Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
31 август 2019
Мислења
272
Поени од реакции
23
За низ град, планирам за достава ова она да го користам буџет до 500 евра?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.381
Поени од реакции
5.143
За низ град, планирам за достава ова она да го користам буџет до 500 евра?
Ако си под 175 висина зимај 26 ка некој Trinx од 200 до 250 евра и терај,ќе го исплатиш за кратко време.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Колку треба да биде напумпана задната гума за човек тежол 100кг и тркало 27,5
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.381
Поени од реакции
5.143
Колку треба да биде напумпана задната гума за човек тежол 100кг и тркало 27,5
Ти пишува на самата гума од колку минимум до колку максимум смее да се пумпа израна во Bar или Psi.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Колку треба да биде напумпана задната гума за човек тежол 100кг и тркало 27,5
Најмалку 3.5 бара. Пријатели што тежат толку од што не ја пумпат доволно, често им се дупнува гумата. Ако налеташ на остар предмет (дупка на пат, камен), можеш и да ја пукнеш.
 
Член од
22 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
34
Колку треба да биде напумпана задната гума за човек тежол 100кг и тркало 27,5
Зависи од терен, тубелес или не, и големината на гумата, не на тркалото. За некоја просечна гума од 2 до 2.2 in, би рекол 2-2.5 бари ако сакаш да имаш било каков комфорт.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Зависи од терен, тубелес или не, и големината на гумата, не на тркалото. За некоја просечна гума од 2 до 2.2 in, би рекол 2-2.5 бари ако сакаш да имаш било каков комфорт.
Брат, кај потешките задната гума ќе се прецвика под 2.5 бари, без разлика на ширината (ваљда не користи 2.6+ ширина на 27ца гума) :D
Автоматски споено мислење:

Вака значи, ако просечниот велосипедист тежи 65 кила (нели слабееме со спортот), минималната пропишана цврстина на гумата ќе се однесува на тие што тежат 55кг,а максилантата на тие што се 120кг (над тоа, треба добро да внимаваат каква рамка купуваат).

Обично ширините 2.1 и 2.2 се од опсег 2.8 бари до 4.5 бари, а ширината 2.3 до 3.8 бари. Кај пријателов на форумот, опсегот 3.2 до 3.5 бари би бил идеален во однос на комоција и безбедност.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
34
Брат, кај потешките задната гума ќе се прецвика под 2.5 бари, без разлика на ширината (ваљда не користи 2.6+ ширина на 27ца гума) :D
Автоматски споено мислење:

Вака значи, ако просечниот велосипедист тежи 65 кила (нели слабееме со спортот), минималната пропишана цврстина на гумата ќе се однесува на тие што тежат 55кг,а максилантата на тие што се 120кг (над тоа, треба добро да внимаваат каква рамка купуваат).

Обично ширините 2.1 и 2.2 се од опсег 2.8 бари до 4.5 бари, а ширината 2.3 до 3.8 бари. Кај пријателов на форумот, опсегот 3.2 до 3.5 бари би бил идеален во однос на комоција и безбедност.
Јас сум иста тежина со дечково и ги возам моите гуми на 3.5 бари. 32C роад гума, минатата година со поминати повеќе од 5000км имав еднаш застанувано да менувам гума, стакло од големина на грашок влезено.

Незнам кој пумпа мтб гуми на 3.5 бари, но тоа е дефинитивно премногу. Инаку на кинеските гуми од пазар, мах им е 2.7-3 бари :) .
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Јас сум иста тежина со дечково и ги возам моите гуми на 3.5 бари. 32C роад гума, минатата година со поминати повеќе од 5000км имав еднаш застанувано да менувам гума, стакло од големина на грашок влезено.

Незнам кој пумпа мтб гуми на 3.5 бари, но тоа е дефинитивно премногу. Инаку на кинеските гуми од пазар, мах им е 2.7-3 бари :) .
На МТБ назад користам 2.1 ширина, на 3 бари ја пумпам иако сум со нормална тежина. Рачунај на горнини задната гума има екстра оптеретување, па со повеќе притисок ќе ти заштеди енергија.

За Роад иако имаш 32мм, ти препорачувам минимално 5 бари за да ѝ извадиш повеќе километри (ако не се работи за постара гума). Јас на 28мм преферирам најмалку 6.5 бари, иако имам фора до 5.5 да си дозволам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom