Помош: Вируси, црви и разни штетници

IzzY_R0CkeR59

аудофил, металофил, емофил, чоколаденфил
Член од
9 септември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
31
еј батки :D имам некој специфичен случај ова ми се нема случено порано, лаптопот ми е полн вируси, ама проблемот е што кога ќе напишам на интернет АВГ, Малвербајтс, или само антивирус да пишам ми се затвара цел прозор со сите табови, пробав од другиот ПЦ преку USB да префрлам инсталер за АВГ, ама го пуштам да се инсталира и ми се гаси! некое решение има??
 
G

Gjoksi

Гостин
еј батки :D имам некој специфичен случај ова ми се нема случено порано, лаптопот ми е полн вируси, ама проблемот е што кога ќе напишам на интернет АВГ, Малвербајтс, или само антивирус да пишам ми се затвара цел прозор со сите табови, пробав од другиот ПЦ преку USB да префрлам инсталер за АВГ, ама го пуштам да се инсталира и ми се гаси! некое решение има??
Симни си Kaspersky Virus Removal Tool 2015 на другиот компјутер, копирај го на УСБ и префрли го на заразениот лаптоп. Потоа кликни 2 пати на exe фајлот, програмата е портабл верзија, нема потреба од инсталација. Пред да скенираш, кликни на Change parameters, па на Add object и додади ги сите партиции на дискот (на пр. Local Disk C, Data D итн.), па почни да го скенираш ЦЕЛИОТ лаптоп со клик на Start scan. Kaspersky ќе ги пронајде сите вируси, кликни на Neutralize all и готово. После тоа не би требало да имаш проблем.
Линк до програмата за директен download:
http://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/KVRT/latest/full/KVRT.exe
 

IzzY_R0CkeR59

аудофил, металофил, емофил, чоколаденфил
Член од
9 септември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
31
Симни си Kaspersky Virus Removal Tool 2015 на другиот компјутер, копирај го на УСБ и префрли го на заразениот лаптоп. Потоа кликни 2 пати на exe фајлот, програмата е портабл верзија, нема потреба од инсталација. Пред да скенираш, кликни на Change parameters, па на Add object и додади ги сите партиции на дискот (на пр. Local Disk C, Data D итн.), па почни да го скенираш ЦЕЛИОТ лаптоп со клик на Start scan. Kaspersky ќе ги пронајде сите вируси, кликни на Neutralize all и готово. После тоа не би требало да имаш проблем.
Линк до програмата за директен download:
http://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/KVRT/latest/full/KVRT.exe
оќеј ќе пробам
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Колеги некој да не знае сигурно решение ( не иде во предвид плаќање на откуп) за декриптирање на word и excel документи заразени и енкриптирани од cryptolocker и слични штетници :mad:. Spy Hunter, Eset скенерот, Shadow explorer, locker unlocker encryption tool ми се познати и ќе се обидам со нив.

Нешто друго што некој го пробал и функционира да не знаете. Ептен битни се документите
Фала однапред
 
G

Gjoksi

Гостин
Колеги некој да не знае сигурно решение ( не иде во предвид плаќање на откуп) за декриптирање на word и excel документи заразени и енкриптирани од cryptolocker и слични штетници :mad:. Spy Hunter, Eset скенерот, Shadow explorer, locker unlocker encryption tool ми се познати и ќе се обидам со нив.

Нешто друго што некој го пробал и функционира да не знаете. Ептен битни се документите
Фала однапред
Пробај со Kaspersky Virus Removal Tool:
http://support.kaspersky.com/viruses/kvrt2015
или Kaspersky Rescue Disk:
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk

Пред околу 1 година на лаптопот на брат ми се појави истиот проблем, компјутерот едноставно беше ЗАКЛУЧЕН, па само со помош на Kaspersky Rescue Disk го решив проблемот! Откога целосно го исчистив лаптопот од сите познати и непознати вируси, штетници, црви и останато, лаптопот повторно почна да работи без никаков проблем. Прво прочитај си го упатството за работа со програмата, следи ги чекорите наведени таму и се' ќе биде во ред.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Пробај со Kaspersky Virus Removal Tool:
http://support.kaspersky.com/viruses/kvrt2015
или Kaspersky Rescue Disk:
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk

Пред околу 1 година на лаптопот на брат ми се појави истиот проблем, компјутерот едноставно беше ЗАКЛУЧЕН, па само со помош на Kaspersky Rescue Disk го решив проблемот! Откога целосно го исчистив лаптопот од сите познати и непознати вируси, штетници, црви и останато, лаптопот повторно почна да работи без никаков проблем. Прво прочитај си го упатството за работа со програмата, следи ги чекорите наведени таму и се' ќе биде во ред.
Ај да се обидам. Познат ми е софтверот ама не ми текна :)

Sent from my ST21i using Tapatalk
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.139
Поени од реакции
28.895
Untitled-2.png

Ми се појави ова Кинеско срање и појма немам шо е, ми се појавуваат некои видеа доле десно. Гледав у програмите да нема нешто сомнително али не најдов, исто и преку ц клинерот...пуштив малвербајтс најде нешто али пак си стои ова после рестартот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прегледај го приврзокот 135811

Ми се појави ова Кинеско срање и појма немам шо е, ми се појавуваат некои видеа доле десно. Гледав у програмите да нема нешто сомнително али не најдов, исто и преку ц клинерот...пуштив малвербајтс најде нешто али пак си стои ова после рестартот.
Ова ми делува како адвер. Пробај со ова па пиши http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ секако рестартирај откако ќе исчистиш. Можно е да испробаш 3-4 решенија додека го отстраниш затоа што различни софтвери таргетираат различни адвери :D Памтам на Пеџа лаптопот кога го чистев од вакво гомце, дури седмиот адвер софтвер успеа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
А зошто овој адв. клинеров во најдобар случај на 10% од обидите за ‚‚run‚‚ се активира и работи? Во другите случаеви несака да се стартира и го вади она соопштението ``сент`` или ``нот то сент ерор``
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.139
Поени од реакции
28.895
Ова ми делува како адвер. Пробај со ова па пиши http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ секако рестартирај откако ќе исчистиш. Можно е да испробаш 3-4 решенија додека го отстраниш затоа што различни софтвери таргетираат различни адвери :D Памтам на Пеџа лаптопот кога го чистев од вакво гомце, дури седмиот адвер софтвер успеа.
Пробав пак стои, до сега ги пробав овој, малеврбајтс, тдскилер, хитмен про (овој ми најде нешто ама имаше фејл да го избрише при ребут) пробав пак само да го ставам у карантин ама не најде ништо o_O
Инаку пак си стои тоа доле и најдов сомнителен фолдер у програм фајлс Train Tickets кој немможам да го избришам оти бил користен од друга програма, сеа барам чаре за тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пробав пак стои, до сега ги пробав овој, малеврбајтс, тдскилер, хитмен про (овој ми најде нешто ама имаше фејл да го избрише при ребут) пробав пак само да го ставам у карантин ама не најде ништо o_O
Инаку пак си стои тоа доле и најдов сомнителен фолдер у програм фајлс Train Tickets кој немможам да го избришам оти бил користен од друга програма, сеа барам чаре за тоа.
Рестартирај ПЦ, стискај F8 пред да се порекене Виндоусот и влези во сејф мод и така пробај да го избришеш :)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Нон стоп закачувам некој адвер на Chrome, инсталирав Malwarebytes и го отстранив, но после некое време пак ми се појави, но нов. Го отстранам и тој, немам проблеми некое време и потоа пак се појави. Го имам преинсталирано прелистувачот но не се реши проблемот. Help anyone?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Хромот џабе го бришеш. Кај мене на некои од видеата рандом нема звук, па пробав со Рево анисталерот да исчистам све, но после преинсталирањето све се враќа по старо.

Некои работи сум исчистил со ADW клинерот, но деновиве нешто не работи.

Исто сум наоѓал работи со Spy хантерот но ``ми истекла валидноста``.

Ако има некој јузернеим и пасворд за спај хантерот нека пиши
 
G

garthok

Гостин
Мозилата ми е заразена со malware, ми отвора прозорци, malwarebytes и spybot не ми завршија работа, предлог?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392

Kajgana Shop

На врв Bottom