Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
S

silmarillion

Гостин
Нови санкции против Иран. Ајде аирлија што би рекол велешанецот од Халкидики. Или можда сега Иран стварно си го бараа? : ))))))
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Сега уште кога ќе удри deregulation axe за Вол Стрит ќе биде мераци за инвестиционите касапи во Америка.

Никогаш Голман Сакс не бил толку силно присутен како креатор на финансиските политики. Баш кај претседателот кој водеше кампања дека ќе ја врати моќта кај народот :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
...

Баш кај претседателот кој водеше кампања дека ќе ја врати моќта кај народот :D
Баш кај сега веќе поранешниот кандидат за претседател на САД, кој маваше со дрва и камења по Тед Круз - кој не е ама баш никакво цвеќе за мирисање - бидејќи сопругата на Круз е менаџерка во Голдман Сакс. :pos:

И токму тој поранешен кандидат за претседател на САД, односно сега веќе 45-ти претседател на САД, за државна секретарка за образование на САД ја предложи Елизабет "Бетси" ДеВос - уште една лобистка за Голдман Сакс.

Како и да е, во американскиот Сенат, каде што републиканците имаат сопствено мнозинство со 52 пратенички места од вкупно 100 пратенички места, 2 републикански сенаторки - Сузан Колинс и Лиса Мурковски - веќе изјавија на седницата за потврдување на Бетси ДеВос како идна државна секретарка за образование на САД, дека ќе гласаат против нејзиното назначување.

Со само 50 гласа ЗА, на републиканците им фали уште само 1 (ЕДЕН) нивен пратеник во американскиот Сенат да гласа ПРОТИВ назначувањето на Бетси ДеВос за државна секретарка за образование на САД.


Заменик-претседателот на САД - кој истовремено е и претседател на американскиот Сенат - Мајк Пенс, има право да го намали потребниот цензус за избор на Бетси ДеВос за државна секретарка за образование на САД, но со тоа плавиот ќе остави впечаток како да не е баш човек од народот, на народот и за народот.

Каков човек од народот, на народот и за народот испадна плавиов, можеби вицевите за плавуши ќе почнат да важат и за плавите мажи. :D
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://www.libertas.mk/rijad-vreme-e-da-se-smeni-odnesuvaneto-na-iran-vo-regionot/

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Саудиицте, вечните сојузници на САД од времето на Фреклин Рузвелт наваму, најголемите извозници на радикален ислам.
Ама Трамп се бори против радикален ислам.

А Иран е сојузник на Русија, дел од новиот поредок противници на глобализмот, каде е Бачето да ни објасни која ни треба какво е сега оваа сиутација :cool:.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
Абе ајде овој мисли ли да го тргне Бејли? Не можам да го гледам оклето веќе, аман и Трамп па само за нив си гледа. Ти ебам и Трамп и се.
ќе го однесат Бејли во Тирана а ќе ни го донесат Лу не го сакале таму:D
http://www.dnevnik.mk/?ItemID=97F2E1B1A48F5A43B44EE3FC1B2C9B89

BLIŽI SE KONAČNI OBRAČUN: Džordž Soroš obećao da će srušiti predsednika Trampa
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Интересна вест за оние што беа загрижени дека Трамп бил опкружен со Евреи:

Њу Јорк Тајмс:
Where Is Jared Kushner?
Remember the good old days — by which I mean just a few weeks ago — when there was hope and talk that Donald Trump’s 36-year-old son-in-law would play the angel to Steve Bannon’s devil, tempering the president’s policies and keeping his crudest and most belligerent tendencies in check?
Well, the devil is running rampant in the Trump administration so far. The angel looks ever paler and frailer, with a halo that’s hard to find.
Jared Kushner, where are you?

Is Jared Kushner Losing White House Power Struggle to Steve Bannon?
In the reality show that is this White House, has chief strategist Steve Bannon kicked Jared Kushner off the island?
It seems that Kushner might be losing the contest of wills, as the new president embraces nationalist policies
and runs into trouble with ill-timed outbursts from himself and his advisers.
President Donald Trump’s boldest and most controversial moves appear to come when Kushner and wife Ivanka Trump
are observing the Sabbath, which leaves both of them out of contact as observant Jews.

Исто и ова
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Аууу многу изненадени гледам овде заради политиката на Трамп кон Иран, а не знаат дека Трамп само си стои до зборот кој го вети во предизборна кампања...

Директорот на ЦИА до Трамп: Не чепкај го договорот со Иран и внимателно со Русија

Вашингтон, 30 ноември, 2016 - 10:44

Директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Џон Бренан, го предупреди новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ставањето крај на договорот меѓу САД и Иран за нуклеарната програма на Техеран би било „катастрофално“ и „врв на глупоста“. Ваквиот став, Бренан го истакнува во интервју за „Би-би-си“, во кое исто така го советува Трамп да биде претпазлив во односите со Русија.

Во текот на својата кампања, Трамп се закани дека ќе го укине договорот со Иран и најави поблиска соработка со Русија.

Бренан, кој треба да замине од функцијата шеф на ЦИА во јануари следната година, во врска со ситуацијата во Сирија ги обвинува сирискиот режим и Русија дека се одговорни за масакрот врз цивилното население, кој го опишува како „недозволив“.

Тој истакна дека администрацијата на САД треба да продолжи со поддршката на силите на умеренетите бунтовници во нивната борба против војската лојална на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Русија продолжува да ја игра клучната улога околу иднината на Сирија, вели Бренан во интервјуто, но изразува скепса за волјата на Москва да се дојде до некаков договор за прекинување на непријателствата.

Во врска со наводите за обидите на Русија да влијае на претседателските избори преку хакирање и пуштање на информации во јавноста, директорот на ЦИА во интервјуто потврдува дека имало такви активности од Москва, но за нивното евентулано влијание остава да се произнесат службите задолжени за тоа.

Тој потврдува дека околу ова прашање имал разговори со руските тајни служби од кои барал одговор за овие активности и ги предупредил дека тие можат да завршат лошо.

САД не би требало да „се задржат на нивното ниво“ или да ризикуваат ескалација во односите со Русија одговарајќи на идентичен начин, вели Бренан, и додава дека постојат други начини за да се осигури дека Москва ја разбира пораката дека ваквите активности се неприфатливи.

Тероризмот, вели Бренан, и понатаму останува главна грижа на безбедносната политика на САД. Директорот на ЦИА, посочува дека Исламска држава и понатаму е „многу активна“ и дека бара начин тоа да го покаже, без разлика на случувањата на бојното поле.

„ИД е сè уште способна да изведува терористички напади против Западот“, вели Бренан, кој четири години е на чело на ЦИА.

http://meta.mk/direktorot-na-tsia-do-tramp-ne-chepkaj-go-dogovorot-so-iran-i-vnimatelno-so-rusija/
Е многу ми е жал... што стариот американски естаблишмент т.н. светски џандар, 50 години од петни жили се вадеше да го клекни Иран на колена и да го натера да потпиши договор, а тој договор Трамп ќе го поеби со еден executive order! Ноќи непроспиени ќе имам заради ова... :place::place:
 
S

silmarillion

Гостин
Нешто не глеам повлекување на ракетниот штит од Полска :) а и Бејли влакно не му фали. А неговата сменс беше и всушност единствената причина за љубов кон Трамп од нашите патриоти. Го заболе просечниот вмровец за ѕидот со Мексико и дали ќе ги враќал фабриките. Тргни ми го Бејли да не ми го уапси газдата па да ме избркаат од јавна администрација пошто за курац не ме бива, кој ќе ме вработи после неспособен...

Mattis: US will defend Japanese islands claimed by China

Ама ова не значи дека САД продолжува да биде светски џандар. Ова е нешто друго, ама у моментов не ми текнува како се вика?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.786
Нешто не глеам повлекување на ракетниот штит од Полска :) а и Бејли влакно не му фали. А неговата сменс беше и всушност единствената причина за љубов кон Трамп од нашите патриоти. Го заболе просечниот вмровец за ѕидот со Мексико и дали ќе ги враќал фабриките. Тргни ми го Бејли да не ми го уапси газдата па да ме избркаат од јавна администрација пошто за курац не ме бива, кој ќе ме вработи после неспособен...

Mattis: US will defend Japanese islands claimed by China

Ама ова не значи дека САД продолжува да биде светски џандар. Ова е нешто друго, ама у моментов не ми текнува како се вика?
Едно е да браниш стратешки партнери како Јапонија, а друго е да обараш светски влади од каприц, личен интерес на некој дипломат или белосветски хонштаплер(Сорош), или да затскриваш кога те фатиле со спуштени панталони(Бил), а сето тоа зачинето со куфери пари понекогаш фатени на аеродром во името на демократијата(Ахтисари)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.786
Ние бидејќи живееме во Европа мислиме дека е центарот на светот......
 
S

silmarillion

Гостин
Кај е Трамп? Кредит имам земено потрошачки и станбен за стан у Голден Арт. Ако не го избрка Бејли ќе летам од работа у мај ќе му терам се по список!
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Кај е Трамп? Кредит имам земено потрошачки и станбен за стан у Голден Арт. Ако не го избрка Бејли ќе летам од работа у мај ќе му терам се по список!
Си се заебал на дебело, Голден Арт се синоним за неквалитет и анти-квалитет.

Продавај го тој стан додека сеуште не те исцедиле како лимон не само за кредитот, туку и за бројните поправки кои ќе ги правиш.

Или ако не планираш да го продаваш станот, уште сега отвори си посебен финансиски фонд за поправки, кои биди сигурен, ќе ги правиш во не толку далечна иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom