Помош: Вируси, црви и разни штетници

P

Princ

Гостин
Southpark напиша:
И велиш се да избришам да не му наштети на ком. нешто бидејќи има многу фајлови?
Секоја посетена страна ти се зачувува на компјутерот (во тој фолдер) за наредниот пат кога ќе ја посетиш повторно да ја отвори побрзо. Ништо нема да наштети освен секоја веб страна на која си бил, ќе се избрише. Ама нели тука има инфициран фајл, така да не губиш ништо. Кешот за 2 недели пак ќе се наполни...
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Ако можи уште нешто да прашам :) :) :)
Vo userite imam user Administrator i eden default user што значи тој default user?
 
P

Princ

Гостин
Секој компјутер со windows XP има 2 усера. Администратор + уште еден. Колку што знам јас така е. Ако грешам, нека изгорам :)
А она default нека не те буни. Најверојатно при инсталацијата на windows-от не си му дал има на другиот усер и он го наместил како дефаулт. Јас имам Администратор + бандит :)
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Princ напиша:
Испразни го кешот (Оди C:Documenst and Settings\Administrator\Local Settings\Temporary Internet files селектирај ги сите фајлови и слободно избриши ги). Ако не ти дозволува (file is being used) рестартирај во safe mode, и пак оди на истата локација и избриши све.

Пак почна да го јавува вирусот Win32:Trojano-2873[Trj]
Го уклуќив сега ком. и одма пак го јави и кога ке притиснам move to chest istiot problem go javuva?Аман помагајте?:kajg:
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Молам за помош!

Ми се закачи една програма за антималвере и душата ми ја изваде.Се вика Spy falcon е арно ја тргнав од регистри и сеа имам проплем долу кај таск барот нај десно нели кас саатот и нон стоп ни казвит компјутерот ти е инфициран кликни овде да го симнеш овај горе шо го казав програм.
Ги исклучив овие алертиве ама тоа стои го барав со RUN services.msc имам многу активни сервиси ама незнам кој е овој пробав ги исклучував по ред ама ова на никое не го снема.


Аман помагајте ме извај од памет!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
оди RUN msconfig картица Startup...таму ќе ја најш 100% и исклучија, нема да ти прави после проблеми
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Lajce напиша:
Молам за помош!

Ми се закачи една програма за антималвере и душата ми ја изваде.Се вика Spy falcon е арно ја тргнав од регистри и сеа имам проплем долу кај таск барот нај десно нели кас саатот и нон стоп ни казвит компјутерот ти е инфициран кликни овде да го симнеш овај горе шо го казав програм.
Ги исклучив овие алертиве ама тоа стои го барав со RUN services.msc имам многу активни сервиси ама незнам кој е овој пробав ги исклучував по ред ама ова на никое не го снема.


Аман помагајте ме извај од памет!
Пробај скенирај го компјутерот со некоја анти-spyware програма или со анти-вирусна програма. Друго чаре за твојов проблем, не гледам.
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
deXterche напиша:
оди RUN msconfig картица Startup...таму ќе ја најш 100% и исклучија, нема да ти прави после проблеми
Не е тоа решение. Треба целосно да ја отстрани. Чим ја инсталирала или нека ја трпи или нека ја брише ја комплетно.
 
P

Princ

Гостин
Lajce напиша:
Молам за помош!

Ми се закачи една програма за антималвере и душата ми ја изваде.Се вика Spy falcon е арно ја тргнав од регистри и сеа имам проплем долу кај таск барот нај десно нели кас саатот и нон стоп ни казвит компјутерот ти е инфициран кликни овде да го симнеш овај горе шо го казав програм.
Ги исклучив овие алертиве ама тоа стои го барав со RUN services.msc имам многу активни сервиси ама незнам кој е овој пробав ги исклучував по ред ама ова на никое не го снема.


Аман помагајте ме извај од памет!
Ти предлагам да инсталираш Spybot Search & Destroy. А ако имаш антивирус, превземи ги последните апдејти и скенирај.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Топка напиша:
Не е тоа решение. Треба целосно да ја отстрани.
Битно е да не се стартува заено со Windows-ot...после е лесно да се отстрани
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Скенирав и со антивирус и со спај бот ја најдов и спајботот не ја бришеше ама јас ја тргнав рачно од регистри и неам проблем со тоа повеќе проблемот е само со алертот кој ми досадува во десниот долен агол како овие секјурити алерти како него да го мафнам?
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Lajce напиша:
Скенирав и со антивирус и со спај бот ја најдов и спајботот не ја бришеше ама јас ја тргнав рачно од регистри и неам проблем со тоа повеќе проблемот е само со алертот кој ми досадува во десниот долен агол како овие секјурити алерти како него да го мафнам?
Епа деинсталирај ја! Што сакаш друго? Или ако не можеш да ја деинсталираш (пошто си чепкал кај што не треба - во регистарот), реинсталирај ја (исталирај ја повторно) и пак деинсталирај ја.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
deXterche напиша:
оди RUN msconfig картица Startup...таму ќе ја најш 100% и исклучија, нема да ти прави после проблеми

Не ја најдов тука!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom