Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Пак јас.. :)
Дај кажете дали може да наместам некои процеси да не ми се уклучуваат со Windows от..
имам еден процес MDM.exe проверив на processlibrary.com ми кажува дека е вирус..сам се уклучува со Вин. (мислам дека е од мсн то..)
може ли да го избришам некако..?? плс..?
btw инаку automatic update ми е исклучено ,а тој процес се уклучува..
исто и Windows update..
може ли да е тоа од тоа вирусот од мсн...?

Ако треба да се премести мислењево у др. тема админ нека премести,јас мислам дека е за ваму :helou:
start > run > msconfig > во делот STARTUP најди го процесот и дештиклирај го, MISSION ACCOPMLISHED :helou:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пак јас.. :)
Дај кажете дали може да наместам некои процеси да не ми се уклучуваат со Windows от..
имам еден процес MDM.exe проверив на processlibrary.com ми кажува дека е вирус..сам се уклучува со Вин. (мислам дека е од мсн то..)
може ли да го избришам некако..?? плс..?
btw инаку automatic update ми е исклучено ,а тој процес се уклучува..
исто и Windows update..
може ли да е тоа од тоа вирусот од мсн...?

Ако треба да се премести мислењево у др. тема админ нека премести,јас мислам дека е за ваму :helou:

START - RUN - пиши msconfig

Оди во табот STARTUP и таму исклучи што нејќеш да се пали со windows.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
имам нод32 дали има некој програм за тројанци црви и такви работи да го снимам и да не си пречат со нодот???????
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ве Молам за помош!
Веќе неколку дена после вклучувањето на компјутерот ми излегува следното:

Open File - Security Warning

The publisher could not be verified. Are you want to run this software?
Name: WindowsUpdate.exe
Publisher: Unknown Publisher
Type: Application
From: C:\Windows
Run Cancel

Дали е вирус? Имам Avast и Ad-Aware,скенирав и со двата и ми најдоа по една критична инфекција,ги избришав, рестартирав, но пак се појави истото. Пробав и преку Start > Run, да ја отштиклирам апликацијата, но при наредно вклучување ми бареше да ја вклучам. Од тогаш ми кочи компјутерот (на секои 30 мин., по околу 2 мин. ми е блокиран) ,а и некои страници тешко ги отвара или воопшто не ги отвара. Пред некој ден ми стигна сомнителна порака преку МСН,но веднаш по тоа го деинсталирав МСН. Во меѓувреме инсталирав временска прогнаоза од Firefox, да не е кочењето поради неа?
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Ве Молам за помош!
Веќе неколку дена после вклучувањето на компјутерот ми излегува следното:

Open File - Security Warning

The publisher could not be verified. Are you want to run this software?
Name: WindowsUpdate.exe
Publisher: Unknown Publisher
Type: Application
From: C:\Windows
Run Cancel

Дали е вирус? Имам Avast и Ad-Aware,скенирав и со двата и ми најдоа по една критична инфекција,ги избришав, рестартирав, но пак се појави истото. Пробав и преку Start > Run, да ја отштиклирам апликацијата, но при наредно вклучување ми бареше да ја вклучам. Од тогаш ми кочи компјутерот (на секои 30 мин., по околу 2 мин. ми е блокиран) ,а и некои страници тешко ги отвара или воопшто не ги отвара. Пред некој ден ми стигна сомнителна порака преку МСН,но веднаш по тоа го деинсталирав МСН. Во меѓувреме инсталирав временска прогнаоза од Firefox, да не е кочењето поради неа?
земи си Zone Alarm Security Suite скенирај и ке ти најде и јас имав такво несто пред 3 дена а сега го нема :smir:
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
земи си Zone Alarm Security Suite скенирај и ке ти најде и јас имав такво несто пред 3 дена а сега го нема :smir:
Благодарам Тим4е!:pipi:
А дали треба претходно да ги деинсталирам Avast и Ad-aware?
Како да ја деинсталирам временската прогноза од Firefox(Во Control Panel ја нема :toe:)?
 
P

Princ

Гостин
Благодарам Тим4е!:pipi:
А дали треба претходно да ги деинсталирам Avast и Ad-aware?
Zone Alarm Security Suite е антивирус + анти-спајвер. Значи можеш да ги тргнеш Avast и Ad-aware. И пази друг антивирус да не имаш. Доколку имаш, мораш да го тргнеш пред да го инсталираш овој. Два различни антивируса не се мирисаат. Претпоставувам нема ни да се инсталира ако имаш антивирус додека не го тргнеш, ама да си кажам.
Како да ја деинсталирам временската прогноза од Firefox(Во Control Panel ја нема :toe:)?
Претпоставувам Addon е тоа за Firefox.
Во Firefox оди на Tools па Add-ons. Најди го тој addon во листата и кликни Unistall.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Конечно е се во ред...............Avast и Ad-aware ги имам сеуште,вирусот го нема,а она досадното ......Open File - Security Warning .......го одштиклирав преку Start > Run........, а и временската прогноза од Firefox ја исклучив,изгледа поради неа ми кочела Моzilla-та.
Би благодарам на сите што ми помогнавте!
Благодарам Princ!:smir: Благодарам Tim4e!:smir:
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Zone Alarm Security Suite е антивирус + анти-спајвер. Значи можеш да ги тргнеш Avast и Ad-aware. И пази друг антивирус да не имаш. Доколку имаш, мораш да го тргнеш пред да го инсталираш овој. Два различни антивируса не се мирисаат. Претпоставувам нема ни да се инсталира ако имаш антивирус додека не го тргнеш, ама да си кажам.

Претпоставувам Addon е тоа за Firefox.
Во Firefox оди на Tools па Add-ons. Најди го тој addon во листата и кликни Unistall.
може да и стои i Avast i ad-ware нема да има проблем јас имам есет нод 32 зоне аларм спибот па ништо не си пречат
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Помооош:)Закачив црв по нетов и неможам да го избришам.Анти вирусот го препознава но неможе да го избрише.Користам аваст.Пробав рачно да го избришам заразениот фајл но приметив дека кога ке отворам мај компјутер нема ц:nesum: пробав да отворам таск менаџер но ми пишуваше дека е исклучен од страна на администраторот,а јас сум администратор на пцто.чаре како да го избришам црвов и да го вратам пцво во нормала? :salut:
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Помооош:)Закачив црв по нетов и неможам да го избришам.Анти вирусот го препознава но неможе да го избрише.Користам аваст.Пробав рачно да го избришам заразениот фајл но приметив дека кога ке отворам мај компјутер нема ц:nesum: пробав да отворам таск менаџер но ми пишуваше дека е исклучен од страна на администраторот,а јас сум администратор на пцто.чаре како да го избришам црвов и да го вратам пцво во нормала? :salut:
Zone Alarm Security Suite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom