Помош: Барам еден филм!

Член од
13 април 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ајде помош за филм кој го имам гледано пред 4-5 години, ама не се сеќавам скоро па ништо :toe: Филмот е француски (или германски), главниот лик работеше во една компанија, девојката го запроси преку реално шоу, имаше еден човек го изгореа во печка во подрумот, толку се сеќавам. Ако се сети некој :vozbud:
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Не сум сигурен дали е уметнички филм, или можеби нешто од руските/источно европските комунистички кратки серии/филмови, но ова ремек дело не можам никаде да го најдам.
Се работи за свет во кој луќето живеат 7 дена бидејќи немаат сонце како нашето. Вратата (мислам дека живеат во пештера или нешто слично) е затворена и некој треба да оди да ја отвори и да живеат долги животи исто како нас, арно ама човекот умира од старост додека да стигне до вратата. Филмот потоа имаше еден тип кој го обучуваа да оди и да се справува со предизвици по патот кон вратата, ако на некого ова што го зборувам му има смисла, пишете :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Не сум сигурен дали е уметнички филм, или можеби нешто од руските/источно европските комунистички кратки серии/филмови, но ова ремек дело не можам никаде да го најдам.
Се работи за свет во кој луќето живеат 7 дена бидејќи немаат сонце како нашето. Вратата (мислам дека живеат во пештера или нешто слично) е затворена и некој треба да оди да ја отвори и да живеат долги животи исто како нас, арно ама човекот умира од старост додека да стигне до вратата. Филмот потоа имаше еден тип кој го обучуваа да оди и да се справува со предизвици по патот кон вратата, ако на некого ова што го зборувам му има смисла, пишете :)
Прво ми асоцираше на Stalker од Тарковски од 1979, али најверојатно не е тој

Едит од модератор: темава не е за преводи на филмови а уште помалку за пастирање на линкови до истите што е спротивно од правилата на форумот. Темите за преводи беа избришани од администрација.

Ок, за преводите примено к знању, изумив :smir:
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Сега незнам дали е филм или мини серија за бегство од германски затвор за време на 2рата светска војна. Филмов не е постар од 1990 и никако неможам да го најдам.Имаше една сцена кога ке се облечат како германски офицери со облеката (за која мислам самите ја сошија).
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Можда пред 10тина години ми е гледан филмов, најверојатно е од 90тите...
Имено, двајца браќа се натпреваруваат во некоја кошаркарска лига. Едниот од нив после неуспешно забивање, умира на терен и после некое време неговиот дух се враќа да им помогне на останатите играчи да стигнат до титулата.

Голема благодарност ако поможит некој.:)
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Можда пред 10тина години ми е гледан филмов, најверојатно е од 90тите...
Имено, двајца браќа се натпреваруваат во некоја кошаркарска лига. Едниот од нив после неуспешно забивање, умира на терен и после некое време неговиот дух се враќа да им помогне на останатите играчи да стигнат до титулата.

Голема благодарност ако поможит некој.:)
Сум гледал еден ваков филм ама дали е тој или не незнам. Се вика The Sixth Man. :wink:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Сега незнам дали е филм или мини серија за бегство од германски затвор за време на 2рата светска војна. Филмов не е постар од 1990 и никако неможам да го најдам.Имаше една сцена кога ке се облечат како германски офицери со облеката (за која мислам самите ја сошија).
Да не е случајно за бекството од логорот Собибор. Филмот се вика Escape from Sobibor, од 1987ма. Види ако пасуваат глумците и мене ми е од поодамна глеан.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
од кој филм/серија е ова ?

 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Да не е случајно за бекството од логорот Собибор. Филмот се вика Escape from Sobibor, од 1987ма. Види ако пасуваат глумците и мене ми е од поодамна глеан.
Не е тој...овај што го барам би требало да е понов.Фала за трудот
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.392
Помош за филм кој го немам гледано, ама неодамна гледав некој трејлер со него...
Богат тип, мислам дека прави операција на срце, му даваат анестезија, паѓа во сон, ама ги слуша плановите на луѓето над него (девојка му?) за да го убијат... Му текнува на некого? Мислам дека е релатнивно ново филмче :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Помош за филм кој го немам гледано, ама неодамна гледав некој трејлер со него...
Богат тип, мислам дека прави операција на срце, му даваат анестезија, паѓа во сон, ама ги слуша плановите на луѓето над него (девојка му?) за да го убијат... Му текнува на некого? Мислам дека е релатнивно ново филмче :)
http://www.imdb.com/title/tt0211933/
 

ntb

Член од
29 март 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ako moze nekoj da mi kaze kade mozam online da gi najdam makedonskite filmovi "Crno Seme" i "Golemata Voda" ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom