Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
StenmarC напиша:
Абе сум закачил нешто од нетов еве 3-4 дена се мачам да го тргнам не можам :evil: :evil: :evil:

Кога стартувам компјутер, Ad-watch-от блокира неколку обиди да се стартува p2pnetwork.



Не можам од Run да го стартувам regedit - морам да го барам преку експлорер па да го стартувам. Таму ги наоѓам сите што се со p2pnetw и ги бришам, само едно не можам да избришам...
Е сега ... кога го стартувам само мојот јузер нема ништо - ќе проба да се стартува тоа p2pnetwork неколку пати и ќе прекине после, но доколку направам switch user и го подигнам на брат ми јузерот, кај него ad-watch-ов збеснува, трепка цело време и има по едно 3000-4000 обиди да се стартува (истото се случува и кога од неговиот јузер ќе го подигнам мојот)

што е финтава ????
Имам и Lavasoft Ad Aware, и Spy Bot и ewido и ништо не помага, а страшно ме нервира :evil: :evil: :evil:
Како прво стави си Линукс. Kако второ, стај си Azureus за Р2Р симнување (торенти). Поефикасно решение никој нема да ти даде.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
bratce ti definitivno si zakacil trojance,spy-ce i sigurno uste nekoja zaebancoija nekoe worm-ce, ja pred nekoj den edvaj se spasiv od napad na 64 virusa odednas (spasiv glava). a ti sigurno ima 6,7 koi zaedno rabotat, spas samo PANDA 2006 internet security cisti i spy-ware i trojani. i ke ocistis pc-to. druga opcija LiveCD LINUX i ako i iskusen user preku nego da sredis nesto.
Ako ti se poremetuva Antivirusot sigurno e WORM, ako ne se brisi virusot najcesto Trojance.
So srekja.
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Луѓе, помагајте ми влезе некој Хај Ризик вирус.
Имам некој осакатен Анти Вирус па ми го пробил.
Помагајте!!!!
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Warrior, прочитај два поста погоре.
motherfucker, убаво го објаснил тоа у два три потега :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Мајку му, никако да сфатите дека тоа Windows-от не е да го вадиш на мрежа. Ставете си линукс ко луѓе, не си играјте.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
spooky ќе стигнат времиња кога линуксот ќе биде поопасен. Јас досега сум немал никаков проблем со вируси. Највише се закачуваат на п2п а јас по цел ден сум на п2п. Ама пред било што да отворам правам скан вит нод, па скан вит ад авеар и немаш мука. Башка ако се деси нешто фајрвалот полудува и тепа се живо и диво
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Малце не си во право ама ај. Линуксот нема архитектурни предиспозици да стане поопасен, тоа е чист мит дека „нема вируси оти помалку се користи”, едноставно е поинаку безбедносно конципиран и нема проблем со такви работи. И Windows кога го штитиш правилно не е проблематичен, ама тоа бара многу напор. Меџутим друга тема е тоа, да не забегувам.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Warrior напиша:
Луѓе, помагајте ми влезе некој Хај Ризик вирус.
Имам некој осакатен Анти Вирус па ми го пробил.
Помагајте!!!!
Скенирај го малку компјутерот со различни анти вируси, па ќе видиш дали ќе ти јават нешто:
http://www.kaspersky.com/virusscanner
http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html

Ако се сомневаш во некој фајл дека ти е заразен, тогаш пробај на линкот подолу. Фајлот ќе ти го проверат 14 антивируси. Но ова е чисто информативно, барем ќе знаеш кој антивирус да го инсталираш и исчистиш вирусот:
http://virusscan.jotti.org
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
На сите Windows users најтопло им го препорачувам AVG Antivirus на Grisoft во комбинација со Zone Alarm на Zone Labs како активен firewall и anti spyware. Ако некој сака линк за про верзиите, нека ми пушти приватна порака или на MSN.Tryal можете да симнете и на download.com
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Ми се поеба компјутерот . . . вирус ли е што ли е ???
Го пуштам и вика "Invalid system disc" "Replace the disk,and then press any key"
Пред 4-5 дена го форматирав, не сурфам по некои лоши страници . . . денес го приклучивме кај еден другар на компјутерот мојот хард диск како втор и си работеше, само имаше нешто сомнително : покажува дека C: ми е полно фул а нема врска (иначе имаше некој си фолдер што тежи 5 гига а врска неам што е).
Ако некој можеби знае до што може да е нека пише :wink:
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Прво провери да не имаш флопи ставено:),второ провери го биосот за boot редоследот како ти е подесен.Ако е све ок и дискот ти е детектиран најверојатно оштетен ти е боот лоадерот,бутирај од цд влези во рекавери конзола и куцни fixboot а потоа и fixmbr доколку истиот е оштетен од некој вирус
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Добро бе сите вие Windows useri. Договорете се со админстраториве да направиме некој Инстал Фест, и на сите да ви помогнеме.

Ја знаеш онаа, ако сакаш на некој да му помогнеш научи го да лови, немој да му дадеш една риба.

Нека направат една таква иницијатива кајганџииве, ќе си инсталирате сите дуал боот.

Што значи тоа. Кога ќе сакате да излагате на мрежа НИКАКО WIDNOWS.
Кога ќе сакате да користите некој локален софтвер кој што не може да се најде на Linux тогаш користете XP!

Само така перманентно ќе го решите проблемот. Кој знае кој маилваре или вирус или тројан или што ти ја знам што си закачил од тоа што прима чичко ти XP (а прима се)...

До тогаш, скенирај го на оф лајн систем со некој добар антивирус и спајвер!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
moTaro напиша:
Добро бе сите вие Windows useri. Договорете се со админстраториве да направиме некој Инстал Фест, и на сите да ви помогнеме.

Ја знаеш онаа, ако сакаш на некој да му помогнеш научи го да лови, немој да му дадеш една риба.

Нека направат една таква иницијатива кајганџииве, ќе си инсталирате сите дуал боот.

Што значи тоа. Кога ќе сакате да излагате на мрежа НИКАКО WIDNOWS.
Кога ќе сакате да користите некој локален софтвер кој што не може да се најде на Linux тогаш користете XP!

Само така перманентно ќе го решите проблемот. Кој знае кој маилваре или вирус или тројан или што ти ја знам што си закачил од тоа што прима чичко ти XP (а прима се)...

До тогаш, скенирај го на оф лајн систем со некој добар антивирус и спајвер!
Мотаро, немам баш никакво искуство со Lnux. Како адвансд Линукс јузер би те прашал нешто. -Бидејки за сурф по интернет користам една доста слаба и стара конфигурација, Пентиум 2 на 400 мхз со 512 Мб рам и се на се 20 ГБ хард, дали постои верзија на Линукс која ќе работи со него и која ми ја препорачуваш?
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Batistuta напиша:
Ми се поеба компјутерот . . . вирус ли е што ли е ???
Го пуштам и вика "Invalid system disc" "Replace the disk,and then press any key"
Пред 4-5 дена го форматирав, не сурфам по некои лоши страници . . . денес го приклучивме кај еден другар на компјутерот мојот хард диск како втор и си работеше, само имаше нешто сомнително : покажува дека C: ми е полно фул а нема врска (иначе имаше некој си фолдер што тежи 5 гига а врска неам што е).
Ако некој можеби знае до што може да е нека пише :wink:
Taка и мене ми се има случено, и тоа значи ти се сјебал хард дискот.
Ако можеш скенирај го па ќе видиш дека некои сектори ти се сјебани.
Чаре: нов диск.

ПС не е вирус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom