Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Се мислам помеѓу овие, малце помош и совет што да изберам?
Прегледај го приврзокот 282286
Реално ниеден не вреди за тие пари односно со таква опрема реалната цена е максимум 25000 денари под услов ако амортизерот се заклучува макар и најевтината варијанта да е што тука нема податок за ниеден.За твоите потреби до Катланово секој ќе ти заврши работа но за до Водно најлесно ќе се качуваш со Cube Aim Race 2021 и Scott Aspect 960 во 1 - 1 однос преден и заден запчаник.Поради нешто подобрите делови на Cube Aim Race 2021 а и касетата со 8 запчаници јас би одел на него бидејки е евтин за одржување посебно ланците кои чинат максимум 800 денари.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
+1 за Aim Race, не вреди за тие пари ама пазарот отиде во три лепе, така што тоа се опциите за бирање, нема друго.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Па од 15 продавници кои ги најдов онлине во Скопје во таа цена (500-600€) изборот се сведе на тие неколку, така да тој ни е пазарот не може да го смениме.
Фала на одговорите
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Па од 15 продавници кои ги најдов онлине во Скопје во таа цена (500-600€) изборот се сведе на тие неколку, така да тој ни е пазарот не може да го смениме.
Фала на одговорите
Оди во Србија и види нешто од половните на Цикло берза од 2017,2018 модели или евентуално да видиш прво што има на лагер Васко од Ѓорче.Сега границата е отворена и лесно се прави пазар.Ќе се договориш до Врање да ти го донесе а од таму со возење до Скопје.Карта во еден правец мислам дека не е повеќе од 250 денари.Еве зошто ти кажувам дека ниеден не вреди за тие пари и што можеш да купиш како половен и малку возен:
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Оди во Србија и види нешто од половните на Цикло берза од 2017,2018 модели или евентуално да видиш прво што има на лагер Васко од Ѓорче.Сега границата е отворена и лесно се прави пазар.Ќе се договориш до Врање да ти го донесе а од таму со возење до Скопје.Карта во еден правец мислам дека не е повеќе од 250 денари.Еве зошто ти кажувам дека ниеден не вреди за тие пари и што можеш да купиш како половен и малку возен:
Јас мислам дека малку му се преценети ама тоа е мое мислење...Лошо време и за на старо сега, неколку месеци немам видено некоја добра зделка.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Јас мислам дека малку му се преценети ама тоа е мое мислење...Лошо време и за на старо сега, неколку месеци немам видено некоја добра зделка.
Поскапи се од пред една година со 100-200 евра.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Цените му се 100 евра поевтини од нов да земам, така да останува од продавница викендов да пробам и да земам. За 100-150 евра барем знам дека е скроз нов, вака не знам колку е возен и кога ќе рикне/расипе некои дел.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Цените му се 100 евра поевтини од нов да земам, така да останува од продавница викендов да пробам и да земам. За 100-150 евра барем знам дека е скроз нов, вака не знам колку е возен и кога ќе рикне/расипе некои дел.
Толку се разбираш
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Толку се разбираш
колку и да се разбирам или не се разбирам, сеедно, за 100 евра (20%)поевтино секако нема да земам точак ниту пак било каков друг продукт на старо.
п.с. ако ти се разбираш и толку голем експерт си што не дадеш некој паметен совет или предлог, што лупаш коментари на празно.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Цените му се 100 евра поевтини од нов да земам, така да останува од продавница викендов да пробам и да земам. За 100-150 евра барем знам дека е скроз нов, вака не знам колку е возен и кога ќе рикне/расипе некои дел.
Не се за 100 евра поевтини туку од 40 до 50% од првичната продажна цена на истиот кога бил нов во 2017 година слично како кај автомобилите максимум 5 години старо возило под 100000км изминати треба да чини упола цена од ново во салон.Ако сакаш да видиш колку чини нов Cube кој со деловите е во класа со Merida од 2017 која се продава за 520 евра еве разгледај го овој модел:
Автоматски споено мислење:

Поскапи се од пред една година со 100-200 евра.
За 200 не ама за 100 евра да бидејки се е покачено поради намаленото производств о не само на велосипеди туку и на бела техника,техничка роба,компјутерски делови итн.
Автоматски споено мислење:

Да објаснам попластично за секој да ме разбере работава е дали некој сака за 12000 евра да купи нова Opel Corsa од салон или 5 години стара Opel Insignia со максимум 100000км поминати.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
колку и да се разбирам или не се разбирам, сеедно, за 100 евра (20%)поевтино секако нема да земам точак ниту пак било каков друг продукт на старо.
п.с. ако ти се разбираш и толку голем експерт си што не дадеш некој паметен совет или предлог, што лупаш коментари на празно.
Не е само цената во новото. Конкретно за вториот од кјуб рејс 36к што е..... нема да ти дадат да го пробаш, мислам дека за различен пазар се правени различно (квалитетот не е ист), касетите се околу 30 заби +- додека на половен можеш да најдеш со 40+ и по квалитетна. Кога ќе ти рикне? Измери ланец, види амортизер, визуелно пренос ако е обледен (педали), тркала главини и тоа е тоа. Има заебанција што Васе ги сервисира и нема да најдеш најверојатно ништо на тркала а доколку има нешто истото може да се скрие и да тера недели до месец два. Јас лично имам точак на старо бидејќи не сакам да дадам 500+ евра за да имам заден турнеј и останато но нејм. Бтв другарче купи скот нов исто време со мене, мн помалку го возеше, него му падна амортизер мене не. Сантур хцм имаме и двата. Сакам да кажам дека и од продавница не е 100%. Види во сите продавници. Јас пред 3 години кога барав најдобра понуда добив во треска спорт, 32к, глицерин, заден ацера преден алтус, шифтери ацера, пренос и запчаници не се сеќавам не сакам да те излажам. Друга работа за половно, да не е постар од 2 години...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom