Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
30 август 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
За таа висина одговара М рамка додека L ќе ви биде голема.
Тој кој го гледав е М рамка со 26-ка гуми.
Е сега тоа дека гумите се мали, незнам, тој дел не го разбирам.
Дали е велосипедот стар модел од пред 5-6 години, можеби е. Пима немам. Затоа и барав совет на форумот и прифаќам. Дигнав рачна. Ќе продолжам да барам.
Благодарам.
Автоматски споено мислење:

Половен велосипед добро сочуван е многу подобар избор отколку нов,ова го пишувам од лично искуство.Тешка шкартоина се сите нови велосипеди у тој ценовен ранг од 500-600€.Сум купил нов gt,kross,trek и од сите сум се разочарал.За тие пари може да се најде половен велосипед-авион.Не сум сигурен ама мислам дека ktm се исплати нов да купиш,али не тој од 500-600€.Моментално имам половњак Швајцарски од 2001ва,уште не ми се верува како шалта и каква вожња има.Невероватна работа,никад више нов
Да, се согласувам дека е подобро половен а со подобри перформанси отколку нов а со послаби ако се нема пари за нов и топ (а и немам, 500-600 евра не се некој буџет).
НО, не се разбирам и може секој "да ме вози" како сака. Затоа страв ми е да дадам толку пари за половњак.
Автоматски споено мислење:

Тој кој го гледав е М рамка со 26-ка гуми.
Е сега тоа дека гумите се мали, незнам, тој дел не го разбирам.
Дали е велосипедот стар модел од пред 5-6 години, можеби е. Пима немам. Затоа и барав совет на форумот и прифаќам. Дигнав рачна. Ќе продолжам да барам.
Благодарам.
Автоматски споено мислење:


Да, се согласувам дека е подобро половен а со подобри перформанси отколку нов а со послаби ако се нема пари за нов и топ (а и немам, 500-600 евра не се некој буџет).
НО, не се разбирам и може секој "да ме вози" како сака. Затоа страв ми е да дадам толку пари за половњак.
А еве и половен
Опрема топ
Гума 26-ка (значи стар модел) :)
Ама ваљда ќе е за до 20000 (320-330 евра).
Вреди за тие пари?
 
Последно уредено:

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.104
Поени од реакции
15.375
Тој кој го гледав е М рамка со 26-ка гуми.
Е сега тоа дека гумите се мали, незнам, тој дел не го разбирам.
Дали е велосипедот стар модел од пред 5-6 години, можеби е. Пима немам. Затоа и барав совет на форумот и прифаќам. Дигнав рачна. Ќе продолжам да барам.
Благодарам.
Автоматски споено мислење:


Да, се согласувам дека е подобро половен а со подобри перформанси отколку нов а со послаби ако се нема пари за нов и топ (а и немам, 500-600 евра не се некој буџет).
НО, не се разбирам и може секој "да ме вози" како сака. Затоа страв ми е да дадам толку пари за половњак.
Автоматски споено мислење:


А еве и половен
Опрема топ
Гума 26-ка (значи стар модел) :)
Ама ваљда ќе е за до 20000 (320-330 евра).
Вреди за тие пари?
Штo имa стрaв дa ти биде зa пoлoвњaк? Дечкoтo oд Ѓoрче е шaмпиoн,ке гo прoбaш кaкo функциoнирa,кaкo ти лежи,ке гo пoвoзиш и aкo е oк гo зимaш aкo не никoму ништo.Дa е кoлa имa милијaрдa делoви штo мoже дa ти се рaсипaт,мoже дa ти трoши мнoгу итн итн.Штo ке ти пoдвaлaт сo тoчaк жити све? А знaеш декa нoвите не ти дoзвoлувaaт ни дa ги прoбaш?Ке се испрљaле гумите :facepalm: И штo тaкa еве дa фукнеш 600€ без дa гo прoбaш и дa испaдне не ти лежи тoчaкoт,или дa е спoр премнoгу,дa е тежoк дa те умaрa? Пoсле oд тaквoтo ке си гризнеш.Си ги пoебaл пaрите зa дa купиш друг,дa гo прoдaдеш ке изгубиш 200€ у стaрт и тaкa
Автоматски споено мислење:

Јaс земaв oд кaј шипците у Сингелиќ не гo ни прoбaв,им дaдoв 100че и прaвo кaј Кире у кoмшии у Пoртa Влaе нa сервис,a немaше ни пoтребa стaклo си рaбoтеше.Сaмo гo пoдмaчкa,сменив пoудoбнo седиште,кoрпa и бисaѓи и еве си гo летaм,сигурнo еднo илјaдaрче зa гoривo веќе си пoврaтив.Гo тoвaрaм кo мaзгa :D
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2012
Мислења
9
Поени од реакции
3
Гледав на нет...canyon вршат испорака во Македонија. 200 долари е шипингот преку упс. Се работи за ендуро бајк. Има некој искуство со ваков вид нарачка?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.394
Поени од реакции
587
Гледав на нет...canyon вршат испорака во Македонија. 200 долари е шипингот преку упс. Се работи за ендуро бајк. Има некој искуство со ваков вид нарачка?
Плус царина,ДДВ, лежарина, шпедиција. Ептен ќе ти дојде поскапо.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
730
Поени од реакции
823
После 15 години мислам дека конечно дојде време да си го сменам велосипедот(Главно го користам како превозно средство до работа и 1-2 неделно возам на Водно). Многу не го пратам пазарот т.е. ич ама по цена која мене ми одговара онлине ги најдов следниве велосипеди:
14900 trinx.jpg 28990 trek marlin 5.jpg 30530 sprint apolon.jpg 30600 cube aim pro 2021.jpg 31000 specialized.jpg 31900 manhattan-70-29-1.jpg 31920 focus.jpg 33900 manhattan-90-29-.jpg 34400 trek marlin 6.jpg 34500 Romet Orkan.jpg
Опција е да купам и на старо, доколку најдам добра понуда иако преферирам да е нов. Крајната цена би ми била некаде 500 евра.
Совети? Помош при избор?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.376
Поени од реакции
737
После 15 години мислам дека конечно дојде време да си го сменам велосипедот(Главно го користам како превозно средство до работа и 1-2 неделно возам на Водно). Многу не го пратам пазарот т.е. ич ама по цена која мене ми одговара онлине ги најдов следниве велосипеди:
Прегледај го приврзокот 266534Прегледај го приврзокот 266535Прегледај го приврзокот 266536Прегледај го приврзокот 266537Прегледај го приврзокот 266538Прегледај го приврзокот 266539Прегледај го приврзокот 266540Прегледај го приврзокот 266541Прегледај го приврзокот 266542Прегледај го приврзокот 266543
Опција е да купам и на старо, доколку најдам добра понуда иако преферирам да е нов. Крајната цена би ми била некаде 500 евра.
Совети? Помош при избор?
Ако ти е само до работа и назад и Водно земи Trinx 26 доколку се заклучува амортизерот.Поровери и кај Васко во Ѓорче Петров што има на лагер од половните.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
730
Поени од реакции
823
каде точно се наоѓа васко во ѓорче, според фејсбукот негов не можев да проценам точно
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.376
Поени од реакции
737
каде точно се наоѓа васко во ѓорче, според фејсбукот негов не можев да проценам точно
Во Јурија од лева страна куќите после Санте плус болницата.Јави му се пред да одиш за да ти каже точна локација.
 
На врв Bottom