Полска ќе ги кастрира педофилите

Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Овај законот само за кај нас е, што оти ќе му дадат 15 години затвор и голем к** само мачење за вакви дегени.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Toa se bolni luge so pomatena svest sepak nema da razberat ... nikako ne si

pravno : ne e pravedno treba merka dozivotna u ludnica

covecki : satar

Sepak na kantar povazni se decinjata od nekoj ludak
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Океј, ќе го спречат педофилот повторно да нападне дете, ама за тоа има и друга алтернатива: затвор.
Тоа што го кажа држи вода, ама за цитираново: Од затвор кога тогаш ќе излезе. И бидејќи како што реков они уживаат во тоа, они пак ќе го направат тоа на друго дете, освен ако не се донесе закон педофилите стално да лежат доживотен затвор.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Кај е кажано дека педофилијата е генетски наследна?
А кај е кажано па дека не е наследна? И да се испита дали не е наследна секогаш има некои мали шанси да се наследи тоа никогаш не се знае...Така да никогаш не кажувај нешто со сигурност ако ни самиот не си сигурен во тоа...:toe::toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Како што гледам по реакциите на дискусијата Македонија е зрела за шериатски закон. Сечење на пениси на педофили, раце на арамии, каменување на педераната, сечење на глави на наркомани....
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.878
Aко е работава сечење на орган и пуштање на слобода јок,не е право решение.Сечење на орган и ставање во ќорка каде што ради недостиг на орган истиот ќе биде приморан да “прима’’ до крај на неговите дни,е тоа е више муабет. :)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Не оправдувам никакво кастрирање.
Ваквите ни у самица не се да ги ставиш.
Откако ќе ги фатат во логор. До крајот на животот да си плаќаат за гревовите. Може ќе имаат среќа па и ќе "осетат" како е "насила" од некој расположен "колега".
 
Член од
11 март 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Како што гледам по реакциите на дискусијата Македонија е зрела за шериатски закон. Сечење на пениси на педофили, раце на арамии, каменување на педераната, сечење на глави на наркомани....
Se nadevam deka Charlie Manson ne ti e idol?

I jas ne se soglasuvam so kastriranje na pedofilite. Da, treba rigorozni kazni, a ne godina-dve da odlezat, pa potoa drugi deca da iskoristuvaat.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
А јас пак би идел и на смртна казна, палење на клада. Ама, не бива, епа, сечи!
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Тоа што го кажа држи вода,ама за цитираново: Од затвор кога тогаш ќе излезе.И бидејќи како што реков они уживаат во тоа,они пак ќе го направат тоа на друго дете,освен ако не се донесе закон педофилите стално да лежат доживотен затвор.
Ако ја тргнеме Македонија на страна (зошто ништо тука не функционира како што треба, а особено не правниот систем), во поразвиените држави казните за силување/педофилија се многу подолги од нашиве тука. Ако не доживотни, барем едно 30че ќе добие минимум, што значи дур да излезе од затвор, ќе биде толку стар што ни ерекција нема да има веќе. :toe:

Значи затворската казна е сепак најдобро решение со средствава што ги имаме сега; да вовеле доживотна наместо кастрација многу попаметно ќе издејствувале (Полјаците).
Не е кажано... ама не е кажано ни другото :toe:
Е ај сеа... Не е кажано дека Петко е глуп, ама не е кажано ни дека не е, работава :toe:

Јас барем не сум налетала на научно истражување кое потврдило дека педофилијата како сексуално пореметување (или кај и да спаѓа) е генетски наследна. Ако ти си налетал на таков доказ, слободно сподели го. :wink:
Не можеш да најдеш доказ дека нешто НЕ постои, ама затоа можеш да најдеш дека постои. Значи мојот став практично може да остане само на теза, а твојот на доказ. Ако не си уверен во постоењето на наследноста, следствено јас сум во право, се додека не ми го докажеш спротивното. :)

А пошто сега за сега нема научни докази дека педофилијата е наследна (барем не такви за кои јас знам), ќе се држиме за тоа што веќе го знаеме и нема да даваме хипотетички заклучоци.
Логички, нели. :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас ја имам оваа идеја уште од пред 4-5 години.... Штета што не ја заебавме Полска и не воведовме ваков закон пред неа. Децата се поважни од некои болни луѓе!
 
Член од
11 март 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Ne mi go brukaj Milan.

20 godini kazna razbiram, i jas bi predlozila, ama kastriranje, neeeeeeee
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сакаш да кажеш дека она што го направи тој велешанецот е оправдано? Ај еднаш болен е, згреши, одлежа 10 години. Втор пат му се случи, пак уште десет. И тоа е оправдано така? За на крај да земе двајца штитеници и 20 дена да се изживува над нив. Уништи 5 млади животи кои треба да живеат со трауми. Тој не е за кастрирање?

Па кога ке се подзамислам и не е.... Веднаш би го обесил!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ако ја тргнеме Македонија на страна (зошто ништо тука не функционира како што треба, а особено не правниот систем), во поразвиените држави казните за силување/педофилија се многу подолги од нашиве тука. Ако не доживотни, барем едно 30че ќе добие минимум, што значи дур да излезе од затвор, ќе биде толку стар што ни ерекција нема да има веќе. :toe:

Значи затворската казна е сепак најдобро решение со средствава што ги имаме сега; да вовеле доживотна наместо кастрација многу попаметно ќе издејствувале (Полјаците).

Е ај сеа... Не е кажано дека Петко е глуп, ама не е кажано ни дека не е, работава :toe:

Јас барем не сум налетала на научно истражување кое потврдило дека педофилијата како сексуално пореметување (или кај и да спаѓа) е генетски наследна. Ако ти си налетал на таков доказ, слободно сподели го. :wink:
Не можеш да најдеш доказ дека нешто НЕ постои, ама затоа можеш да најдеш дека постои. Значи мојот став практично може да остане само на теза, а твојот на доказ. Ако не си уверен во постоењето на наследноста, следствено јас сум во право, се додека не ми го докажеш спротивното. :)

А пошто сега за сега нема научни докази дека педофилијата е наследна (барем не такви за кои јас знам), ќе се држиме за тоа што веќе го знаеме и нема да даваме хипотетички заклучоци.
Логички, нели. :)
Види Псај, мислам дека границата на она што е “цивилизирано“ во случајов е поприлично ставена на двојни стандарди.

Доживотен затвор ?
Тоа значи дека НИКОГАШ повеќе во животот нема да види ништо повеќе од затворскиот округ.
Значи да држиш некого ЗАРОБЕН цел живот, во некои минимални услови, во комбинација со најдолниот слој на општеството како разни видови криминалци,убијци и сл. и не е баш така “хумано“ решение.

И..секогаш постои опција да избега од затвор.

Кастрацијата пак, НЕ подразбира сечење на пенисот, аман!

Имате погрешна претстава.

Станува збор поточно, како што во Полско е наречена, КАСТРАЦИЈА ФАРМОКОЛОГИЧНА, што подразбира СМАЛУВАЊЕ НА ТЕСТОСТЕРОНОТ ВО КРВТА ПРЕКУ УПОТРЕБА НА ЛЕКОВИ.

Целта е онеспособување на сексуалниот нагон.


Во врска со цивилизираноста, мислам дека мислењата ќе варираат од човек до човек. Како и овде кај нас, така и во Полска има жестоки противници.

Меѓутоа, ваквата реакција следуваше после неколку случаеви на силување деца, потоа сличен случај на оној со Кинцл во Австрија, каде што еден Полјак истото го правел многу години со својата ќерка, која и му роди син.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom