Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Пред годинa...

Governor Mike PenceVerified account‏@GovPenceIN

Calls to ban Muslims from entering the U.S. are offensive and unconstitutional.

Тоа се тие конзистентни ставови после само една година :)
..ако земеш во обзир колку се паднати критериумите по сите основи и во цел свет, не сум баш сигурен дека можe да се очекува било каква "конзистентност".., освен онаа дивка која денес се продава наоколу под името на тој некогаш славен бренд :):)
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Плус заборави да напоменеш дека македонците во големо мнозинство се русофили евидентно од форумов кај помладата генерација, кореографиите на митинзите на ДПМНЕ, а да не зборам за постарите генерации.

Што би рекол Бастердот, Путин за време на избори да даде изјава дека подржува некој од кандидатите, тој кандидат сигурно победува.
Руските знамиња беа донесени од Руси кои беа составен дел од митинзите на коалицијата, дека се имат спријателено/збратимено со МААК партијата на Страшо Ангеловски.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
Пред годинa...

Governor Mike PenceVerified account‏@GovPenceIN

Calls to ban Muslims from entering the U.S. are offensive and unconstitutional.

Тоа се тие конзистентни ставови после само една година :)
Можеби нешто се случило во меѓувреме што му ги сменило ставовите? Како едно 5-6 терористички напади извршени од бегалци во Франција и Германија? Или поважно е да си остане на ставот па макар чинело животи? Башка што никаде не стои специфично бан за муслимани туку за одредени држави, мал број од сите муслимански држави. 6 од тие 7 држави со бан имаат исти бан за Израелци.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.457
Поени од реакции
79.557
Трамп очигедно не знае како треба.
Наместо да потпише (како господинот Груевски) договори со Катар и Турска и да му се родат џамии, бурки и салафизам кај што никад не никнел пред тоа, на пример по Алабама, Џорџија и Мисисипи, он земал не ги пушта да му влезат.... Изгледа не му текнало дека со парите од Катар може да исплати плати на администрација. Тесната блискост со господинот Груевски би требало да му послужи да ги дознае овие финти.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.579
Поени од реакции
11.722
...

Колку до Трамп, за недела дена направи толку добри промени колку немало за десет години, ние може да сакаме одма, но побрзо од ова не може, сега ги мењат јастребите и полтроните на глобалистите во администрацијата, тие вечни неолиберални фашисти, за 2-3 месеца повеќето ќе бидат отстранети, ги изолира и понижува FNN/fake news network/ нема одма да ги затвара, но напреден план ги вади тие малку републикански медии, малку мека сила и кон шарените протестери, радија и телевизии ја забрануваат Мадона поради призив за линч на Трамп.

...
Првото претседателско интервју новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го даде за Шон Хенити од Фокс Њуз, за разлика од неговиот претходник Барак Хусеин Обама, кој своето прво претседателско интервју го даде за Ал Арабија. Разликата е повеќе од очигледна.


...

Почнува и истрага за изборни манипулации на Хилари, милиони нелегални мигратни, без американско државјанство незаконски гласале за бабата, се виде дека САД со ништо не била по различна од другите банана држави.

...
Навистина ?

На мене ми велеа дека сум тресел глупости кога спомнав дека и нелегалните имигранти во САД можат да гласаат.

Многу ти е интересна причава, штета што има малку врска со реалноста.


Факт е дека во Америка изборна измама поврзана со идентификација е минимален проблем, ако воопшто може да се нарече проблем.
http://www.politifact.com/georgia/statements/2012/sep/19/naacp/-person-voter-fraud-very-rare-phenomenon/
http://mediamatters.org/research/2014/10/30/debunking-the-conservative-medias-2014-voter-fr/201382

Луѓе не вршат изборна измама затоа што не се доволно глупави да ризикуваат 10 години затвор за еден мизерен глас кој нема да има никаков ефект врз конечниот резултат.

Сосема 'случајно' го изостави фактот што и покрај тоа што Америка нема избирачки список како што ние имаме, регистрирање за право на глас е мандаторно. И за тоа регистрирање мора да се покаже proof of residence, а тие што првпат се регистрираат да гласаат мораат да покажат и идентификација според федерален закон.

Еве како навистина гласат законите за гласање во Висконсин -
o Photo ID is never required when registering to vote. However, a Proof of Residence document is always needed when registering to vote in Wisconsin.
o Voters must reside at their address for at least 28 days by Election Day in order to register to vote. Voters who have moved within Wisconsin less than 28 days before the election must vote from their previous address, either by absentee ballot or at the polling place. Voters who have moved to Wisconsin from another state less than 28 days before an election are only eligible to vote in Presidential elections.
o Wisconsin law no longer allows a “corroborating witness” to provide Proof of Residence. See the “Proof of Residence” documents for more details.
Извор - http://www.gab.wi.gov/sites/default/files/publication/154/voter_registration_guide_pdf_13359.pdf

Републиканците со години серат пропаганда дека се врши изборно манипулирање во сојузните држави каде што ID не е неопходно, но сите нивни тврдења се докажани како тотално погрешни и лажни.

Всушност, реалноста е сосема обратна од таа што ти сакаш да ја обоиш.

Изборна измама не се врши со трчање од изборно место до друго, процес со кој можда ќе успееш 30 илегални гласови да направиш што е зрно песок во пустината од милиони гласови. А да, и ќе ризикуваш 10 години затвор, голема парична казна и можна депортација за да го направиш истото.

Изборна измама се врши со блокирањето на правото на глас на демографии кои не гласаат за твојата партија. Затоа републиканците ги форсираат овие, неконституционални патем, закони за voter ID, затоа што знаат дека голем број на црнци и латиноси ќе бидат исклучени од изборниот процес. Оваа изборна измама ефективно таргетира милиони гласачи.

Ништо повеќе од гадна републиканска пропаганда.

Всушност, ние како држава сме многу добар пример како стриктни изборни закони со тројна идентификација (список, лична карта, обележување палец) се неефективни.
Ние имаме далеку помасовен проблем со изборни измами, ние имаме министер за транспорт и врски како се договара со шеф за разузнување како да чепкаат по изборни вреќи.
Nema logika muabetov tvoj...Ilegalnite imigranti bukavlno ziveeat kako gluvci kriejci se od bilo kakov kontakt so vlasta...ili policija!Ne gledam pricina zosto bi rizikuvale zatvor\deportacija za eden obicen glas koj na niv nisto ne im znaci!
Време е да прекинеш. Те фатија како тресиш глупости, ништо страшно. Нема потреба да влегуваш од глупост во глупост, и да се правиш експерт за работи за кои врска немаш.

 
S

silmarillion

Гостин
Можеби нешто се случило во меѓувреме што му ги сменило ставовите? Како едно 5-6 терористички напади извршени од бегалци во Франција и Германија? Или поважно е да си остане на ставот па макар чинело животи? Башка што никаде не стои специфично бан за муслимани туку за одредени држави, мал број од сите муслимански држави. 6 од тие 7 држави со бан имаат исти бан за Израелци.
Не продавај ефтина семантика со тоа дека биле 7-8 држави. Колку ИСИСовци имаат германски, турски, француски и белгиски пасоши?:) Иначе ако можел после 9/11 да го има тој став, сигурно дека напад во Париз ќе му го смени мислењето...станува збор за класичен опортунитетен безкичмењак.[DOUBLEPOST=1485758067][/DOUBLEPOST]
Можеби нешто се случило во меѓувреме што му ги сменило ставовите? Како едно 5-6 терористички напади извршени од бегалци во Франција и Германија? Или поважно е да си остане на ставот па макар чинело животи? Башка што никаде не стои специфично бан за муслимани туку за одредени држави, мал број од сите муслимански држави. 6 од тие 7 држави со бан имаат исти бан за Израелци.
Не продавај ефтина семантика со тоа дека биле 7-8 држави. Колку ИСИСовци имаат германски, турски, француски и белгиски пасоши?:) Иначе ако можел после 9/11 да го има тој став, сигурно дека напад во Париз ќе му го смени мислењето...станува збор за класичен опортунитетен безкичмењак.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.012
Поени од реакции
14.848
Samo eden den otkako Trudo go kritikuvaše Tramp za muslimanite i gi povikao vo Kanada, si go dobi kako što prilega-avtomatski so mašinka vo džamija
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.860
Поени од реакции
15.805
May ipak kritizira Trumpovo ograničenje imigracije

поголема демагогија нема од ова што го кажува педе*ушава
Па со распадаот на ехЈу мисион импосибл е за нашиот и слични европски народи, да стапнат во УК и на кратко !!, а за УСА не беше проблем, ќерками беше и со играорната група и подоцна како студент на работа... без никакви проблеми
внукот од баџото доби и гарантни писма и триста чуда од УК, ама му отидоа во ветер парите за вадење виза за посета кај пријатели кој ги запознал по фудбалот
Неодамна, пред 3 - 4 години уметник наш кој е званично поканет на фестивал во Глазгов, не доби виза и не отиде.
Синот мој отиде на покана на конгрес во УК, каде беше повикан да презентира научен труд... едно чудо документи и прашалници, па што заокружил некаде дека има роднини во УК после мораше да објаснува и да се допишува зошто не оди кај роднините... а сместен во хотел во друг град со прецизен тајминг...
а на времето не беше само УК, се сеќавам кога клубот од еден мал спорт, извлекоа во кеш да играат во Финска, тие од Финска службено ја предадоа утакмицата само да не обезбедат визи... е сега по 20 години во Финска одат наши и добиваат работни дозволи, се населуваат, ама УК остана бастион за нас и некој од ехЈу, ама исламисти и џамии си имаат :mad: и нека им стојат и нека им се множат
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Навистина ?

На мене ми велеа дека сум тресел глупости кога спомнав дека и нелегалните имигранти во САД можат да гласаат.

Имаш докази или само нафрлуваш тврдења? Би сакал да ми објасниш како илегални емигранти можат да гласаат и покрај тоа што има закони кои им забрануваат?
Републиканскиве теории на заговор за кои немаат скоро никакви докази се стари, многу постари од избориве, и служат како обид за оправдување на изборни порази и узурпација на гласовите на малцинствата кои многу малку гласаат за републиканците.
Со декади има вакви тврдења, без никакви докази.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.579
Поени од реакции
11.722
Имаш докази или само нафрлуваш тврдења? Би сакал да ми објасниш како илегални емигранти можат да гласаат и покрај тоа што има закони кои им забрануваат?
Републиканскиве теории на заговор за кои немаат скоро никакви докази се стари, многу постари од избориве, и служат како обид за оправдување на изборни порази и узурпација на гласовите на малцинствата кои многу малку гласаат за републиканците.
Со декади има вакви тврдења, без никакви докази.
Да ги бараше доказите пред 5 години, ќе ти објавев статистики за излезеност од над 100% во некои места низ САД на претседателските избори 2012, но навистина ме мрзи сега да ги барам. А вообичаено за Русија велат дека за време на избори има излезеност од над 100% на некои места.

Но како и да е, републикански теории на заговор или како сакаш нарекувај ги, Доналд Трамп нарача истрага за гласачки измами, па здравје Боже, во блиска иднина ќе излезе вистината на виделина.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Да ги бараше доказите пред 5 години, ќе ти објавев статистики за излезеност од над 100% во некои места низ САД на претседателските избори 2012, но навистина ме мрзи сега да ги барам. А вообичаено за Русија велат дека за време на избори има излезеност од над 100% на некои места.

Но како и да е, републикански теории на заговор или како сакаш нарекувај ги, Доналд Трамп нарача истрага за гласачки измами, па здравје Боже, во блиска иднина ќе излезе вистината на виделина.
Значи не ја знаеш вистината која, да се надеваме, би излегла на виделина во блиска иднина? Затоа што од твојот пост добив поинакво мислење. Ми се чини дека моменталниот заклучок по ова прашање би бил - Не знаеме.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.579
Поени од реакции
11.722
Значи не ја знаеш вистината која, да се надеваме, би излегла на виделина во блиска иднина? Затоа што од твојот пост добив поинакво мислење. Ми се чини дека моменталниот заклучок по ова прашање би бил - Не знаеме.
Па не баш, јас верувам во тоа што го велат американците како тие од двата видео клипа кои ги закачив погоре, а за кои претпоставувам дека ти воопшто не ги ни погледна.

Но намерно го употребив изразот вистина, затоа што ти потенцираше дека одбиваш да веруваш без докази. Ма да не знам ни дали истрага која би докажала дека републиканските теории на заговор - како што ти ги нарекуваш - не се теории, туку чиста вистина, би ти послужила како доказ на тебе, и дали ти би ги прифатил резултатите од истрагата како вистина.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Па не баш, јас верувам во тоа што го велат американците како тие од двата видео клипа кои ги закачив погоре, а кои претпоставувам дека воопшто не ги ни погледна.

Но намерно го употребив изразот вистина, затоа што ти потенцираше дека одбиваш да веруваш без докази. Ма да не знам ни дали со истрага која би докажала дека републиканските теории на заговор - како што ти ги нарекуваш - не се теории, туку чиста вистина, ти би ги прифатил како вистина.
Ги погледнав видеата и не видов никакви докази туку еден куп тврдења и реторики.
Јас лично одбивам да го користам терминот вистина, затоа што тој термин е религиозен и бескорисен концепт.
Јас сум скептик по било кое прашање, така да кога ќе видам тврдење за кое нема доволно или никакви докази, јас го отфрлувам тоа тврдење. Не дека самиот тврдам дека спротивното е точно, туку единствениот заклучок кој може било кој рационален човек да го добие е - не знам.
А дали мислиш дека имам политички предрасуди и дали мислиш дека сум интелектуално неискрен, навистина не ми е гајле.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.579
Поени од реакции
11.722
Ги погледнав видеата и не видов никакви докази туку еден куп тврдења и реторики.
Јас лично одбивам да го користам терминот вистина, затоа што тој термин е религиозен и бескорисен концепт.
Јас сум скептик по било кое прашање, така да кога ќе видам тврдење за кое нема доволно или никакви докази, јас го отфрлувам тоа тврдење. Не дека самиот тврдам дека спротивното е точно, туку единствениот заклучок кој може било кој рационален човек да го добие е - не знам.
А дали мислиш дека имам политички предрасуди и дали мислиш дека сум интелектуално неискрен, навистина не ми е гајле.
Твое право е самостојно да донесуваш одлуки за тоа кои тврдења ги сметаш за релевантни и веродостојни - еве да не речам вистина.

А јас лично не верувам дека било кога на форумов сум спомнал за тебе дека имаш политички или било какви предрасуди или дека си интелектуално неискрен, а и на мене лично баш не ми е гајле какво е твоето мислење за мене. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom