Помош околу Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)...

Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Здраво на сите,

Дали некој знае дали е можно да се напишат акцентирани кирилични букви со македонска поддршка (не со мак. фонт, тоа знам како се прави)?

Конкретно оваа буква: í

Проблемот е ако им се смени фонтот во кирилична поддршка се претвораат во ова: í

Барав во character map, во фонтовите и сл. но овој карактер едноставно го нема, не ваљда дека го заборавиле?
--- надополнето: 2 август 2013 во 14:27 ---
Веќе кога сум тука би замолил за помош за уште една работа, поточно формула во ексел.

Имам листа на бројки во 5 колони со неодреден број на редови. Ми треба да израчунам просек (AVERAGE) за секој ред посебно, но со неколку услови:

Земајќи ги овие броеви во една редица за пример: 97, 92, 91, 90, 85

Услов 1 - Доколку највисокиот број во однос на вториот највисок број е поголем за одреден број (да речеме конкретно за 5 како во примерот горе) тој број да не го рачуна во просекот.

Услов 2 - Истото како услов 1 само за најнискиот број во однос на предпоследниот најнизок број доколку е помал за 5 (како во примерот горе) да не го рачуна во просекот.

Било кој од условите, доколку е точен да го земе в предвид, ако е само едниот тогаш само едниот или другиот, дококлку се двата точни тогаш двата броја да не се рачунаат.

Благодарам однапред.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Здраво на сите,

Дали некој знае дали е можно да се напишат акцентирани кирилични букви со македонска поддршка (не со мак. фонт, тоа знам како се прави)?

Конкретно оваа буква: í

Проблемот е ако им се смени фонтот во кирилична поддршка се претвораат во ова: í

Барав во character map, во фонтовите и сл. но овој карактер едноставно го нема, не ваљда дека го заборавиле?
Ако ја бараш оваа буква ѝ, конкретно во ворд можеш да ја напишеш со ALT+01117 (држиш ALT и куцаш 01117 на нумеричката тастатура).
Ја има во и карактермап, на позиција 045d, најверојатно си ја превидел.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Пробај вака:
=HYPERLINK("D:\images\" & A1 & ".jpg"; "Slika " & A1)​
... може да треба наместо ; да ставиш , помеѓу линкот и името на линкот. Патем A1 замени го соодветно на ќелијата во која е запишан редниот број. Лупни ентер и провери дали е ок. Ако е, ископирај ја ќелијата во сите редови (ќелијата, не содржината на ќелијата, за да се смени автоматски бројот на редот во формулата):
Вака ко најпаметен на овој подфорум да те прашам, ко ќе кликнам на линкот до сликата во ехцелот, ми ја отвара со интернет експлорер како дифаулт, дали и како можам да му смненам дифаулт прегледувач на слики (линкови) во некој друг програм или зато шо е линк мора со бросер, и ако мора да е бровсер нек биди хром место ИЕ
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Вака ко најпаметен на овој подфорум да те прашам, ко ќе кликнам на линкот до сликата во ехцелот, ми ја отвара со интернет експлорер како дифаулт, дали и како можам да му смненам дифаулт прегледувач на слики (линкови) во некој друг програм или зато шо е линк мора со бросер, и ако мора да е бровсер нек биди хром место ИЕ
Тоа неможеш да го подесиш во Excel. По клик на линкот треба да се отвори броузерот кој е системски дефиниран како дифолтен. Кај мене е Firefox и истиот се отвора по клик на линк.
Ако Chrome не ти е наместен да биде дифолт брузер, тогаш отвори го, од неговото мени отвори Settings и најдолу на страницата најди го копчето Make Chrome default ...
--- надополнето: 3 август 2013 во 16:01 ---
Здраво на сите,

Дали некој знае дали е можно да се напишат акцентирани кирилични букви со македонска поддршка (не со мак. фонт, тоа знам како се прави)?
Неможе
--- надополнето: 3 август 2013 во 16:02 ---
Ако ја бараш оваа буква ѝ, конкретно во ворд можеш да ја напишеш со ALT+01117 (држиш ALT и куцаш 01117 на нумеричката тастатура).
Ја има во и карактермап, на позиција 045d, најверојатно си ја превидел.
Тоа не е македонска буква ... македонската не постои благодарение на МАНУ и сличните мудодрапачки институции.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тоа неможеш да го подесиш во Excel. По клик на линкот треба да се отвори броузерот кој е системски дефиниран како дифолтен. Кај мене е Firefox и истиот се отвора по клик на линк.
Ако Chrome не ти е наместен да биде дифолт брузер, тогаш отвори го, од неговото мени отвори Settings и најдолу на страницата најди го копчето Make Chrome default ...
--- надополнето: 3 август 2013 во 16:01 ---


Неможе
Мене ми е дифаулт хромот (на вин7 и пак на ИЕ отвара, ќе проверам понеделник на работа али 99,99% сум сигурен дека е така
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
А што ѝ фали на оваа??
Тоа е исто како да напишеш Ѓ наместо Џ и да кажеш па тоа е тоа :) Има разлика меѓу двата надредени знакови точно која е разликата ваљда треба некој постручен да објасни, но нашиот е со оваа насока: /
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Тоа е исто како да напишеш Ѓ наместо Џ и да кажеш па тоа е тоа :) Има разлика меѓу двата надредени знакови точно која е разликата ваљда треба некој постручен да објасни, но нашиот е со оваа насока: /
Не бе, токму си е. Си има правилни и, е со надреден знак, баш кирилични. Сега баш побарав,
/ ти е над ќ и ѓ,
\ ти е над и, е со надреден знак т.е. вака: ѝ ѐ. Едново е alt+1117, другово е alt+1104
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не бе, токму си е. Си има правилни и, е со надреден знак, баш кирилични. Сега баш побарав,
/ ти е над ќ и ѓ,
\ ти е над и, е со надреден знак т.е. вака: ѝ ѐ. Едново е alt+1117, другово е alt+1104
Да, тие ги има, ама имам сретнато во некои правописи дека се употребуваат обратните ... кој ги знае веќе .... ману и се е можно
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Тоа е исто како да напишеш Ѓ наместо Џ и да кажеш па тоа е тоа :) Има разлика меѓу двата надредени знакови точно која е разликата ваљда треба некој постручен да објасни, но нашиот е со оваа насока: /
Кога учев правопис на времето, надреден знак се пишуваше над буквата, од горе лево кон долу десно, исто како над ѐ, во нѐ и сѐ. А така е и во книгите печатени пред компјутеризацијата. Обратно не сум сретнал. Ако во меѓувреме нешто смениле во правописот, незнам.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Ако ја бараш оваа буква ѝ, конкретно во ворд можеш да ја напишеш со ALT+01117 (држиш ALT и куцаш 01117 на нумеричката тастатура).
Ја има во и карактермап, на позиција 045d, најверојатно си ја превидел.
Не бе, токму си е. Си има правилни и, е со надреден знак, баш кирилични. Сега баш побарав,
/ ти е над ќ и ѓ,
\ ти е над и, е со надреден знак т.е. вака: ѝ ѐ. Едново е alt+1117, другово е alt+1104
Moongoses и Bilbil ви благодарам баш тоа го барав. Ми истекоа очите зјапајќи во character map ама ете сум ги пропуштил. А за правописот и мене ми текнува дека се од лево кон десно ама овие фонтовиве ептен ми ги збркаа драјверите у глава :confused:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Дали некој знае да ми каже како да вратам документ во ворд 2010. Проблемот ми е што после пишуваното, стиснав cut и наместо undo - стиснав save. и документот од 100 страни ми го нема. Немам резервна копија, имам ама од претходна верзија на документот која е сменета милион пати. Пробав со се и сешто што знам но неможам да го вратам документот а премногу е важен, за недела дена треба некој да го брани тој труд, а трудот го нема. :S
Документот го нема во previous versions, ми треба колку може да се врати па ќе се снаоѓам. ако мислењето не е за оваа тема ве молам префрлете го каде му е местото за да можат тие што знаат да помогнат и не само на мене туку и на други кои имаат ист или сличен проблем.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Тука ќе прашувате и кажувате за она што го знаете за овие апликации:
Моето прашање е:имам проблем кога правам проект, одам да го ископирам и се ми го копира хоризонтално.. како да направам да ми го копира проектот вертикално..?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
нека ја премести некој темава незнаев каде точно да ја ставам бидејќи нема општо за компјутери..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom