Помош: Вируси, црви и разни штетници

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Барем податоците да ги спасат . . .
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Batistuta напиша:
Барем податоците да ги спасат . . .

Штом можеш да го отвориш на друг компјутер не е проблем да си ги префрлиш фајловите или се она што сакаш да си сочуваш.
Не го бриши.

Незнам колку ти е стар и дали ти важи гаранцијата, ама без проблем ги менуваат.

А шо марка е? Ја обично немам среќа со MAXTOR.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
123 напиша:
Taка и мене ми се има случено, и тоа значи ти се сјебал хард дискот.
Ако можеш скенирај го па ќе видиш дека некои сектори ти се сјебани.
Чаре: нов диск.

ПС не е вирус.
ППС :) имаше некој сличен вирус , т.е два шо праеја сличен проблем, на ексе фајлови се закачуваа , едниот беше Јеефо, вториот беше упм го забраив името. Стари не многу лоши, Стингер ги најдвит, оди на гугле, пиши стингер , првиот сајт отвори го, активирај го од стикче или цд, не од компјутерот каде ти е хард дискот.
а и дискот е голема веројатноста, сеа ендватри да не ме нападнит. јас со самсунг имав сличен проблем. за документите може да се спасат ако е електрониката , па да се стаи од ист таков диск, ама оди најди ист од иста серија, ја имав среќа тогаш на работа земавме два потполно исти конфигурации.
Са среќом!!!
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
desertfox напиша:
ППС :) имаше некој сличен вирус , т.е два шо праеја сличен проблем, на ексе фајлови се закачуваа , едниот беше Јеефо, вториот беше упм го забраив името. Стари не многу лоши, Стингер ги најдвит, оди на гугле, пиши стингер , првиот сајт отвори го, активирај го од стикче или цд, не од компјутерот каде ти е хард дискот.
а и дискот е голема веројатноста, сеа ендватри да не ме нападнит. јас со самсунг имав сличен проблем. за документите може да се спасат ако е електрониката , па да се стаи од ист таков диск, ама оди најди ист од иста серија, ја имав среќа тогаш на работа земавме два потполно исти конфигурации.
Са среќом!!!
Нека проба, неможе полошо да направи...

Ама кај мене беше дискот оштетен, пошто тоа не се случи сега туку пред четири години, и тоа на виндглуп 98, успеав да влезам во мсдос и го скенирав и стварно заглави на скенирање...
А вториот што ми се сјеба, тоа беше фабричка грешка, пошто уште од почеток тешко идеше, после неможев некои фајлови да отварам итн, за на крај уопште да не работи т.е. чкрапаше многу. Не ми се верува да беше вирус пошто стално правам пиши - бриши па инсталирај и така. Вториов ништо живо не го препознаваше, така да отидоа у к... некои фајлови.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Mandrak напиша:
Бидејки за сурф по интернет користам една доста слаба и стара конфигурација, Пентиум 2 на 400 мхз со 512 Мб рам и се на се 20 ГБ хард, дали постои верзија на Линукс која ќе работи со него и која ми ја препорачуваш?
Ubuntu 5.10 Breeze
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Mandrak напиша:
Благодарам, ќе го барам:icon_lol:
http://mirror.on.net.mk

Таму го имаш тој и уште многу други! Чисто ако сакаш да експериментираш. Но јас ти препорачувам да се држиш до убунту:)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Карлито, во Македонија си?
Ако не, тогаш заборави го линкот. А ако си и ти прави проблеми, незнам што е.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Во Македонија сум и ми прави проблем. И јас не знам што е. Btw, истото се случува од било кој компјутер да се закачам. Дома, преко Телекабел или дома-дома преку Netcom. Значи зборам за превземање било каква датотека од Он.нет. Затоа мислев дека е затоа што не користам интернет преку Он.нет
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Ја сум моментално на адлс, па нема проблем. Значи не е тоа сигурно
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
Batistuta напиша:
Ми се поеба компјутерот . . . вирус ли е што ли е ???
Го пуштам и вика "Invalid system disc" "Replace the disk,and then press any key"
Пред 4-5 дена го форматирав, не сурфам по некои лоши страници . . . денес го приклучивме кај еден другар на компјутерот мојот хард диск како втор и си работеше, само имаше нешто сомнително : покажува дека C: ми е полно фул а нема врска (иначе имаше некој си фолдер што тежи 5 гига а врска неам што е).
Ако некој можеби знае до што може да е нека пише :wink:
И мене ми се случи истото пред некој ден. Инсталирав нешто и се рестартираше и не тргна Windows. Последниве пет дена три пати инсталирам Windows, вчера пробав со комплетен формат на сите партиции на хардот, па досега работи ок. Хард дискот е Western Digital 10.2 GB, четири години стар. Денеска симнав програми од страната на производителот и го тестирав, не јави никаков проблем. Има некој идеја што може да му биде на хард дисков или е она во што највеќе се сомневам, а тоа е дека хардот е веќе пред "рикнување".
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
desertfox напиша:
ППС :) имаше некој сличен вирус , т.е два шо праеја сличен проблем, на ексе фајлови се закачуваа , едниот беше Јеефо, вториот беше упм го забраив името. Стари не многу лоши, Стингер ги најдвит, оди на гугле, пиши стингер , првиот сајт отвори го, активирај го од стикче или цд, не од компјутерот каде ти е хард дискот.
а и дискот е голема веројатноста, сеа ендватри да не ме нападнит. јас со самсунг имав сличен проблем. за документите може да се спасат ако е електрониката , па да се стаи од ист таков диск, ама оди најди ист од иста серија, ја имав среќа тогаш на работа земавме два потполно исти конфигурации.
Са среќом!!!
Видете може ов да ви помогне...
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Auf_Mauf напиша:
Хард дискот е Western Digital 10.2 GB, четири години стар.
Иста марка е и мојот, а стар е 3,5 години.
Веќе го однесов на сервис, штом дознаам резултати ќе пишам.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Си го земав од сервис компјутерот . . . дај кажете што да ставам за да не закачам пак некој вирус ?
Доволно е ZoneAlarm & SpyBot ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom