Помош за избор на лаптоп

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
Mobility Radeon HD 530v - 2947

3DMark06

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

= Ѓубре

:nenene:

не лажете момчето.
Код:
Лаптопот го користам за Office и нет, и чат-пат за корел или илустратор  (ништо посебно demanding). Не ми требаат рамови и графички картички  некои посебни. Го користам за презентации и по состаноци за фаќање  белешки, па флертувам и со идејата за таблетоид некаков, за да можам да  шкртам директно на екран.

Е, сеа, мислам дека после 20 години е*авање со компјутери сакам лаптопот да ми [B]изгледа[/B] добро, ама стварно нема потреба да опнам 1000-2000 Еура за имиџ.
Ај прво пред да нешто да кажеш гледај за која намена му е лаптопот. Значи сака за белешки фаќање (13.3" монитор) и не му треба графика освен за илустратор понекогаш и најчесто ќе се користи за Office и пред се убаво да изгледа.

Според потребата овој лаптоп е измислен.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
Цена: 38.214 - за тие пари другите два се 40 -% на перформанси...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Немој да му ја мислиш многу земај си го Acer-от класа е подобар од тој на Тошиба. Имаку гаранцијата нека не те буни многу, гледај си ја конфигурацијата, за 3000 добиваш процесор и рам графичката не е многу добра, ама за цената е ОК.
Класа подобар во поглед на спецификациите? Или квалитет? Мене не ми пречи процесорот на Тошибата,нит рамот,графичката е иста,затоа 5 илјади денари ,зошто да ги дадам. Само ме интересираше како е на квалитет,споредба Ацер-Тошиба ,како производитетли.Благодарам на совет у секој случај.
GeForce GT 420M - 6101 - 3051
Mobility Radeon HD 5165 - 6125 - 2789
3DMark06 - 3DMark Vantage P
http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html
Intel Core i5 460M - 2924 - 3106 - 7020
Intel Core i3 330M - 2210 - 2301 - 5513
3DMark06 CPU - Cinebench R10 32Bit Single - Cinebench R10 32Bit Multi
Сам си процени. Видео - се еднакви. Од процесор разлика нема да видиш. Тој не е одлучувачки фактор при игра.
ззз зз
Фала на советите друже,веќе ги гледав таму,горе доле исти перформанс,се слагам.Уште еднаш ке прашам,едино што ме кочи е дали Ацерот е поквалитетна марка од Тошиба,дали вреди да платам 5,000д повеќе.Поздрав
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
Класа подобар во поглед на спецификациите? Или квалитет? Мене не ми пречи процесорот на Тошибата,нит рамот,графичката е иста,затоа 5 илјади денари ,зошто да ги дадам. Само ме интересираше како е на квалитет,споредба Ацер-Тошиба ,како производитетли.Благодарам на совет у секој случај.
Значи јас би дал 5000 плус за да добијам i5 и +2GB рам, ама одлуката е твоја. Инаку не бери гајле за Acer топ се со квалитет. Точно е дека Toshiba како бренд важи за поквалитетен и поскап, ама и Acer ти е многу солиден бренд. Ако ти значи нешто ја за мене деновиве си порачав Asus и немам гајле.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
Да Toshiba е повеќе престижна марка. Но, тоа не значи дека Acer работи полошо ... Нема поквалитетна марка ... Ова е сеедно да ми споредуваат Опел со Пежо и да ме прашуваш што е поквалитетно. Зависи од конкретниот модел. Ако имаш среќа моделот ќе биде многу квалитетно направен и сполучлив. Ако немаш среќа - имаш гаранција.

--- надополнето ---

Подобро најде луѓе со такви лаптопи и прашај за лични впечатоци од конкретните модели. Но да прашуваш која е квалитетна марка ...

--- надополнето ---

Ако сакаш врвно квалитет - HP elitebook но таму цените се сосема други...
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Да Toshiba е повеќе престижна марка. Но, тоа не значи дека Acer работи полошо ... Нема поквалитетна марка ... Ова е сеедно да ми споредуваат Опел со Пежо и да ме прашуваш што е поквалитетно. Зависи од конкретниот модел. Ако имаш среќа моделот ќе биде многу квалитетно направен и сполучлив. Ако немаш среќа - имаш гаранција.

--- надополнето ---

Подобро најде луѓе со такви лаптопи и прашај за лични впечатоци од конкретните модели. Но да прашуваш која е квалитетна марка ...

--- надополнето ---

Ако сакаш врвно квалитет - HP elitebook но таму цените се сосема други...
HP се најгрди
јас би ти препорачал за тие пари да си земиш asus или sony доколку има како шо напомена и членот погоре тогаш ке осетиш на квалитет

http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=28606&id=85&l=3&q=asus&SupplierArticleID=&Action=
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Од АМЦ ништо не се зема! Немојте да се излажете!

Онтопик: Јас би го земал HPто, без оглед на тоа што има слаба графичка бидејќи нема да го користи компјутерот за некои интензивни графички апликации, т.е. перфектнo му соодветствува на неговите потреби. Само не сум имал искуство со Логин Системи па така да неможам да кажам колку се доверливи. Зборам за случајот на DBack.

И друга работа, баталете 3DMark, PCMark итн., понекогаш овие бенчмаркови си немаат везе со real life. (општо зборам, не за овој случај)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
А бе Логин системи се увозници, од нив земаат сите останати, така да веројатно не си запознат. Работат само големопродажба.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Фала, дечки, за вниманието.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
http://www.t-home.mk/mk/107/568/72/Korisnichki_uredi/Kompjuteri_i_oprema/Laptop_kompjuteri/Dell_Inspiron_15R_(N5010).html

Земал некој од T-Home? Чини ова? И шо му е филмов со Ubuntu?

Фала.
Филмот сo Убунту е штo има инсталирано Линукс кој е бeсплатен, да не испадне дека ти го даваат лаптопот со free dos. Со други зборови треба да си инсталираш пиратски Windows или треба да си купиш.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Зема другарче пред 1 недела, лаптопчето е бонбона.
Инаку доаѓа со инсталиран Ubuntu, па јас му го средував со Win7 x64 :)
Филмот сo Убунту е штo има инсталирано Линукс кој е бeсплатен, да не испадне дека ти го даваат лаптопот со free dos. Со други зборови треба да си инсталираш пиратски Windows или треба да си купиш.
Океј, фала ви, најлесна работа тоа со Windows от, битно да си вреди другото.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
ако може некој да ми каже каде можам да најдам лап топ кој што се продава на рати (во која продавница ) знам само за АМЦ дека даваат на рати, али многу ми се жалат од АМЦ
па така да и да е проверена продавницата (да не носат некоја чкарт роба)
Фала однапред и Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom