Помош за избор на лаптоп

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
Планирам да купам лаптоп до кај 25 000 дали знае некој некоја подобра конфигурација нека ја постира овде или ПМ..
Овој ти е добар, ама малце е над буџетот, има и лиценциран ОС.
http://www.kupilaptop.com/index.php?option=com_content&view=article&id=382:gateway-nv59c26u&catid=41:gateway&Itemid=63

Тука имаш добар Асус
http://www.set.com.mk/setClient/user/image/discount/SET-flaer.pdf
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А најдоброто нешто до 34-5 шо постоит на пазаров? :)
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Не е лош ама зошто не прашаш некоја странска компанија од таму да си земиш многу подобар и поефтин само прашај за превоз на лаптопот дали ке ти земат пари еве пример од
http://www.dell.com/us/p/popular-laptop-deals?cat=popular-laptop-deals
инаку јас мислам лаптоп од македонија не се зема све е стари модели
пример за тие пари моеш ова конфигурација на лаптоп доколку не бараат поштарина.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Не е лош ама зошто не прашаш некоја странска компанија од таму да си земиш многу подобар и поефтин само прашај за превоз на лаптопот дали ке ти земат пари еве пример од
http://www.dell.com/us/p/popular-laptop-deals?cat=popular-laptop-deals
инаку јас мислам лаптоп од македонија не се зема све е стари модели
пример за тие пари моеш ова конфигурација на лаптоп доколку не бараат поштарина.

имаш искуство со порачки од тука, сигурна е испораката? - до колку пари не земаат поштарина, а царината колку посто е? како плаќаш...

иначе фала на советот за погоре напишаниот пост...не е за мене, за другар е, али мислам дека веќе купи од тука....во секој случај, за мене ке земам али на крај на лето најверојатно, така да информацијава ми е многу од корист...

чекам одговор на прашањата, фала однапред
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
имаш искуство со порачки од тука, сигурна е испораката? - до колку пари не земаат поштарина, а царината колку посто е? како плаќаш...

иначе фала на советот за погоре напишаниот пост...не е за мене, за другар е, али мислам дека веќе купи од тука....во секој случај, за мене ке земам али на крај на лето најверојатно, така да информацијава ми е многу од корист...

чекам одговор на прашањата, фала однапред
Немам баш големо искуство а за сигурноста можи ке почекаш некоја недела доколку е од официјален сајт би требало да се сигурни како тој од делл
најубо е да ги контактираш на маил се ке ти кажат / јас така еднаш на мајтап им остаив маил и број они и на телефон ми се јавија
уплатата може со картичка
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
ACER AS5742G-5464G32Mnkk
15.6" HD CineCrystal (1366x768)
Intel Core i5 460M (2.53 GHz, 3MB, L3 Cache)
4 GB DDR3 RAM
320 GB HDD
nVidia GT420M - 1GBDDR3 RAM
Gigabit LAN, Wi-Fi b/g/n
DVDRW, Webcam
Сподели
цена: 36.990 мкд од АМЦ

или

Notebook Toshiba L505-14R
Processor: Intel Core i3-330M -2.13GHz 3MB L3 Cache
Memory: 2GB DDR3 SDRAM 1066MHz/ 8GB Maximum
Storage Drive: 500GB SATA 5400RPM
Screen Type: 15.6" LED Backlight 1366x768 16:9
Graphic Processor: ATI Mobility Radeon HD5165 1GB DDR3
Optical Drive: DVD-RW
Network: Gigabit Ethernet, WIFI b,g, Bluetooth 2.1 +EDR
Expansion Ports: USB 2.0 x2, eSATA/USB, Multimedia Card Reader, RJ-45, HDMI, Audio I/O
Camera: Yes 0.3MP
Battery: 6 Cell Lithium Ion
Operating System: Windows 7 Home Premium (64-bit)
Color: Precious Black with Breeze
Weight (Approximate): 2.94 kg
Special features: Standard numeric keypad, Touch Pad with Multi Touch Technology

Значи вака ,ми треба совет, 3 илјади е поскап Ацерот на АМЦ ,не ми е многу јасно,нели Тошиба се поквалитетни,или овој е од оние амерички кој ги спомнувате по форумов? Сумлјиво ми е што на Тошибата е само 12м гаранцијата,а прочитав дека даваат 2-3 год. Инаку графичката која ми е многу битна и кај двата модела е задоволителна.Ацерот има подобар процесор и дуппло рам,но не ми значи толку,ако знам дека Тошибата е поквалитетна од Ацер....Некој совет е добредојден
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
ACER AS5742G-5464G32Mnkk
15.6" HD CineCrystal (1366x768)
Intel Core i5 460M (2.53 GHz, 3MB, L3 Cache)
4 GB DDR3 RAM
320 GB HDD
nVidia GT420M - 1GBDDR3 RAM
Gigabit LAN, Wi-Fi b/g/n
DVDRW, Webcam
Сподели
цена: 36.990 мкд од АМЦ

или

Notebook Toshiba L505-14R
Processor: Intel Core i3-330M -2.13GHz 3MB L3 Cache
Memory: 2GB DDR3 SDRAM 1066MHz/ 8GB Maximum
Storage Drive: 500GB SATA 5400RPM
Screen Type: 15.6" LED Backlight 1366x768 16:9
Graphic Processor: ATI Mobility Radeon HD5165 1GB DDR3
Optical Drive: DVD-RW
Network: Gigabit Ethernet, WIFI b,g, Bluetooth 2.1 +EDR
Expansion Ports: USB 2.0 x2, eSATA/USB, Multimedia Card Reader, RJ-45, HDMI, Audio I/O
Camera: Yes 0.3MP
Battery: 6 Cell Lithium Ion
Operating System: Windows 7 Home Premium (64-bit)
Color: Precious Black with Breeze
Weight (Approximate): 2.94 kg
Special features: Standard numeric keypad, Touch Pad with Multi Touch Technology

Значи вака ,ми треба совет, 3 илјади е поскап Ацерот на АМЦ ,не ми е многу јасно,нели Тошиба се поквалитетни,или овој е од оние амерички кој ги спомнувате по форумов? Сумлјиво ми е што на Тошибата е само 12м гаранцијата,а прочитав дека даваат 2-3 год. Инаку графичката која ми е многу битна и кај двата модела е задоволителна.Ацерот има подобар процесор и дуппло рам,но не ми значи толку,ако знам дека Тошибата е поквалитетна од Ацер....Некој совет е добредојден

ACER

Гаранцијата ти е поважна од процесорот. Лаптоп изгори ли во 70% од случаите поправка е поскап од нов. Инаку како работа Acer е малку подобар, но нема да почувствувате разлика.

Видео картичките се еднкави. 5615 можеби има dx11, но и онака нема да можеш да го пуштиш и да играш со него, бидејќи е слаба

Ако разликата во цената е релативно мала си земи Acer

А тоа што тошиба е подобра од Acer не е точно. Времето Acer беа лоши, но тоа беше пред 5 години.



Нема една година гаранција. Гаранцијата ти е 2 години најмалку со закон за секоја една техника без разлика дали е компјутер или рачен часовник.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
ACER

Гаранцијата ти е поважна од процесорот. Лаптоп изгори ли во 70% од случаите поправка е поскап од нов. Инаку како работа Acer е малку подобар, но нема да почувствувате разлика.

Видео картичките се еднкави. 5615 можеби има dx11, но и онака нема да можеш да го пуштиш и да играш со него, бидејќи е слаба

Ако разликата во цената е релативно мала си земи Acer

А тоа што тошиба е подобра од Acer не е точно. Времето Acer беа лоши, но тоа беше пред 5 години.



Нема една година гаранција. Гаранцијата ти е 2 години најмалку со закон за секоја една техника без разлика дали е компјутер или рачен часовник.
Сите серии на графички почнувајќи од 5xxx на АМД и GTX4xx на Нвидиа поддржуваат DX11.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
ACER
Гаранцијата ти е поважна од процесорот. Лаптоп изгори ли во 70% од случаите поправка е поскап од нов. Инаку како работа Acer е малку подобар, но нема да почувствувате разлика.
Видео картичките се еднкави. 5615 можеби има dx11, но и онака нема да можеш да го пуштиш и да играш со него, бидејќи е слаба
Ако разликата во цената е релативно мала си земи Acer
А тоа што тошиба е подобра од Acer не е точно. Времето Acer беа лоши, но тоа беше пред 5 години.
Нема една година гаранција. Гаранцијата ти е 2 години најмалку со закон за секоја една техника без разлика дали е компјутер или рачен часовник.
Ете на ценовникот пишува дека сите преносни компјутери се со гаранција од 12 месеци. Меѓутоа Тошибата е 34,000ден ,плус за плаќање во готово имам 5% попуст, значи околу 32,000 ,што е 5,000 денари поефтино од Ацерот на АМЦ . Графичките се тука некаде,исти.Само ме интересираше дали навистина Тошиба се поквалитетни од Ацер,и како да знам дали е ова Тошиба Америчка или не,така прочитав дека Америчките не биле квалитетни. Поздрав
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Сакам да си земам нов лаптоп. Тошибава (A-137 мислам дека ми е) ми е више раскантана (иако вентилаторот прди погласно од машината за перење и фрижидерот заедно - никогаш не ме извисила) а исправљачов ми е трет по ред.

Лаптопот го користам за Office и нет, и чат-пат за корел или илустратор (ништо посебно demanding). Не ми требаат рамови и графички картички некои посебни. Го користам за презентации и по состаноци за фаќање белешки, па флертувам и со идејата за таблетоид некаков, за да можам да шкртам директно на екран.

Е, сеа, мислам дека после 20 години е*авање со компјутери сакам лаптопот да ми изгледа добро, ама стварно нема потреба да опнам 1000-2000 Еура за имиџ.

Има ли некој тука што би препорачал некој не-претерано-скап, не-претерано-моќен, али претерано секси (за мене, секси е минимал дизајн) лаптоп?

Однапред благодарам.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
Ете на ценовникот пишува дека сите преносни компјутери се со гаранција од 12 месеци. Меѓутоа Тошибата е 34,000ден ,плус за плаќање во готово имам 5% попуст, значи околу 32,000 ,што е 5,000 денари поефтино од Ацерот на АМЦ . Графичките се тука некаде,исти.Само ме интересираше дали навистина Тошиба се поквалитетни од Ацер,и како да знам дали е ова Тошиба Америчка или не,така прочитав дека Америчките не биле квалитетни. Поздрав
Значи гледај сега брат - не сум 100% сигурен. Македонија мислам дека синхронизира законите со оние на ЕУ (така читав). Тоа значи дека се еднакви. Во Бугарија минималната гаранција за техника е 2 години. Гаранцијата е 2 вида: трговец (презема од работилниците на соодветната марка) и правна (презема од продавачот). Според мене тоа 1 година е трговската гаранција само. Еве што да направиш - претпоставувам имате нешто како комисија за заштита на членот. Ѕвони таму и прашуваш каква е разликата помеѓу комерцијална и правна гаранција за техника. Исто така прашуваш колку е законската гаранција.

--- надополнето ---

Нема смисла да ѕвони во работилниците, бидејќи најверојатно ќе се обидат да те излажат. Директно во комисијата за потрошувачите.

--- надополнето ---

Ете на ценовникот пишува дека сите преносни компјутери се со гаранција од 12 месеци. Меѓутоа Тошибата е 34,000ден ,плус за плаќање во готово имам 5% попуст, значи околу 32,000 ,што е 5,000 денари поефтино од Ацерот на АМЦ . Графичките се тука некаде,исти.Само ме интересираше дали навистина Тошиба се поквалитетни од Ацер,и како да знам дали е ова Тошиба Америчка или не,така прочитав дека Америчките не биле квалитетни. Поздрав

Јас би си зел Acer - тој е со побрз процесор и побрза графичка, иако разликата е мала.

--- надополнето ---

Брат моментално споредуваат две еднакви јаболка увоз од две различни земји.

Кој и да земеш е едно и исто.


Нема да почувствувате разлика.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
ACER AS5742G-5464G32Mnkk
15.6" HD CineCrystal (1366x768)
Intel Core i5 460M (2.53 GHz, 3MB, L3 Cache)
4 GB DDR3 RAM
320 GB HDD
nVidia GT420M - 1GBDDR3 RAM
Gigabit LAN, Wi-Fi b/g/n
DVDRW, Webcam
Сподели
цена: 36.990 мкд од АМЦ

или

Notebook Toshiba L505-14R
Processor: Intel Core i3-330M -2.13GHz 3MB L3 Cache
Memory: 2GB DDR3 SDRAM 1066MHz/ 8GB Maximum
Storage Drive: 500GB SATA 5400RPM
Screen Type: 15.6" LED Backlight 1366x768 16:9
Graphic Processor: ATI Mobility Radeon HD5165 1GB DDR3
Optical Drive: DVD-RW
Network: Gigabit Ethernet, WIFI b,g, Bluetooth 2.1 +EDR
Expansion Ports: USB 2.0 x2, eSATA/USB, Multimedia Card Reader, RJ-45, HDMI, Audio I/O
Camera: Yes 0.3MP
Battery: 6 Cell Lithium Ion
Operating System: Windows 7 Home Premium (64-bit)
Color: Precious Black with Breeze
Weight (Approximate): 2.94 kg
Special features: Standard numeric keypad, Touch Pad with Multi Touch Technology

Значи вака ,ми треба совет, 3 илјади е поскап Ацерот на АМЦ ,не ми е многу јасно,нели Тошиба се поквалитетни,или овој е од оние амерички кој ги спомнувате по форумов? Сумлјиво ми е што на Тошибата е само 12м гаранцијата,а прочитав дека даваат 2-3 год. Инаку графичката која ми е многу битна и кај двата модела е задоволителна.Ацерот има подобар процесор и дуппло рам,но не ми значи толку,ако знам дека Тошибата е поквалитетна од Ацер....Некој совет е добредојден
Немој да му ја мислиш многу земај си го Acer-от класа е подобар од тој на Тошиба. Имаку гаранцијата нека не те буни многу, гледај си ја конфигурацијата, за 3000 добиваш процесор и рам графичката не е многу добра, ама за цената е ОК.

Сакам да си земам нов лаптоп. Тошибава (A-137 мислам дека ми е) ми е више раскантана (иако вентилаторот прди погласно од машината за перење и фрижидерот заедно - никогаш не ме извисила) а исправљачов ми е трет по ред.

Лаптопот го користам за Office и нет, и чат-пат за корел или илустратор (ништо посебно demanding). Не ми требаат рамови и графички картички некои посебни. Го користам за презентации и по состаноци за фаќање белешки, па флертувам и со идејата за таблетоид некаков, за да можам да шкртам директно на екран.

Е, сеа, мислам дека после 20 години е*авање со компјутери сакам лаптопот да ми изгледа добро, ама стварно нема потреба да опнам 1000-2000 Еура за имиџ.

Има ли некој тука што би препорачал некој не-претерано-скап, не-претерано-моќен, али претерано секси (за мене, секси е минимал дизајн) лаптоп?

Однапред благодарам.
Бркај работа
http://www.loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=249&categoryID=48&productID=1167
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
GeForce GT 420M - 6101 - 3051

Mobility Radeon HD 5165 - 6125 - 2789

3DMark06 - 3DMark Vantage P

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

===
Intel Core i5 460M - 2924 - 3106 - 7020

Intel Core i3 330M - 2210 - 2301 - 5513

3DMark06 CPU - Cinebench R10 32Bit Single - Cinebench R10 32Bit Multi

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html



Сам си процени. Видео - се еднакви. Од процесор разлика нема да видиш. Тој не е одлучувачки фактор при игра.

--- надополнето ---

ззз зз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom