Помош околу Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)...

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
Ќе ти пишам покасно објаснување во пп ако имам време, а во меѓувреме види дали ти е 64 битен или 32 битен windows-от со десен клик properties на my computer
64 bit Operating System, x64 based processor.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
Хелп:чда:
Коа ке го унесам реднио број сакам да ми излезе имена производ и цената ама не у иста келија у ист ред а различчна келија.
Ако ме сфакате шо сакам да кажам :kezec:
Не разбирам ама најверојатно vlookup ти треба.
https://www.youtube.com/watch?v=-WAEzokHSJM

Ај ако те сфатив... во Sheet 2 во A1 ќе пишеш да речеме 1.
И сега, во B1 сакаш да ти се појави производот а во C1 сакаш цената?
Ако да и табелата ти е иста како на сликите, тогаш во B1 ќе напишеш
Код:
=VLOOKUP(A1,Sheet1!A2:C12,2)
А во C1
Код:
=VLOOKUP(A1,Sheet1!A2:C12,3)
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Не разбирам ама најверојатно vlookup ти треба.
https://www.youtube.com/watch?v=-WAEzokHSJM

Ај ако те сфатив... во Sheet 2 во A1 ќе пишеш да речеме 1.
И сега, во B1 сакаш да ти се појави производот а во C1 сакаш цената?
Ако да и табелата ти е иста како на сликите, тогаш во B1 ќе напишеш
Код:
=VLOOKUP(A1,Sheet1!A2:C12,2)
А во C1
Код:
=VLOOKUP(A1,Sheet1!A2:C12,3)
фала ногу тоа го барав ама изгледа неможе да се праве од sheet1 у sheet2
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
фала ногу тоа го барав ама изгледа неможе да се праве од sheet1 у sheet2
Може бе, го пробав тогаш.
Кога ќе ја пишуваш vlookup и ќе стигнеш до
Код:
=VLOOKUP(A1,
Селектираш доле другиот Sheet и ја селектираш табелата.
Селектирањето на табелата ќе го испише ова
Код:
Sheet1!A2:C12
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Може бе, го пробав тогаш.
Кога ќе ја пишуваш vlookup и ќе стигнеш до
Код:
=VLOOKUP(A1,
Селектираш доле другиот Sheet и ја селектираш табелата.
Селектирањето на табелата ќе го испише ова
Код:
Sheet1!A2:C12
Незнам не успеа кај мене нешто ерор и хелп ми се појаве да ти го пратам правилнио документ ?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
каде да симнам македонски фонтови за word?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
каде да симнам македонски фонтови за word?
Не користи македонски кирилични фонтови туку користи фонтови кои работат со македонска поддршка. Ова се 2 различни работи.
http://dezen.mk/fonts.html
Откако ќе ги симнеш, десен клик install или пастирај ги во C:\Windows\Fonts
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.962
Поени од реакции
35.895
Ај помагајте, не ми отвора ниту еден фајл во Ворд во лаптопов, сношти касно вечерта завршив со работа и го оставив лаптопот на слип со цел да продолжам денес, но денес еве не отвора ништо.
Ми го јавува ова
word.jpg
а на одредени фајлови што ги отвора ми ги прави хиероглифи и гледам дека не се ни страните ок (овој документ од сликата е 10тина страни, а го прикажува 966 страни.

word 1.jpg

Чаре има или отидоа јабана?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Со било кои документи и да пробаш не ги отвора или само некои?
Дали тие истите документи ги отвора на друг компјутер?
Под предпоставка дека не ги отвора ( дека се оштетени тие, а не програмата и/или оперативниот систем или компјутерот ) тогаш:Пробај со Open and Repair - file - open и од доле ќе одбереш по сликата

Пред да правиш било што - напрај backup ( прекопирај го негде на сигурно фајлот ) за секој случај.
Има и алатки ко не се од Microsoft кои вршат поправка на оштетени фајлови ( не сум пробувал такви, така да не можам да ти препорачам конкретно кое е добро а кое крш ) - ако не се отвори како на сликата - пробај со некоја таква алатка ( уште еднаш ! пред да правиш било што направи backup )
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.962
Поени од реакции
35.895
Речиси се што имам користено во последниов месец е оштетено, се зезнав со неколку битни фајлови им направив веќе Open and repair, кога се вратија беа енкриптирани и гледав само хиероглифи.

Пробав на друг компјутер, но не ги отвора, доколку им направам и таму repair се јавува исто хиероглифи.

Не само ворд туку и со пдф е истата приказна.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
841
Поени од реакции
504
Помош некој да спуштам MS Office 2007 и да го инсталирам?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
181
Здраво, да ве замолам за мала помош, имав Office на компјутеров ама фабрички заедно со лиценциран Windows, и не ми отвараше нешто Word от и го анинсталирав, не се разбирам многу многу од овие работи....како можам најлесно од интернет да доунлоадирам и инсталирам Word и Excel, немора цел пакет Office и може и некоја постара верзија 2012-2013, преку торент мора? и дали е безбедно тоа во смисла на вируси и такви работи? поздрав до сите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom