Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.302
ако не можеш да разбереш просто-проширени реченици имаш сериозен когнитивен застој. Што пак објаснува доста и не можам да кажам сум изненаден. А не знаеш ни што значи ова зборчево кохерентен што го повторуваш. Не земам при срце што кажувате секако, ја покажавте остроумноста со досегашните предвидувања :LOL: Ја ќе бев длабоко загрижен ако ви се допаѓав на вашиот култ вас пу пу пу скраја да е

Инаку важи, ќе им кажам еве ги до мене Бајден и Обама баш коментираа колку тешка тврдина е Кајгана за освојување :pos: колку сте забегани.


Зборував за темава, киднапирана од неколку луѓе кои имаат очајна потреба да припаѓаат кон нешто. Тоа не е проблем, да не беше рефлексотот на замолчување и јуришење кон "противникот", со навреди, подметнувања, простотилуци, со надмености за кои ако вратиш на исто ниво следат плачки за ад хоминеми, дека некаква анализи дека сериозни се правеле, се мереле курови :pos: И секој што ќе пишел поинаку, бил платеник, :facepalm: Јакиов фактор Кајгана за некој да влијае на мислења за избори во САД. На најкултурно напишани ставови без никого прв лично да прозвам почнаа да ме напаѓаат ко во око да сум им бркнал, сум бил педофил, платеник, дупли акаунт, што ти не. Ако им вратиш на исто ниво мороните почнуваат или да блокираат или да плачат и да ламентираат за нивото на дискусија, кога ќе видат дека не им е секој Шеки да се изживуваат слободно.

И да, има секакви екстреми на секоја страна од политичкиот прашања, ама тие кои што се уверени дека избориве се некаков референдум за тоа „што е жена“, по мене се луѓе кои премногу време поминуваат во ехо-комората на твитер десница и немаат допир со реалноста, за нив линковите на твитер и телеграм се реалност. Наоѓате некакви исклучоци, полувистини и си ги реафирмираат лагите меѓусебно, во интернет културата познато како circle jerk, креирајќи сопствен виртуелен свет. Само таму може да сте бранители на некакви вредности кои слободно си ги препишувате екслузивно.

Оној дебилот од Малезија имаше ставено деколте од Сидни Свини и напишано нешто дека демократите ќе биле тригерирани :pos: не, не заради некакви мислења што ги поседува таа лично, туку затоа што има цицки и некако имале републиканците монопол на погледот кон цицките нејзини, значи буквално секоја глупост може да ви се шитне ко „културолошка војна“, нула критичка мисла. Штом дури и такви ликови знаат да ви ги притискаат копчињата и да ве играат, не е премногу тешко. Да бидеш грифтер продавајќи им лажни вести и подбуцнувања на култ на Трампери е еден од попрофитабилните бизниси, куп велешани се збогатија од такви будали.
Дали си свесен дека тропаш бајги глупости во круг без да имаш некаква вистинска поента осим да звучиш помпезен?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.910
Поени од реакции
29.739
Оној дебилот од Малезија имаше ставено деколте од Сидни Свини и напишано нешто дека демократите ќе биле тригерирани :pos: не, не заради некакви мислења што ги поседува таа лично, туку затоа што има цицки и некако имале републиканците монопол на погледот кон цицките нејзини, значи буквално секоја глупост може да ви се шитне ко „културолошка војна“, нула критичка мисла. Штом дури и такви ликови знаат да ви ги притискаат копчињата и да ве играат, не е премногу тешко. Да бидеш грифтер продавајќи им лажни вести и подбуцнувања на култ на Трампери е еден од попрофитабилните бизниси, куп велешани се збогатија од такви будали.
Твитер од секогаш била најлоша дебилна платформа, најефективна за манипулација со идиоти. Ништо не е сменето во тој факт.

Само што до пред некоја година доминираше левичарска догма и цензура на конзервативци, па сега е обратно, некој вид реванш.
Тебе ти е тоа необично, но е доста предвидливо.

Мислам дека во ерава на ВИ најпаметно е да се напушти.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.741
Поени од реакции
32.794


"I am an American coming to fight with you in Ukraine; I am flying into Krakow and will take any transport to Kyiv to meet you and fight to the death ... We must get every civilian in the world to come and join the fight; I will be the example. Attack moscow now. Ryan Wesley Routh, 2022

Once again, America's chickens have come home to roost.

On September 14th, 2024 Ryan Wesley Routh, a 58 year old recruiter for the Ukrainian armed forces, took up a position on the perimeter of the Trump International Golf Club in West Palm Beach. Inside a sniper’s nest in the bushes he waited for over 12 hours armed with a modified SKS rifle.

Accused Trump gunman hid in sniper's nest for nearly 12 hours before he was  spotted by Secret Service

Routh’s position on the course. Source: NY Post
On September 15th, Donald Trump arrived at the course for a scheduled game of golf. Routh’s position was ideal, it provided him with a clear line of sight on the course at several areas, the closest of which at the 6th hole was only 150 feet (50 yards) from the position, an easy shot for anyone proficient with that rifle. It is clear that this was not a spontaneous attack, Routh had planned this and done reconnaissance of the position beforehand. Trump approached to around 300 yards from Routh’s position before the secret service spotted the would-be assassin and opened fire. Routh fled, leaving his rifle and backpack behind.
 
Член од
30 јули 2024
Мислења
90
Поени од реакции
57
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.125
Поени од реакции
7.498
има секакви екстреми на секоја страна од политичкиот прашања, ама тие кои што се уверени дека избориве се некаков референдум за тоа „што е жена“, по мене се луѓе кои премногу време поминуваат во ехо-комората на твитер десница и немаат допир со реалноста, за нив линковите на твитер и телеграм се реалност. Наоѓате некакви исклучоци, полувистини и си ги реафирмираат лагите меѓусебно, во интернет културата познато како circle jerk, креирајќи сопствен виртуелен свет. Само таму може да сте бранители на некакви вредности кои слободно си ги препишувате екслузивно.
Пак ја вртиш вината кон другите, наместо на тие што започнаа намерно со глупостите. Некој носи закони што се против основни правила на природата, ама другиве се залажувале, замислувале, машала глупости тресење.

На многу прост начин префрлаш вина, твитер, ехо, малезијци, велешани, баш ме интересира што ќе кажеш за конекцијата на Камала Харис со раперот, двоцефкаш, педофил и силувач Пи Диди?

Само што до пред некоја година доминираше левичарска догма и цензура на конзервативци, па сега е обратно, некој вид реванш.
Реванш, односно свесно, намерно поларизирање на народните маси, за "третиот" да си искористи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.790
Поени од реакции
82.814
Trump claims audience ‘went crazy’ for him at his debate with Harris – but there was no audience

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-audience-harris-debate-gutfeld-b2615455.html

Ох, леле :X3: Метеорски пад во когнитивни способности, кај и да е ќе го престигне Бајден.
ретард
браниш педофили и расисти и ја пропагираш нивната идеологија

како кур сакаш да ти се обраќам?

Искачам ја со монокл и цилиндар, ич не се секирај, али таму кај што треба. А гомнарот - со гомнарски цевки. Нема друго.

Да, обични прости навреди е сосема доволно ниво за дискусија со тебе.
 
Член од
30 јули 2024
Мислења
90
Поени од реакции
57
ретард
браниш педофили и расисти и ја пропагираш нивната идеологија

како кур сакаш да ти се обраќам?

Искачам ја со монокл и цилиндар, ич не се секирај, али таму кај што треба. А гомнарот - со гомнарски цевки. Нема друго.

Да, обични прости навреди е сосема доволно ниво за дискусија со тебе.
Од која болница избеган е бре овој :facepalm: Оф леле дај приберете го лудаков, може да отепа некого со секира.

Пак ја вртиш вината кон другите, наместо на тие што започнаа намерно со глупостите. Некој носи закони што се против основни правила на природата, ама другиве се залажувале, замислувале, машала глупости тресење.

На многу прост начин префрлаш вина, твитер, ехо, малезијци, велешани, баш ме интересира што ќе кажеш за конекцијата на Камала Харис со раперот, двоцефкаш, педофил и силувач Пи Диди?

Реванш, односно свесно, намерно поларизирање на народните маси, за "третиот" да си искористи.
Лизгав терен е секогаш кога ќе се се сведе на кој почнал прв со „глупостите“. Кои се тие закони против основните правила на природата и од кого биле донесени? Па тоа што го кажав дека за таа ехо комора сам си свесен и го потврдуваш дека служи за поларазација на народни маси. По мојата обзервација само тврдам едниот крај е далеку полесен за манипулација, затоа што функционира буквално како култ со фигура на чело која дури безрезервно ја бранат и од најмлака ритика/исмевање и го сфаќаат лично ко во око да си им брцнал, еве ко овој лудаков горе. Корпоративните медиуми не дека не го правеа тоа со години, ама сега со интернетов, социјални мрежи, форуми е вистинско шит шоу. Нит знам какви се тие конекции (многу веројатно сега куп лажни вести, твитови не знам што ќе излезат што ќе циркулираат на X) нит гледам како е релевантно.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.644
Поени од реакции
12.576


Добро неможеа некоја посаглам да одбре Чејни и компанија?

Лелел, глупа оваа да ја наречеш ќе се навредат глупите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.741
Поени од реакции
32.794

Автоматски споено мислење:

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.125
Поени од реакции
7.498
Нит знам какви се тие конекции (многу веројатно сега куп лажни вести, твитови не знам што ќе излезат што ќе циркулираат на X) нит гледам како е релевантно.
Како бе може да не ти е релавантно која била Камала, ама затоа за Трамп најситните глупостите гледаш да ги презентираш....

Лажни вести биле Пи Диди малеее. Јасно е веќе дека се правиш ној по потреба. Ова е само еден доказ дека си крајно лев, односно со две леви си, така да како што кажаа, џабе пробуваш да глумиш интелктуална величина, кога според тебе било небитно што Камала е личност со ниски морални вредности, личност која се дружи со педофил, силувач, педер.

Добро неможеа некоја посаглам да одбре Чејни и компанија?
Секако дека можат и двете страни, но целта е што поглупи лидери. Бидејќи мнозинството ги поддржува своите политички страни без да реагира, тоа е доказ, дека многу поглупи сме сега, него ли пред 50-60г.

Кога главата е таква, што очекуваш од тие подоле. Филмон Идиократија е сегашната реалност.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.741
Поени од реакции
32.794
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.635
Поени од реакции
38.950
Ќе го скинат до избори така ми изгледа. Овие на све се спремни само за да останат на власт, класика комуњара тешка. Америка и светот треба да се плаши од Демократската партија на што све е спремна да направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom