Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
24 август 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Вака компјутерот работи ок, моментално пишувам од него. Само што екранот знае да се зигаси. Буквално глеам филм и се гаси. Јас го слушам звукот од филмот ама екранот никако не реагира и само со рестарт работи. Сликата е топ. Само не знам зашто баш екранот се гаси така рандом. По која цена се движи адаптерот ?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Вака компјутерот работи ок, моментално пишувам од него. Само што екранот знае да се зигаси. Буквално глеам филм и се гаси. Јас го слушам звукот од филмот ама екранот никако не реагира и само со рестарт работи. Сликата е топ. Само не знам зашто баш екранот се гаси така рандом. По која цена се движи адаптерот ?
Убаво ти кажа @Anon ....Си сменил ХДМИ кабел ОК....смени и напонски за монитор, за секој случај. Позајми друг монитор види како ќе работи тогаш (дали ќе ти прави проблем)....ако и тој дисплеј ти се гаси....доколку имаш интегрирана графичка на плоча, поврзи се на нејзе, таа од слот извади ја. Ако немаш онборд графика, смени графичка (побарај на заем од другарче) види и тогаш како ќе биде....решавај го проблемот со едноставен метод на елиминација. Тоа е се што можеме да ти помогнеме вака.....направи ги овие работи па кажи.
ПС Ако имаш аналог излез од графичка и аналог влез на монитор, пробај со VGA кабел.....наместо HDMI
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.950
Поздрав, зошто не можам да ја користам целата РАМ меморија? Читав некои артикли на интернет но не ми помогнаа... Пробав со местење на виртуелната меморија и во msconfig и во advanced system settings но не ми помогна. Да ли е можно да е до поставките во BIOS-от или нешто друго е во прашање? Да ли апдејтирањето на BIOS-от ќе го реши проблемот? Помош некој? Windows 10 Home

ram.png ram1.png
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Поздрав, зошто не можам да ја користам целата РАМ меморија? Читав некои артикли на интернет но не ми помогнаа... Пробав со местење на виртуелната меморија и во msconfig и во advanced system settings но не ми помогна. Да ли е можно да е до поставките во BIOS-от или нешто друго е во прашање? Да ли апдејтирањето на BIOS-от ќе го реши проблемот? Помош некој? Windows 10 Home

Прегледај го приврзокот 263890Прегледај го приврзокот 263892
Два гигабајти од меморијата автоматски се резервирани за графичкиот чип.

Sent from my Redmi
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.950
Два гигабајти од меморијата автоматски се резервирани за графичкиот чип.

Sent from my Redmi
Само што прочитав пред 2 минути дека интегрираната графичка зема дел од меморијата, сепак фала ти :)
 
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Дечки земав Dell inspiron 15 3593 со Windows 10, автоматски ми мења brightness коа преоѓам од бросверот на некоја страна, или коа пуштам видеа на YouTube автоматски ми намалува светлост. Сегде пребарав нема нигде нешо кo adaptive/automatic brighntess да го отштиклирам ко шо имав на стариот лаптоп. Живци искинав..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дечки земав Dell inspiron 15 3593 со Windows 10, автоматски ми мења brightness коа преоѓам од бросверот на некоја страна, или коа пуштам видеа на YouTube автоматски ми намалува светлост. Сегде пребарав нема нигде нешо кo adaptive/automatic brighntess да го отштиклирам ко шо имав на стариот лаптоп. Живци искинав..
Значи провери и во power options од самиот Windows и во драјверот за графичка.
Провери и некој специфичен драјвер од Dell..
Види да не има некој сервис adaptive brightness у services.msc
Барај и у BIOS да не има...
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Здраво, ми треба совет за зголемување на РАМ меморија на лаптоп. Во моментов имам 4.00GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz (11-11-11-28) РАМ меморија па сакам да ставам уште една плочка од
4 GB но не можам да најдам со иста брзина од 798MHz, па ме интересира дали би било проблем доколку ставам SODIMM Notebook Memory Kingston 4GB CL11 DDR3 1600MHz Low ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво, ми треба совет за зголемување на РАМ меморија на лаптоп. Во моментов имам 4.00GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz (11-11-11-28) РАМ меморија па сакам да ставам уште една плочка од
4 GB но не можам да најдам со иста брзина од 798MHz, па ме интересира дали би било проблем доколку ставам SODIMM Notebook Memory Kingston 4GB CL11 DDR3 1600MHz Low ?
Дали си сигурен дека имаш слот во лаптопот за уште една плочка?
Генерално, би требало вторава да се спушти на херцажата на првава, ама генерално :)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дали си сигурен дека имаш слот во лаптопот за уште една плочка?
Генерално, би требало вторава да се спушти на херцажата на првава, ама генерално :)
Да, да сигурен сум дека има. Тоа и јас размислував за херцажата и јас мислам дека би се спуштила но сепак не сум сигурен, не знам дали вреди да ризикувам или па да земам од 8GB, пример оваа SODIMM Notebook Memory Geil 8GB DDR3 1600Mhz CL11
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да, да сигурен сум дека има. Тоа и јас размислував за херцажата и јас мислам дека би се спуштила но сепак не сум сигурен, не знам дали вреди да ризикувам или па да земам од 8GB, пример оваа SODIMM Notebook Memory Geil 8GB DDR3 1600Mhz CL11
Двете опции си имаат свои мани и предности :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom