Помош за избор на лаптоп

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ми треба препорака за Dell/HP лаптоп со цена до 450 евра.
Бидејќи не е за мене туку за некој кој моментално е во америка, може да дадете линкови и од newegg/ebay/amazon, а цената да биде околу 400-500 долари.
Од делови, пожелно е да ги има следниве:
- процесор i3 (може и Core 2 Duo)
- 4 гига рам
- 500 гига hdd
- 15 инчен екран
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Довичински сто пати сум објаснувал во овој подфорум зошто сум против "гејмерски" лаптопи и Alienware, нема пак да се повторувам.
И изгледа OP не е сериозен за купувањето чим досега ништо не одговори.
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Сакав да земам HP 630 али побарав на интернет коментар од корисници и секој втор коментар за него е дека после недела две користење почнува многу брзо да се загрева по што се рестартира одвреме навреме, така да по неколку пати на ден им се рестартирал и изгледа тоа е фабричка грешка на HP, како што читам по интернетов од HP останува само името што е бренд додека производите им се се помалку квалитетни.

Сега планирам да го купам овој.... (ASUS K52JC-EX347)

http://www.pcpractic.rs/proizvodi/laptop/5865-asus-k52jc-ex347

21790 денари, не е многу скап ама мислам за мои потреби е доволно (мада можеш и скоро сите игри да ги играш). Ако има некој подобра идеа за лаптоп за овие пари или има нешто слично нека пише....
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Сакав да земам HP 630 али побарав на интернет коментар од корисници и секој втор коментар за него е дека после недела две користење почнува многу брзо да се загрева по што се рестартира одвреме навреме, така да по неколку пати на ден им се рестартирал и изгледа тоа е фабричка грешка на HP, како што читам по интернетов од HP останува само името што е бренд додека производите им се се помалку квалитетни.

Сега планирам да го купам овој.... (ASUS K52JC-EX347)

http://www.pcpractic.rs/proizvodi/laptop/5865-asus-k52jc-ex347

21790 денари, не е многу скап ама мислам за мои потреби е доволно (мада можеш и скоро сите игри да ги играш). Ако има некој подобра идеа за лаптоп за овие пари или има нешто слично нека пише....
osven za internet ovoj lap top za nisto drugo ne go biva pogotovo ne za igri. Ako tvoite potrebi se internet i skype i nekoe flmce da izgledas togas e vo red ama za poveke od toa nema da ide.. P.S modelot se star najmalku 2 godini
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
За што ќе го користиш лаптопот? Малце е слаб процесорот, мада ќе заврши работа за сурфање/мсн/документи/музика и некоја лајт работа, или стара игрица.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Шо лаптоп препорачуете до 23/24 к..во главном за работа со документација..?
 
W

WildChild

Гостин
Брат, јас ќе ти кажам да си земиш Desktop PC, затоа што ќе ги поебиш очите.
А, ако сакаш до толку, земи си Intel, оти братучед ми се зафркна, му греј од AMD. (Intel i5, i7, ти препорачувам)
И графичка земи си добра, 1 гига (мада 512 е доволно, но не е лошо да имаш и толку :) )
Рам земи си 8 гига, можеш и повеќе (4 се доволни xD )
И хард земи од еден тера, а може и поголем :D

---Оваа конфигурација ти ја препорачувам ако си веб дизајнер, ако правиш 3д анимации едно друго.
НО, ДОКОЛКУ СИ ГЕХМЕР, ЗЕМИ СИ DESKTOP PC :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Брат, јас ќе ти кажам да си земиш Desktop PC, затоа што ќе ги поебиш очите.
А, ако сакаш до толку, земи си Intel, оти братучед ми се зафркна, му греј од AMD. (Intel i5, i7, ти препорачувам)
И графичка земи си добра, 1 гига (мада 512 е доволно, но не е лошо да имаш и толку :) )
Рам земи си 8 гига, можеш и повеќе (4 се доволни xD )
И хард земи од еден тера, а може и поголем :D

---Оваа конфигурација ти ја препорачувам ако си веб дизајнер, ако правиш 3д анимации едно друго.
НО, ДОКОЛКУ СИ ГЕХМЕР, ЗЕМИ СИ DESKTOP PC :)
Браво бе, и ти си еден од оние што се палат на што повеќе vram? :pos:
И ова за AMD, демек, термо печки им се процесорите? Братучед ти или не го наместил добро кулерот или не ја нанесол убаво термалната паста... или клокал на сток кулер.
 
W

WildChild

Гостин
Браво бе, и ти си еден од оние што се палат на што повеќе vram? :pos:
И ова за AMD, демек, термо печки им се процесорите? Братучед ти или не го наместил добро кулерот или не ја нанесол убаво термалната паста... или клокал на сток кулер.
Не знам, ама важно му загрева, а нов му е лаптопот :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom