Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
1 август 2005
Мислења
55
Поени од реакции
0
ej dajte bre pomos malce 2 pati formatirav pc i nisto nemozam da sredam...
ima nekoj virus tuka neznam ti sho lup.exe (rgbot) mssvcc.exe newgen.exe
nema sansi da se izbrise, sekojpat koga ke restartiram kompjuterot dava novi virusi, dajte nesto pomos za toa
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Kaspersky Anti-Virus Personal Pro

Attention! A trojan detected.

Access to the object C:\WINDOWS\system32\drivers\BDGuard.SYS is blocked. Object is a Trojan Rootkit.Win32.Agent.bo. You are advised to delete this object.

Delete (recomended)
Skip
_______________________________________________________________
Kasperskito mi ja javuva ovaa poraka postojano. Stiskam delete i go brise, no pak se pojavuva. Otidov racno da go izbrisam fajlot i go izbrisav no pak se pojavuva po 2 sekundi. Ve molam za pomos. Sto da napravam za da go otstranam?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Jane напиша:
Kaspersky Anti-Virus Personal Pro

Attention! A trojan detected.

Access to the object C:\WINDOWS\system32\drivers\BDGuard.SYS is blocked. Object is a Trojan Rootkit.Win32.Agent.bo. You are advised to delete this object.

Delete (recomended)
Skip
_______________________________________________________________
Kasperskito mi ja javuva ovaa poraka postojano. Stiskam delete i go brise, no pak se pojavuva. Otidov racno da go izbrisam fajlot i go izbrisav no pak se pojavuva po 2 sekundi. Ve molam za pomos. Sto da napravam za da go otstranam?
Прво оди во касперски во "settings", потоа кликни на "threats and exclusions" и влучи ја опцијата ”Adware, riskware, automatic dialers", па направи апдејт.
Во "settings" кликни на "configure on demand scan" и стави го на "maximum protection"
Потоа стартувај го компјутерот во safe mode и скенирај. Rootkit се гадна работа, се претставуваат како виндоус фајлови, врзани се за нив и се стартуваат со системот. Невидливи се, па добро е што ти го нашол :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Imam Kaspersky (toj mi go najde ova), Ad-Aware i Ad-Watch (ne go naogaat) i Spy Sweeper (ni toj ne go naoga).
Ve registrite ima isto nekolku folderi i fajlovi so ime BDGuard i koga ke stisnam "delete" se zakocuva Registry Editor-ot. Na sekoe uklucuvanje na kompjuterot mi ja pojavuva istata poraka deka nasol nekoj virus ili trojanec. I dodeka raboti kompjuterot pravi nekoi avtomatski skenovi i nonstop go naoga i go brise no pak si se snima samiot.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
humanoid напиша:
Прво оди во касперски во "settings", потоа кликни на "threats and exclusions" и влучи ја опцијата ”Adware, riskware, automatic dialers"
Kaj go ima ova. Nigde nemozam da go najdam
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Jane напиша:
Kaj go ima ova. Nigde nemozam da go najdam
Која верзија ја имаш бате?
Сега видов дека ја имаш про верзијата, бројката ме интересираше.
Тогаш само стави во "scan my computer" на максимум заштита. Про верзијата веќе го има тоа во базата.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Во Treats and exclusions ставив Anti-virus database in use -> extended database namesto standard database. Друго се ставив на максимум. Инаку верзија Personel Pro 5.0.388
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Jane напиша:
Во Treats and exclusions ставив Anti-virus database in use -> extended database namesto standard database. Друго се ставив на максимум. Инаку верзија Personel Pro 5.0.388
одлично.
направи апдејт и оди во safe mode и таму удри еден скен:)
“real time protection“ нека ти биде на медиум-средина, зошто ќе ти го успори компјутеорт.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
за сите ве молам запомнете го ова: ЗАДОЛЖИТЕЛНО ако ви се најде вирус и не може да ви се исбрише тоа е можеби од едноставна причина што тој се претставува како системски фајл, а windows е глуп оперативен систем и системските фајлови нормално божем неможе да ги избрише. Затоа кога го скенирате компјутерот препорачливо е да го стартувате во safe mode (koga vi se stratuva kompjuterot, F8 stisnete i posle izberete safe mode). Така оперативниот систем се стартува само со ОСНОВНИТЕ процеси а повеќето вируси обично не се интегрираат во нив така да ќе биде лесно да отстраните вируси што не сте можеле при нормално стартување на windows. Сватете го ова како совет и применувајте го секогаш кога ќе го скенирате компјутерот.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Ако можи да ми помогнете Користам аваст антивирус в4.7 професионал и ми најде trojan Win32:Trojano-2873[Trj] му дадов наредба move to chest i mi pisuva Cannot process C:Documenst and Settings\Administrator\Local Settings\Temporary Internet files\Content.IE5...................... и стискам ок и пак го јавува вирусот ?
 
P

Princ

Гостин
Испразни го кешот (Оди C:Documenst and Settings\Administrator\Local Settings\Temporary Internet files селектирај ги сите фајлови и слободно избриши ги). Ако не ти дозволува (file is being used) рестартирај во safe mode, и пак оди на истата локација и избриши све.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Princ напиша:
Испразни го кешот (Оди C:Documenst and Settings\Administrator\Local Settings\Temporary Internet files селектирај ги сите фајлови и слободно избриши ги). Ако не ти дозволува (file is being used) рестартирај во safe mode, и пак оди на истата локација и избриши све.
Odam vo C:Documenst and Settings\Administrator i ne mozam da go najdam folderot Local Settings/temporary internet files ako mozi da mi pomognis?
 
P

Princ

Гостин
Southpark напиша:
Odam vo C:Documenst and Settings\Administrator i ne mozam da go najdam folderot Local Settings/temporary internet files ako mozi da mi pomognis?
Горе у мену-барот барај Tools --> Folder Options --> View и селектирај Show hidden files and folders. Би требало да се појави.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
И велиш се да избришам да не му наштети на ком. нешто бидејќи има многу фајлови?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom