Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Субвенциите важат само за жителите на градот Скопје.Ако си од друг град тогаш можеш преку пријател или роднина кој живее во Скопје да купиш велосипед на негово име.
А што мислиш за овој?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
А што мислиш за овој?
Горе долу слични се со моделот на Cube и помеѓу двата јас би го одбрал моделот на Cube.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Горе долу слични се со моделот на Cube и помеѓу двата јас би го одбрал моделот на Cube.
Ми се свиѓат ептем, имат шанси да му крене цената до април со оглед на тоа што почнува сезона?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Ми се свиѓат ептем, имат шанси да му крене цената до април со оглед на тоа што почнува сезона?
Не би знаел да ти одговорам на тоа прашање.Цените се такви какви што се ради намаленото производство и загуби поради пандемијата.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
382
Поени од реакции
486
Момци предлог до 50-55к, за до Водно и нешто лабаво низ град, чат пат ќе правам по некоја тура Кожув, Галичник и слично ама ретко би било тоа. Го гледав ова
MARIN BOBCAT TRAIL 5 - ProSport (pro-sport.com.mk)
и овој, иако е плус 8к од буџетот што го планирам:
CUBE ACID 2021 (probike.mk)
Нов сакам да зеам, така да пукајте со предлози и pros&cons
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Момци предлог до 50-55к, за до Водно и нешто лабаво низ град, чат пат ќе правам по некоја тура Кожув, Галичник и слично ама ретко би било тоа. Го гледав ова
MARIN BOBCAT TRAIL 5 - ProSport (pro-sport.com.mk)
и овој, иако е плус 8к од буџетот што го планирам:
CUBE ACID 2021 (probike.mk)
Нов сакам да зеам, така да пукајте со предлози и pros&cons
За твојата намена ќе поминеш и со 300 евра помалку.Тие велосипеди се за екстремни угорници над 20% и тоа оф роуд а за асвалт се без потреба фрлени пари.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
382
Поени од реакции
486
За твојата намена ќе поминеш и со 300 евра помалку.Тие велосипеди се за екстремни угорници над 20% и тоа оф роуд а за асвалт се без потреба фрлени пари.
Давај предлози
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Давај предлози
Да сум на твое место би одбрал еден од овие два модела:
Поевтиниот е 3 x 8 со касета до 34 запци и минимумот за искачување на угорници од 20%,напред има алтус менувач а позади ацера и понизок профил на гуми односно потесни како и поевтин ланец за менување бидејки за 8 брзини чини околу 800 денари додека поскапиот има 3 x 9 со касета до 36 запци и нешто полесно качување,напред има ацера менувач а позади аливио и гуми со нешто повисок профил и ланец кој чини до 1200 денари.Останатите побитни делови мислам дека се исти.Ако ти се битни тие 3800 денари разлика оди на поевтиниот ако не земи го поскапиот.Во секој случај кој и да го земеш нема да згрешиш.
А за секој случај види го и овој модел на Bianchi бидејки е во иста класа со поскапиот на Cube:
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2011
Мислења
382
Поени од реакции
486
Да сум на твое место би одбрал еден од овие два модела:
Поевтиниот е 3 x 8 со касета до 34 запци и минимумот за искачување на угорници од 20%,напред има алтус менувач а позади ацера и понизок профил на гуми односно потесни како и поевтин ланец за менување бидејки за 8 брзини чини околу 800 денари додека поскапиот има 3 x 9 со касета до 36 запци и нешто полесно качување,напред има ацера менувач а позади аливио и гуми со нешто повисок профил и ланец кој чини до 1200 денари.Останатите побитни делови мислам дека се исти.Ако ти се битни тие 3800 денари разлика оди на поевтиниот ако не земи го поскапиот.Во секој случај кој и да го земеш нема да згрешиш.
Ќе идам со CUBE Aim SL, него што величина на рам да зеам ? 184 сум висок, гледам по нет до 184 викаат L, од 184 нагоре XL...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Ќе идам со CUBE Aim SL, него што величина на рам да зеам ? 184 сум висок, гледам по нет до 184 викаат L, од 184 нагоре XL...
Ќе ги пробаш и двете.Доколку имаш долги раце можно е XL да ти одговара но за секој случај продавачот ќе ти помогне околу величината.Најпрво ќе го подигнеш седиштето онолку колку што со исправена нога ќе може петата целосно да ти лежи на педалата па дури после ќе видиш воланот на кое растојание ќе ти биде.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
382
Поени од реакции
486
Ќе ги пробаш и двете.Доколку имаш долги раце можно е XL да ти одговара но за секој случај продавачот ќе ти помогне околу величината.Најпрво ќе го подигнеш седиштето онолку колку што со исправена нога ќе може петата целосно да ти лежи на педалата па дури после ќе видиш воланот на кое растојание ќе ти биде.
Сега гледам за bianchi дека си едитнал, може да дое во предвид и тој, вака од муабети подобра класа се bianchi од cube мислам дека? Фала ти за совет, па ќе пишам што сум земал
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
9
Поени од реакции
15
Што велите за велосипедов?
Вреди ли за тие пари или предложете нешто подобро за таа сума.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Што велите за велосипедов?
Вреди ли за тие пари или предложете нешто подобро за таа сума.
Јас не би дал 34к за алтус, турнеј, микрошифт и згора на се механички кочници... Над 500еур би сакал барем да биде алтус ако не нешто плус, и барем хидраулични кочници.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Што велите за велосипедов?
Вреди ли за тие пари или предложете нешто подобро за таа сума.
Оди во пробајк и земи го тој од 36000 што му го препорачав на еден друг член
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
62
Поени од реакции
130
Здраво дечки, ми треба помош за избор на велосипед главно би го користел за низ град и може понекад за до водно или матка.
Еве најдов еден на велосипеди.мк TRINX K036 PRO – 29″ – Велосипед (velosiped.mk) не знам дали би бил добар ич не се разбирам, и ако имате некои други предлози споделете(ограничен сум со цена до 16 000 ден максимум би дал).
Инаку од предходни постови гледам висина се спомнува па да си кажам дека сум висок 195цм.
Поздрав и фала ви за помошта :):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom