари со ефективна брзина од 798 ( округло 800 ) x 2 ( пошто DDR - Double Data Rate ) = ~1600 Mhz ( поправилно е да се рече 1600 MT/s, мада небитно - у пракса сите викаат 1600 Mhz по продавнициве ). Speccy така ги кажува информациите ( таканаречен "real speed" - поточно I/O Bus Clock 800 Mhz, memory clock уствари e 200 Mhz, ама тие техникалии се небитни во случајов ) - така да која и фреквенција да ја видиш таму ( во Speccy ) - множи со 2 па барај таква во продавница. За да немаш проблеми со некомпатибилност ( може да се деси со различни марки на RAM - ретко, ама може ) најдобро однеси го лаптопот во некој сервис/продавница нека ти сменат таму на лице место - па ако не одговара ќе стават некоја плочка што одговара. Зашто да се замараш кога не мора.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Топ. Доколку ја ставиш таа плочка од линкот ќе се спушти на моменталната фрекфенција да.
Но, мој совет, купи две такви плочки со што ќе се кренат на 1600 mhz и плус 8gb рам, добар рефреш ќе направиш на лаптопот.

Старата дај ја по огласи, може некој ќе ја вклопи некаде.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Која опција би била подобра, да одам со две од по 1600 како што имаш пишано или да одам со една од 8гб
SODIMM Notebook Memory Geil 8GB DDR3 1600Mhz CL11
Автоматски споено мислење:

RAM-меморијата што ја имаш е уствари со ефективна брзина од 798 ( округло 800 ) x 2 ( пошто DDR - Double Data Rate ) = ~1600 Mhz ( поправилно е да се рече 1600 MT/s, мада небитно - у пракса сите викаат 1600 Mhz по продавнициве ). Speccy така ги кажува информациите ( таканаречен "real speed" - поточно I/O Bus Clock 800 Mhz, memory clock уствари e 200 Mhz, ама тие техникалии се небитни во случајов ) - така да која и фреквенција да ја видиш таму ( во Speccy ) - множи со 2 па барај таква во продавница. За да немаш проблеми со некомпатибилност ( може да се деси со различни марки на RAM - ретко, ама може ) најдобро однеси го лаптопот во некој сервис/продавница нека ти сменат таму на лице место - па ако не одговара ќе стават некоја плочка што одговара. Зашто да се замараш кога не мора.
Искрено најдобра опција е да го однесам некаде каде што ќе ја сменат, но тоа ќе ме кошта минимум 1000 ден работна рака + рам меморијата. Пред некој месец со таква мисла ставав SSD во Нико компјутери во ГТЦ и само за работна рака ми земаа 1000+ ден.
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Оди со 2x8GB @ 1600MHz ако имаш можност......добиваш Dual Channel и 100% компатибилност со две исти плочки.
Ти благодарам на мислењето но мислам дека немам потреба од 16GB меморија.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Zdravo, edno nubsko prasanje

Koristam desktop so dva monitori, eden hdmi, eden vga povrzan. E sega za rabota mi se javi potreba od koristenje i uste eden laptop za sledenje real time stvari pa sakam da prasam dali moze da go povrzam so eden od monitorite i po potreba kako alt+tab da se prefrluvam od edniot pc na drugiot, bez celo vreme da vlagam vo display options?

Ili idealno vtoriot monitor da e podelen, edna strana za pc edna za laptopot?

Dzirnav na google i gledam ima nekoi adapteri sto moze da go pravat ova. Ima li kaj nas da se kupi?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Zdravo, edno nubsko prasanje

Koristam desktop so dva monitori, eden hdmi, eden vga povrzan. E sega za rabota mi se javi potreba od koristenje i uste eden laptop za sledenje real time stvari pa sakam da prasam dali moze da go povrzam so eden od monitorite i po potreba kako alt+tab da se prefrluvam od edniot pc na drugiot, bez celo vreme da vlagam vo display options?

Ili idealno vtoriot monitor da e podelen, edna strana za pc edna za laptopot?

Dzirnav na google i gledam ima nekoi adapteri sto moze da go pravat ova. Ima li kaj nas da se kupi?
Нешто вака, па со далечинско да бираш кој инпут да ти биде прикажан на монитор.


 
  • Љубов
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Нешто вака, па со далечинско да бираш кој инпут да ти биде прикажан на монитор.


Razgledav denes go nema vo setec a nitu vo edna nivna prodavnica niz drzavata. Nemale switchovi vo momentot.
Nema ni vo neptun, riversoft...

Ke probam da naracam od drugite linkovi sto gi ostavi, mada 2k ne mi se davase za ova, siten inconvenience e ama toa e...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Razgledav denes go nema vo setec a nitu vo edna nivna prodavnica niz drzavata. Nemale switchovi vo momentot.
Nema ni vo neptun, riversoft...

Ke probam da naracam od drugite linkovi sto gi ostavi, mada 2k ne mi se davase za ova, siten inconvenience e ama toa e...
Побарај од Сет евентуално да го повлечат (мада скап е тој, башка 5 влеза....не ти требаат) од други градови каде што го има, или јави се прашај во Логинг тој е и поефтин (последните два линка) мислам дека таму сега видов го има на лагер вториот, тој што е 1900 ден.
Во Анхоч е најдобра цената....али го нема на лагер.
Сите го кркаме што не стигаат пратките од Кина....плаќаме тука отров суми.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Која опција би била подобра, да одам со две од по 1600 како што имаш пишано или да одам со една од 8гб
SODIMM Notebook Memory Geil 8GB DDR3 1600Mhz CL11
Автоматски споено мислење:


Искрено најдобра опција е да го однесам некаде каде што ќе ја сменат, но тоа ќе ме кошта минимум 1000 ден работна рака + рам меморијата. Пред некој месец со таква мисла ставав SSD во Нико компјутери во ГТЦ и само за работна рака ми земаа 1000+ ден.
Јави се во Анхоч пошто они имаат и сервис и продажен салон во дирекцијата што им е и прашај ги дали во цената за плочките ќе ти ги инсталираат и они? Мене ми ги сменија без наплата пред неколку години колку што памтам.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Јави се во Анхоч пошто они имаат и сервис и продажен салон во дирекцијата што им е и прашај ги дали во цената за плочките ќе ти ги инсталираат и они? Мене ми ги сменија без наплата пред неколку години колку што памтам.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Пред неколку месеци ги прашав дали ако купам SSD од кај нив би можеле во нивниот сервис и да го монтираат, на што ми одговорија дека нивниот сервис работи само за лаптопи купени нај нив.
 
G

Gjoksi

Гостин
Пред неколку месеци ги прашав дали ако купам SSD од кај нив би можеле во нивниот сервис и да го монтираат, на што ми одговорија дека нивниот сервис работи само за лаптопи купени нај нив.
Јас си купив од Анхоч SSD за лаптопот пред некое време, ми го пратија бесплатно по брза пошта, го однесов лаптопот тука во Кавадарци во локална ИТ продавница/сервис, им кажав дека SSD-то не е купено од нив, меѓутоа ми кажаа дека тоа не е никаков проблем, па ми го монтираа SSD-то и плус ми го исчистија лаптопот, бидејќи секако беше отворен поради SSD-то, за 300 или 400 ден. мислам беше. Така што верувам дека и во секој локална ИТ продавница/сервис може да ти го монтираат SSD-то. Поздрав.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Јас си купив од Анхоч SSD за лаптопот пред некое време, ми го пратија бесплатно по брза пошта, го однесов лаптопот тука во Кавадарци во локална ИТ продавница/сервис, им кажав дека SSD-то не е купено од нив, меѓутоа ми кажаа дека тоа не е никаков проблем, па ми го монтираа SSD-то и плус ми го исчистија лаптопот, бидејќи секако беше отворен поради SSD-то, за 300 или 400 ден. мислам беше. Така што верувам дека и во секој локална ИТ продавница/сервис може да ти го монтираат SSD-то. Поздрав.
SSD ми е веќе монтирано во НИКО компјутери во ГТЦ, и за работна рака платив 1000+ денари. За тие 1000+ денари добив монитран SSD, скршена пластика на штраф внатрешно во лаптопот, а за чистење дури и тоа што можело да се тргни само со еден прст од кај кулерот не беше ни чепнато, така да тоа е моето искуство со локален сервис :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom