Помош - приватна тужба за психички штети

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Да ве прашам
Доколку подигнам приватна тужба против работодател (што ме избркал од работа) и направам психијатриска експертиза колкави ми се шансите судот да пресуди во моја полза?

Се разбира доколку психијатарот вештачи дека навистина имам стрес или слично нанаесено од избркувањето од работа.

И колкава е висината на паричната оштета што е разумно да се бара?

Како и дали е важно кои се нанесените психички штети (депресија, стрес или друга болест), и која носи поголема судска тежина.

Дали јас да си го изберам вештакот или судот треба да ми го назначи во текот на самата постапка?

фала ви
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Никаква шанса немаш во судовите наши, ако ти должи пари за плата или нешто друго на поинаков начин се земаат тие пари :helou:.
 
T

Tetro

Гостин
у нашата земја нема такви бранители за работниците, само за работодавците се законите скроени. :toe:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
tuka e najvazno prasanjeto ZOSTO si izbrkan od rabota..samo primer..ako ne si mu potreben na gazdata poveke, mozes samo da si sednes na ulica i da si places..ili ako slucajno si ja zloupotrebuval svojata polozba (na bilo kakov nacin), mozes i da si go odneses ti na sud..zatoa, dobro pazi sto rabotis, a najdobro e tvojot problem da mu go izlozis na nekoj advokat pa ponatamu toj da te sovetuva.....
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Никаква шанса немаш во судовите наши, ако ти должи пари за плата или нешто друго на поинаков начин се земаат тие пари :helou:.
Добро но сепак, доколку основниот суд не пресуди во моја полза, а вештакот тврди -да така е работникот има нанаесено психички штети од избркувањето од работа- тогаш кое ќе биде образложението за негативната пресуда? И дали и апелациониот суд би ја потврдил ваквата пресуда.

Овде е црно на бело, има потврда дека психичка штета е нанесена, а судот тоа да го отфрли. Мислам ова би победило со сигурност во стразбур.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Чисто се сомневам дека ќе ти пресуди некој за нанесени психички штети додека пак ако си бил осигуран и со валиден договор може да добиеш спор во вид на враќање на работа и исплаќање на сите месеци додека не си бил на работа не по твоја вина. Се разбира ако избркувањето не е по твоја вина (си имал неправдано одсиудство од работа, не си извршувал работните задачи...) и се разбира ако имаш ефтин адвокат бидеќи да не излезе дека платите кои треба да ги земеш се премалку пари за да исплатиш адвокатот...

--- надополнето ---

ПС ти гледај да победиш во прв круг на основен, ако одиш на апелација или повисоко не ти вреди од финансиска страна нема да добиеш оштета ни колку трошоците за сите жалби тужби бла бла бла ...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Добро но сепак, доколку основниот суд не пресуди во моја полза, а вештакот тврди -да така е работникот има нанаесено психички штети од избркувањето од работа- тогаш кое ќе биде образложението за негативната пресуда? И дали и апелациониот суд би ја потврдил ваквата пресуда.

Овде е црно на бело, има потврда дека психичка штета е нанесена, а судот тоа да го отфрли. Мислам ова би победило со сигурност во стразбур.
Види сега ти имаш документ дека си бил под стрес од психијатарот, што го спречува него да извади документ дека откога те вработил тебе дека и тој бил под стрес од кај друг психијатар? Тоа стресот е нешто што не може и баш да се докаже.....
Знам човек роднина на еден мој другар кој што работодавецорт му должи пари за изработената работа, има дури и правосилна пресуда за тоа ама парите не може да си ги земе, затоа што работодавецот фирмичката ја пуштил под стечај, отворил нова на друго име од некој роднина и бизнисот си тера. И тоа не само него што му е должен уште на трисетина други луѓе им е должен. И сега човекот му се заканува на адвокатот негов дека ќе го тужи, адвокатот се брани дека работата негова е завршена случајот е добиен, само има еден мал проблем пари нема.
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Види сега ти имаш документ дека си бил под стрес од психијатарот, што го спречува него да извади документ дека откога те вработил тебе дека и тој бил под стрес од кај друг психијатар? Тоа стресот е нешто што не може и баш да се докаже.....
Знам човек роднина на еден мој другар кој што работодавецорт му должи пари за изработената работа, има дури и правосилна пресуда за тоа ама парите не може да си ги земе, затоа што работодавецот фирмичката ја пуштил под стечај, отворил нова на друго име од некој роднина и бизнисот си тера. И тоа не само него што му е должен уште на трисетина други луѓе им е должен. И сега човекот му се заканува на адвокатот негов дека ќе го тужи, адвокатот се брани дека работата негова е завршена случајот е добиен, само има еден мал проблем пари нема.
хаха во МК се е можно. но сепак доколку постои дијагноза (како болест, со код) како депресија, пострауматско-стрес растројство, генерализирано анксиозно растројство и доколку пишува дека истото е настанато после отпустот од работа, јас мислам дека постои правна основа студот да пресуди во корист на тужителот. Сепак во МК се е можно!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.743
ova za brkanje od rabota nema nikade, zatoa sto rabotodavecot soglasno na zakon (otpremnina) moze da optpusti od rabota, taka e vo cel svet... zavrsi samoupravuvanjeto..Tuku interesna e temata vo odnos za Stres dobien po vina na nekoj .. eve sega A1 krena uzbuna za pritvorenickata od A1 sto imala spontan abortus i frlaat drva i kamenja, se bara odgovornost na baza presumcija na nevinost , zastita na bremeni zeni ... No jas ke postavam i drugi raboti: a sto so Stres koj dobivaat lugeto ako nekoj im napravil Protivzakonsko delo, n.pr. izmameni od TAT ( imase i samoubistva i infarkti i cuda), od izmami na gradeznata mafija, afera Fikom i redica drugi.... pa i tie sto ostanaa na ulica poradi stecajot na pecatnicite, a poradi vina na VElija, sigurno doziveaja stresovi, ama A1 ne objavuva nikogas nisto za takvite.
B.T.W., stresovi dobivaat luge i ako dobijat sudski spor, a imame duzini slucai na stresni situacii so fatalen kraj, kako neodamna pukanjeto poradi imotnite raspravii. No kolku sto znam, nadomest za psihicki stresovi se bara ako ima krivicen delikt nasocen direktno protiv fizicko lice, znaci fizicki napad, kidnapiranje, zakani, uceni i slicno. Znaci vo site drugi situacii stresot i steti kon zdravjeto se kolateralna steta ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Во твојов случај збориш за психичко пореметување, зашто самоубиство си го извршува човек сам, а и нема никаква врска со загубата на бебето. Мислам навистина...ТАТ од пред 10-15 години и ставње бремена жена у притвот (нескладни услови за живот на нормален човек, а камо ли за бремена жена) апсолутно немаат никаква поврзаност.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.320
Поени од реакции
7.305
Да ве прашам
Доколку подигнам приватна тужба против работодател (што ме избркал од работа) и направам психијатриска експертиза колкави ми се шансите судот да пресуди во моја полза?

Се разбира доколку психијатарот вештачи дека навистина имам стрес или слично нанаесено од избркувањето од работа.

И колкава е висината на паричната оштета што е разумно да се бара?

Како и дали е важно кои се нанесените психички штети (депресија, стрес или друга болест), и која носи поголема судска тежина.

Дали јас да си го изберам вештакот или судот треба да ми го назначи во текот на самата постапка?

фала ви
Ако судиш си обезбедуваш аранжман во Бардовци. Башка нема никакви докази од кога ти е депресијата, плус психоболниот не е го сваќаат сериозно.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
хаха во МК се е можно. но сепак доколку постои дијагноза (како болест, со код) како депресија, пострауматско-стрес растројство, генерализирано анксиозно растројство и доколку пишува дека истото е настанато после отпустот од работа, јас мислам дека постои правна основа студот да пресуди во корист на тужителот. Сепак во МК се е можно!
Доколку поради отпуштањето од работи си добил некоја психичка болест/проблем, мислам дека нема основа работодателот да биде осуден (по таа основа). То тие како јас да ја тужам бившата женска, пошто со тоа што ми раскинала ме направила депресивен. Не бива.

Е сеа ако ти вршел психичка торутура, мобинг додека си бил враобтен ваљда би можело, ама тоа е друго.
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Добро но сепак, доколку основниот суд не пресуди во моја полза, а вештакот тврди -да така е работникот има нанаесено психички штети од избркувањето од работа- тогаш кое ќе биде образложението за негативната пресуда? И дали и апелациониот суд би ја потврдил ваквата пресуда.

Овде е црно на бело, има потврда дека психичка штета е нанесена, а судот тоа да го отфрли. Мислам ова би победило со сигурност во стразбур.
Најдобро е да го провериш Законот за мобинг, само не знам точно како се вика кај нас. Мислам дека беше донесен лани. Значи можеш да тужиш ако те малтретирале на работа, или можеби за бесправно отпуштање.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.743
Во твојов случај збориш за психичко пореметување, зашто самоубиство си го извршува човек сам, а и нема никаква врска со загубата на бебето. Мислам навистина...ТАТ од пред 10-15 години и ставње бремена жена у притвот (нескладни услови за живот на нормален човек, а камо ли за бремена жена) апсолутно немаат никаква поврзаност.
.. не се работи за психичко пореметување, туку тоа пореметување настанало како последица на криминално дело, односно идеата е дали може да се терети сторителот на делото и за други индиректни последици од делото, стресови врз недолжни луѓе ; па и за овој случај кажаа дека спонтаниот абортус настанал поради стрес. Е сега судијата кога одредува притвор треба да работи по закон. Ако изричито е забрането, треба да одговара. Но бременост се рачуна ако се има лекарски документ. А ако бременоста се утврдила или настанало во затвор ( има и тоа, затвореник и затвореничка во Турција ископале дупка во тенкиот преграден ѕид, имале односи, затвореничката останала бремена , но не е веднаш ослободена од затвор, мислам дури во висока бременост). Па има дузина овакви случаи, постои процедура и закон, ако би било со почетна бременост да се ослободува од затвор незнам каде би му бил крајот, тогаш треба и затвор да се укине. Е сега друго е условите во затворот. Т.е, дали условите се виновни или стресот, а стрес може да го има и во куќен притвор. Б.Т.В., колку знам и во притворот во Шутка има и простории со подобри услови, а и затворениците ги класифицираат, не верувам дека ги мешаат тие од финансиски со тие од крвни деликти.
Поентата ми е дека кај нас надомест за психички штети многу тешко, еве за сообраќаен удес имаше можност, но ако не одиш директно во најблиската болница не ти се признава ништо, ни физички повреди ни претрпен страв. Е сега имав сообраќајка пред 10 години, 3 возила, еден беше виновен за двете возила. Полицаецот во записникот напиша јас да одам во болницата во Радовиш, но немав луѓе кој да ми помогне и да организира превозот на хаварисаното возило, па на нога чекав да дојде камиончето од автомото... а повредите не беат толку опасни, надворешни гребнатини, малку крв и повредено колено кое не го чувствував додека не се олади. Од другото возило совозачот имаше внатрешни повреди, отиде во болница, лежеше ден два, но бидејќи во записникот не бил ставен ни тој туку јас, не зема ни тој пари за него. А всушност не беше прикажан ни дека бил во кола, го забошотија и него и моите двајца сопатници, за помала казна да има виновникот.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Но бременост се рачуна ако се има лекарски документ. А ако бременоста се утврдила или настанало во затвор ( има и тоа, затвореник и затвореничка во Турција ископале дупка во тенкиот преграден ѕид, имале односи, затвореничката останала бремена , но не е веднаш ослободена од затвор, мислам дури во висока бременост). Па има дузина овакви случаи, постои процедура и закон, ако би било со почетна бременост да се ослободува од затвор незнам каде би му бил крајот, тогаш треба и затвор да се укине.
За првово не сум знаел, стварно викаш така е?!! Бремена со документ, интересна работа.

Сепак и така е ладно времево, и можеш да искористиш прилика, појди пред Влада, и тоа кажи си го на ТВ, особено обрати се до семејството на притвореничката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom