Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
16 март 2006
Мислења
63
Поени од реакции
0
Za da si nemate problemi zemete si Kaspesky Sute i sve vi e reseno ;)
 
Член од
29 март 2007
Мислења
28
Поени од реакции
8
ej lugje daj pomagajte!!!!Nesto so javascript mi e neznam nejke da cita,a 100 pati go proveriv i ukluceno mi e.mislam deka e nekoj virus ili taka nesto.pa ako moze nekoj neka pomaga
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
lunaris напиша:
ej lugje daj pomagajte!!!!Nesto so javascript mi e neznam nejke da cita,a 100 pati go proveriv i ukluceno mi e.mislam deka e nekoj virus ili taka nesto.pa ako moze nekoj neka pomaga
пробај да ја апдејтираш тука
и провери дали уопште имаш инсталирано [SIZE=-1]Java Runtime Environment[/SIZE]. :helou:

а да заборавив, скенирај си го компјутерот со некоe програмче....
 
Член од
6 април 2006
Мислења
87
Поени од реакции
0
Помагајте зошто ќе го скршам пц-то. Пред извесно време почна да се кочи по кратко време откако ќе се подигне виндоус. Прво мислев дека е до него па го преинсталирав. Ништо. Му пуштив секакви скенирања анти-ова и анти-она ама јок. После тоа ФОРМАТ па преинсталација, и пак исто страње. Си помислив мора да е нешто хардверски па почнав една по една да ги вадам компонентите од слотови ама пак ништо. Во сејв мод работи ама не е тоа, тоа.
Претпоставувам дека има некој вирус во рам меморијата и затоа ме заебава ама немам начин да ја проверам.

Сугестии?????????????????????????????
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Користам нод 32 антивирусна и сабајлево кога го уклучив компјутерот покажува дека има проблем со модулот амон демек не е инсталиран и свети програмов цревен и не функционира.Да не ми го нападнаа некои штрумфови,и да му направам ли анинстал?
Додека го изгасив синоќа си беше супер,што му стана поим немам.И имам уште една за црви програма ад аваре да не му смета таа?
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
BABY DJ напиша:
Помагајте зошто ќе го скршам пц-то. Пред извесно време почна да се кочи по кратко време откако ќе се подигне виндоус. Прво мислев дека е до него па го преинсталирав. Ништо. Му пуштив секакви скенирања анти-ова и анти-она ама јок. После тоа ФОРМАТ па преинсталација, и пак исто страње. Си помислив мора да е нешто хардверски па почнав една по една да ги вадам компонентите од слотови ама пак ништо. Во сејв мод работи ама не е тоа, тоа.
Претпоставувам дека има некој вирус во рам меморијата и затоа ме заебава ама немам начин да ја проверам.

Сугестии?????????????????????????????
Хм... да не ти е поебан хард дискот? Да има bad sectors и коа ќе го подигне windows-от неможе одредени делови да ги прочита. Исто као со изгребано цд коа неможе да го чита.

Имав ист проблем пред некое време windows-от нон стоп ми сецкаше, дури и кога мрдав со маусот, маусот сецкаше. И го инсталирав windows-от на другиот хард диск SATA и сеа фура најнормално.

А знаев дека хард дискот ми е нешо поебан. Има bad sectors.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
87
Поени од реакции
0
Хм... да не ти е поебан хард дискот? Да има bad sectors и коа ќе го подигне windows-от неможе одредени делови да ги прочита. Исто као со изгребано цд коа неможе да го чита.

Имав ист проблем пред некое време windows-от нон стоп ми сецкаше, дури и кога мрдав со маусот, маусот сецкаше. И го инсталирав windows-от на другиот хард диск SATA и сеа фура најнормално.

А знаев дека хард дискот ми е нешо поебан. Има bad sectors.
Не е до тоа, ставив друг ХД ама повторно исто, ги извадив сите компоненти од слотови и цд и флопи и маус друг и тастатура друга ама јок. Го проверуваше еден батка што се разбира во хардвер ама и него не му беше јасно па сега го зема да го истестира.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Nemozam da go podignam sistemot,pocnuva da se Lodira Windows i mi pagja cel komp. ko od struja da sum gi isklucil!
Nemozam ni da go isformatiram,nisto.
Dali moze da e VIRUS?
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
ne e virus ..... i mojot taka bese nekoe vreme, mislam deka napojuvanjeto ti e zaebano
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
quote=Princ;735290]csrrs.exe is a process which is registered as W32.Gaobot.AO Worm. This Trojan allows attackers to access your computer, stealing passwords and personal data, and spreads via network shares with weak passwords as well the Windows Dcom-RPC Vulnerability.

Да, вирус е.[/quote]
koristam avira anti virus i od koga ke go skeniram kompjuterot ne mi dava opcija kako da go iscistam kompjuterot od virus ili pak jas ne mozam ad ja najdam???
help?
a da i primetiv nekoj filovi mi se pobledi od obicnite??zaradi virusot e taka?5 dena se nerviram so kompjuterov pojma nemam sto da mu pravam:(((
kako da go iscistam??
 
P

Princ

Гостин
Almighty Nane напиша:
koristam avira anti virus i od koga ke go skeniram kompjuterot ne mi dava opcija kako da go iscistam kompjuterot od virus ili pak jas ne mozam ad ja najdam???
help?
a da i primetiv nekoj filovi mi se pobledi od obicnite??zaradi virusot e taka?5 dena se nerviram so kompjuterov pojma nemam sto da mu pravam:(((
kako da go iscistam??
1. Симни го фајлов и зачувај го на десктоп.
2. Рестартирај го компјутерот.
3. Не активирај никоја програма, не се поврзувај на интернет, ништо не прави освен...
4. Исклучи System Restore ако ти е активен. System Restore се исклучува така што на My Computer кликаш со десниот клик на маусот и одиш Properties. На новиот прозорец оди во табот System Restore, штиклирај го Turn off System Restore on all drives и кликни ОК па YES.
5. Активирај го фајлот што го симна (оној од точка 1, што го зачува на десктоп) и пушти да го скенира компјутерот. Откако ќе заврши скенот целосно, рестартирај го компјутерот. Би требало тој вирус да го снема. Се надевам немаш други.

Не сум користел (а ни слушнал) за авира антивирус. Ти препорачувам да инсталираш друг антивирус и да го апдејтуваш, па да скенираш. Или можеш да скенираш со бесплатниот онлајн антивирус скен на трендмикро.
 
Член од
2 мај 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Долу во taskbar-от имам една иконка ко анимација (прашалник и извичник( и нон-стоп ми излегуваат некои веб страници со анти-вируси....
исто така ми излегува и една иконка извичник и е линк до веб страница со анти вирус...
може ли да ми кажете како да ги решам тие проблеми
ги инсталирав речиси сите 8 анти-вирусни програми (од насловната на кајгана) ама сеуште стојат...
однапред фала
п.с. и ако може помош во врска со она Windows Genuine Advantage
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Vcera mi vleze virus vo pc-to go snimav doctor spyware mi najde mnogu poveke virusi no rabotata e toa sto kako da gi izbrisam virusite mi bara licenca!!! Ne li moze nekako bez toa???
edit: najdov licenca sega e Ok :vozbud:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
иам ворм во систем 32 го бришам ми вели не можи немаш пристап кон него no access
 

Kajgana Shop

На врв Bottom