Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Искрено мој фаворит (не сум државјанин на Америка, па директно не ми менува многу), но нели ако се гледа глобално, и те како многу работи зависат од САД, е Сандерс. Поради неговите идеи секако, иако јас не можам да се окарактеризирам како социјал-демократ, тој е најблиску до она што се мои идеи. Клинтонка не можам да ја поднесам, исто како и нејзиниот сопруг (лет дем рот ин хел), Трамп е циркузант. Мој став е дека доколку Трамп биде канидат на републиканците, кој и да биде кандидат од демократите ќе победи. Има време, има уште многуу држави, рано е да се каже, за Клинтонка ќе биде тешка борба, иако влезе како голем фаворит и сите очекуваа да биде пис оф кејк ова за неа кон генералните избори. Сандерс убедливо ја победи во Њу Хемпшир, но заради америчкиот систем завршија со ист број на делегати, тука разликата беше мала во проценти, а голема во делегати. Иам голема критика кон нивниот изборен модел, но што е, тука е, така они си одлучиле и си тераат скоро 250 години.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.774
Поени од реакции
13.034
Ептен се интересни годинешниве избори. Кај републиканците очекувам Трамп, Рубио и Круз да одат до крај. Буш се откажа а кај и да е и Каиш и Карсон ќе се опаметат. Мислам дека на крајот Рубио ќе биде републикански кандидат.

Кај демократите гледам субјективно јер сум Берни фан, а плус курвата ја мразам скоро колку ж и братучед му.




@true blue не е баш таква ситуацијата со делегатите. После Њу Хемшир се изнервирав заради ,,нерешеното" и читнав малку околу делегатите и суперделегатите. Спинот дека е нерешено е од мејнстрим медиумите со цел Хилари да се стави во супериорна позиција.
Ме мрзи сега од мобилен да пишувам. Утре ако имам време ќе напишам која е функцијаата на суперделегатите кај демократите.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
@true blue не е баш таква ситуацијата со делегатите. После Њу Хемшир се изнервирав заради ,,нерешеното" и читнав малку околу делегатите и суперделегатите. Спинот дека е нерешено е од мејнстрим медиумите со цел Хилари да се стави во супериорна позиција.
Ме мрзи сега од мобилен да пишувам. Утре ако имам време ќе напишам која е функцијаата на суперделегатите кај демократите.
Можно е да сум прочитал погрешно, пошто читав, и еден другар исто што ги прати овие Primaries така ми имаше кажано. Искрено, не им ги познавам толку внатрешните избори, за разлика од генералните избори.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Берни Сандерс не го бива ни за шоумен, а уште помалку за претседател на држава.
Не ни треба да биде шоумен. А дали го бива за претседател или не - не е ни дебата. Човекот до сега е најкадарен кандидат кој го имале, дури и од Обама. И затоа води пред сите кандидати. Али ајде, според тебе кој е кадарен кандидат?

Кога Англичаните и Шпанците дошле во Америка не постоеле држави така што тие не биле ИМИГРАНТИ туку доселеник или колонизатор. ИМИГРАНТИТЕ за кои зборува Доналд Трамп доаѓаат непоканети во постоечки држави. Така што ова сликче е навидум смешно но тотално нелогично и погрешно.
Има морална разлика што ја прави едната ситуација океј, а другата не? Затоа што не ја гледам.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.774
Поени од реакции
13.034
Можно е да сум прочитал погрешно, пошто читав, и еден другар исто што ги прати овие Primaries така ми имаше кажано. Искрено, не им ги познавам толку внатрешните избори, за разлика од генералните избори.
Сигурно подобро од мене ќе ти објаснат младотурциве :icon_lol:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Човекот до сега е најкадарен кандидат кој го имале, дури и од Обама.
Јаката конкуренција, Обама. :D Претседателот што ја транзитира Америка од позиција на единствена суперсила, во држава која геополитички заглавува кај стигне.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.581
Поени од реакции
11.724
Не ни треба да биде шоумен. А дали го бива за претседател или не - не е ни дебата. Човекот до сега е најкадарен кандидат кој го имале, дури и од Обама. И затоа води пред сите кандидати. Али ајде, според тебе кој е кадарен кандидат?
Е па не треба да биде шоумен, но сепак неговата реторика го води во правец на неуспешен шоумен.

Инаку, и Барак Хусеин Обама е шоумен и како таков беше избран на редовните претседателски избори 2008 во САД и реизбран на редовните претседателски избори 2012 во САД.

Хилари Клинтон од друга страна, игра на картата дека е жена и дека може да биде прва жена претседател во историјата на САД, и се разбира, како и секој друг кандидат за претседател на САД од редовите на Демократската Партија на САД, игра на картата на малцинствата, кои едноставно ги обожава - како и секој друг припадник на Демократската Партија на САД, бидејќи од почетокот на 20-от век се партија на малцинствата, а не партија на мнозинството.

Според мене, единствен кадарен кандидат беше тој лекарот Бенџамин Карсон, се до моментот кога отворено и јавно го поддржа Транс-Пацифичкото Партнерство (ТПП), договор за слободна трговија помеѓу САД и 11 други нации кои имаат директен излез на водите на Тихиот Океан - Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Чиле, Перу, Виетнам, Сингапур и други држави.

Некои се надеваат дека доколку Доналд Трамп биде номиниран за кандидат за претседател на САД од редовите на Републиканската Партија на САД, Трамп би го избрал Бенџамин Карсон за свој кандидат за заменик претседател на САД.

Заради лош систем кој не може да ги интегрира, па од немаштија тргаат со дилање на дрога (впрочем, голем дел од тие што нелегално ги превезуваат се исто вмешани со нарко картелите, и за пари превезуваат илегалци на американска почва). Ај овие нови, вака-така. Што е со црнечките гета? Тие се одамна таму. Едни гледаат на неволност црнечката популација да се интегрира, други неуспех системот да ги интегрира. Не е работата толку црно бела како што изгледа и ни е сервирана. Важи ова и за латино-американската популација во САД.
Е па, црнците во 2008 година избраа "свој" човек за да грее фотељи и кревети во Белата Куќа на Авенија Пенсилванија број 1600 во Вашингтон, САД, а потоа и го реизбраа во 2012 година, ама ете, статистиките велат дека црнците живеат посиромашно од кога го избраа чоколадниот во споредба со животот кој го живееле претходно.

Некои дури и го обвинуваат дека бројот на абортуси кај црнкињите нагло се зголемил откако чоколадниот дојде на власт во јануари 2009, бидејќи одлучуваат да абортираат наместо да раѓаат поради нивната отежната економска и социјална состојба.

Но не можеме да негираме дека кај добар дел од црнците до денешен ден владее анимозитет кон белците, бидејќи од детски нозе се учени и воспитани да не им веруваат на белците, а некои од нив уште од детски нозе се учени и воспитани да ги мразат белците. Домашното воспитание е исклучителен проблем на родителите/старателите, а не на државата.

Во право си, лош е системот бидејќи не им овозможува на имигрантите да се интегрираат во општеството, но истовремено и самото општество е извитоперено.

Обичниот американски смртник смета дека е срамота да работи во места како МекДоналдс, Синеплекс, градилиштата, рудниците и слични места, бидејќи тие се резервирани за сиромашните и за малцинствата, а не за господинот/госпоѓицата/госпоѓата кој(а) својата иднина ја гледа во канцеларија, а не на работно место каде што мора да се одржува директен контакт со купувачите на производите или корисниците на услугите, или на работно место каде што е потребна физичка сила за работа.

И токму со ваквиот лош систем сакаат да раководат сите овие кандидати:
- некои бидејќи навистина сакаат да му помогнат на некому - вообичаено на некој профитер или свој близок;
- некои бидејќи боледуваат од моќничка болест - сакаат на сопствена кожа да ја вкусат апсолутната власт и моќ во едно општество во свои раце - Барак Хусеин Обама е одличен пример за ова, добар дел од критичарите го нарекуваат крал, бидејќи навистина се однесува како апсолутистички монарх, секој пат кога се очекува Конгресот или Сенатот да гласа за некое важно законодавство, Бери од Хонолулу како мало дете се заканува дека има телефон за издавање на извршни наредби и пенкало за потпишување на извршни наредби со кои ќе го форсира своето предложено законодавство доколку Конгресот или Сенатот гласа против истото тоа предложено законодавство;
- а некои бидејќи сакаат да си го збогатат своето портфолио со престижната титула Претседател на САД и по пат да остварат добар профит од истата таа титула - за ова добар пример е Џорџ Буш Помладиот, кој оствари бајаги мрсни профити од војните во Авганистан и Ирак со својата нафтена компанија Халибартон.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не ни треба да биде шоумен. А дали го бива за претседател или не - не е ни дебата. Човекот до сега е најкадарен кандидат кој го имале, дури и од Обама. И затоа води пред сите кандидати. Али ајде, според тебе кој е кадарен кандидат?



Има морална разлика што ја прави едната ситуација океј, а другата не? Затоа што не ја гледам.
Па сега....тоа бил слободен простор. Ова денес не е. Не може нешто од минатото да се пресликува денес и да зборуваме за морал. Ти се пресели тогаш ја се преселив денес. Не е така едноставно нели? Башка да ги прашаш индијанците и тие се сигурно против овие имигранти сега што доаѓаат:)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јаката конкуренција, Обама. :D Претседателот што ја транзитира Америка од позиција на единствена суперсила, во држава која геополитички заглавува кај стигне.
Зборев повеќе за потенцијалот. Не колку остварил и што направил. Сандерс може и бетер од Обама ќе биде, ама не можам пред време да судам. Затоа збориме за потенцијал.

Па сега....тоа бил слободен простор. Ова денес не е. Не може нешто од минатото да се пресликува денес и да зборуваме за морал. Ти се пресели тогаш ја се преселив денес. Не е така едноставно нели? Башка да ги прашаш индијанците и тие се сигурно против овие имигранти сега што доаѓаат:)
Па не е едноставна, не викам дека е. И да, сигурен сум дека и на Индијанците ќе им смета, не се малку народ таму дојдени :D. Ама пак, ни едното не е во ред, ни другото. Иди назад во историјата и на Македонија и колонизирањето како процес, па просуди што е добро а што не. Или во поново време, парчињата на Македонија што ни отидоа кај соседниве држави како да делеа роденденска торта.

Е па не треба да биде шоумен, но сепак неговата реторика го води во правец на неуспешен шоумен..
Не знам што не чини со неговата реторика според тебе, или како тоа делува како обид (ала неуспешен) за шоуменство.

Хилари Клинтон од друга страна, игра на картата дека е жена и дека може да биде прва жена претседател во историјата на САД, и се разбира, како и секој друг кандидат за претседател на САД од редовите на Демократската Партија на САД, игра на картата на малцинствата, кои едноставно ги обожава - како и секој друг припадник на Демократската Партија на САД, бидејќи од почетокот на 20-от век се партија на малцинствата, а не партија на мнозинството.
Се умилкува кај женската популација (и делум е успешна), и се обидува да фати ритам кај малцинствата, ама не и оди баш најдобро како што покажуваат разно-разни анализи и анкети. Кога се работи кај малцинствата, Сандерс води неприкосновено, и со причина. Ќе објаснам во посебен пост зошто (иако некои членови веќе спомнаа зошто е најдобар избор од сите кандидати во претходни постови). Но омилен е и кај голем дел од мнозинството.

Според мене, единствен кадарен кандидат беше тој лекарот Бенџамин Карсон, се до моментот кога отворено и јавно го поддржа Транс-Пацифичкото Партнерство (ТПП), договор за слободна трговија помеѓу САД и 11 други нации кои имаат директен излез на водите на Тихиот Океан - Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Чиле, Перу, Виетнам, Сингапур и други држави..
Некои се надеваат дека доколку Доналд Трамп биде номиниран за кандидат за претседател на САД од редовите на Републиканската Партија на САД, Трамп би го избрал Бенџамин Карсон за свој кандидат за заменик претседател на САД.

Еден таков договор, со кој имаат и со Македонија, отвори задни врати за ГМО срања да растеме и овде. A знам дека јас и ти сме согласни за ГМО и што претставува како и за светот, така и кај нас. Сандерс, тој што сметаш дека не е кадарен, е единствен кандидат од палетата, кој не само што е против ГМО, Монсанто и компанија, туку и планира да ги елиминира како бизнис. Нема веќе да функционираат легално. Каде е Карсон тука? Сличен договор со уште 11 други земји да понуди како дел од неговата агенда.

Мислам дека кога се рабти за кадарност друже, требаш малку подлабоко да ги истражиш агендите и програмите на кандидатите кои ги подржуваш, и тие кои не ги подржуваш.

Но не можеме да негираме дека кај добар дел од црнците до денешен ден владее анимозитет кон белците, бидејќи од детски нозе се учени и воспитани да не им веруваат на белците, а некои од нив уште од детски нозе се учени и воспитани да ги мразат белците. Домашното воспитание е исклучителен проблем на родителите/старателите, а не на државата..
Не се согласувам. Државата кога ти дава трошки од социјално за тебе ако си црнец, а повеќе ако си белец а ти треба социјално, ги учи и родителите, и децата, дека вредноста не е еднаква, ако имаш различна боја на кожа. Ако белец може да земе одреден лек на рецепта а црнец треба да плати. Ако белец може да плати помала парична сума и излезе од притвор, а на црнец му се остава поголема пара и останува заглавен. Кога белец ќе го осудат на 15 години затвор за убиство во афект, а црнец 15 години затвор затоа што пушел марихуана (и тоа што тие и латиносите претставуваат 70-% од затворската популација, токму ради вакви третмани). Тука се раѓа тој анимозитет. Родителите и да се инстигаторите, без причина не ја вметнуваат таа недоверба кај своите деца. Да не збориме за полицијата, и колку случаи имаше само од оваа година за непотребна сила или употреба на оружје кај црнци, каде се усмртени за ништо, а одговорните полицајци најригорозна мерка што ја добиле биле две недели суспензија без плата.

Затоа ти го спомнав системот. Се гледа дека има расистички предрасуди во разни ситуации.

Во право си, лош е системот бидејќи не им овозможува на имигрантите да се интегрираат во општеството, но истовремено и самото општество е извитоперено.
Трамп планираше да го направи тоа уште полошо. Не само имигрантите, него и нивните деца па и бебиња кои се родени таму да бидат депортирани назад (иако според уставот, дете/бебе родено таму автоматски стекнува државјанство, а заради малолетната возраст и за родителите се отпочнува постапка за стекнува на државјанство за да може да останат и да го растат детето, да не заврши по служби. Барем така беше до пред неколку години, не знам дали е нешто променето во меѓувреме, ама Трамп планираше бајаги заострени и нехумани мерки. И циркузантски исто така. Како она со Ѕидот. Ала Кинескиот, да бил величествен и да се гледа од свемир. Само Кинескиот ѕид не ги спречил напаѓачките племиња да ја парчосаат Кина :D. Нити ќе ги спречи имигрантите да најдат друг пат за во САД.

И токму со ваквиот лош систем сакаат да раководат сите овие кандидати:
Сандерс не. Ќе речев и Клинтонка не, ама после детално следење на не само нејзината кампања, него фрлање поглед врз целата нејзина кариера, се чини ептен power-hungry, повеќе и од некои други кандидати. O'Malley ми беше интересен, ама потфрли да даде добри алтернативни решенија за истите проблеми за кои Сандерс даде, така да старчево ми остана фаворит :P.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Зборев повеќе за потенцијалот. Не колку остварил и што направил. Сандерс може и бетер од Обама ќе биде, ама не можам пред време да судам. Затоа збориме за потенцијал.
Мене Сандерс ми звучи разумно. Ама истовремено ми звучи десет пати понеодлучно и исплашено. А тоа никогаш не е добра карактеристика, кога описот на работата ти е врховен командант на вооружените сили на најмоќната армија на светот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ама истовремено ми звучи десет пати понеодлучно и исплашено.
Се слагам дека не е добра карактеристика, ама мене неми оставил таков впечаток. Може да ми посочиш за кои прашања станувало збор? Или кое интервју и сл.? Сакам да видам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Се слагам дека не е добра карактеристика, ама мене неми оставил таков впечаток. Може да ми посочиш за кои прашања станувало збор? Или кое интервју и сл.? Сакам да видам.
The test of a great and powerful nation is not how many wars it can engage in, but how it can resolve international conflicts in a peaceful manner. I will move away from a policy of unilateral military action and regime change, and toward a policy of emphasizing diplomacy, and ensuring the decision to go to war is a last resort.

Еве.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.581
Поени од реакции
11.724
Во ред е да имаш фаворит, па макар и тоа да е Берни Сандерс.

Се што спомна ти држи вода, но не заборавај дека тука станува збор за кандидати со политичка и деловна позадина, а тоа во превод значи дека имаат свои интереси во позадина кои ги негуваат со својата кандидатура и кои ќе ги негуваат со својот евентуален избор за претседател на САД.

Јас лично немам доверба во ниту еден политичар, сите ги сметам за лажговци, измамници и лицемери.

Земи го Доналд Трамп за пример - актуелниот фаворит кај Републиканската Партија на САД.

Доналд Трамп до вчера се правеше поддржувач на Демократската Партија на САД, па дури и отворено и јавно потврди дека донирал финансиски средства за потребите на изборната кампања на Хилари Клинтон во 2008 година, а сега типот преку ноќ стана конзервативец. За волја на вистината, се претставува себеси како либерален конзервативец кој нема ништо против хомосексуалците и абортусот, но сепак истовремено ги брани христијанството, семејните вредности и фискалната одговорност. А истиот овој тип кој говори за фискална одговорност е основач и сопственик на компанија која во два наврати - во 2009 и во 2014 година, има прогласено банкрот и во двата наврати, од никаде како магија успева да обезбеди капитал со кој ја спасува фирмата од ликвидација. Е овој тип ми говори за фискална одговорност :pos:.

Со други зборови кажано, се претставува себеси како човек кој ќе биде избалансиран претседател на САД, односно човек кој ќе биде претседател на сите, наместо да фаворизира едни, а истовремено да дискриминира други - како што е сегашната пракса на Барак Хусеин Обама.

И да ти бидам искрен, да бев јас од вчера и ако бев државјанин на САД, со двете раце ќе гласав за Трамп ако беа утре изборите, но бидејќи не сум од вчера и знам дека типот пати од ептен пренапумпано его, не би гласал за него, освен ако единствена друга опција би ми била Хилари Клинтон.

Избор помеѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон е избор помеѓу голем лажливец и поголем лажливец, избор помеѓу голем лицемер и поголем лицемер, избор помеѓу големо зло и поголемо зло.

Бенџамин Карсон од друга страна, не се срами да ги спомнува отворено и јавно сите свои негативни карактеристики од детството - дека бил уличарско дете кое лесно се тепало кога, каде и со кого ќе му текнело, го мрзело да учи, но бидејќи мајка му никогаш не кренала раце од него, сепак успеал да стане човек и успешен неврохирург, а истовремено нема никаква деловна или политичка позадина за разлика од останатите кандидати.

Но кога сме кај генетички модифицираните отрови, компаниите кои се занимаваат со нивното производство и со нивниот извоз, дистрибуција и продажба, на дебело ќе профитираат доколку биде усвоено и доколку стапи на сила Транс-Пацифичкото Партнерство (ТПП) кое токму Бен Карсон отворено и јавно го поддржува.

Токму затоа, и покрај тоа што од сите кандидати најмногу ми се допаѓа Бен Карсон, сепак не би гласал ни за него токму поради неговата поддршка за ТПП.

А дедото Берни Сандерс е од редовите на Демократската Партија на САД, а ако претседателите на САД кои беа избрани од редовите на таа партија покажаа и докажаа нешто низ вековите, тогаш тоа е дека секогаш имаат прикриена агенда и секогаш имаат задни намери.

Не дека Републиканците се нешто поарни, но барем за Демократите се знае дека се покажани и докажани лажговци, измамници и лицемери.

Додека Републиканците се обожаватели на големите бизниси и корпорациите, Демократите се обожаватели на лобистите и подмитувачите, а особено на малцинствата, бидејќи од Граѓанската Војна во САД во 19-от век па наваму, Демократската Партија на САД речиси никогаш не успеала да ја ужива целосната доверба на американското мнозинство, а Франклин Делано Рузвелт е исклучок кој го докажува ова што сега го спомнав, бидејќи Рузвелт беше избран за време на Големата Економска Депресија, но сепак и тој се покажа и докажа како лажливец, измамник и лицемер, типично за припадник на Демократската Партија на САД.

Во својот инаугурален говор во март 1933, Рузвелт говори за регулирање на работата на банките и банкарите кои ја предизвикаа економската криза од 1929 година, а откако ја превзеде власта, сеуште не ја ни загреа фотељата во Овалната канцеларија, а веќе ја потпиша и ја издаде една од неговите најозлогласени извршни наредби во април 1933 со која им го конфискуваше сето злато на сите граѓани на САД и нареди истото да биде стопено во златни прачки и транспортирано во американската воена база Форт Нокс, а со истата оваа извршна наредба го направи незаконско поседувањето на злато за американските граѓани и го направи казниво криминално дело. Типот ја укина Прохибицијата на алкохолот и на алкохолните пијалоци, ама затоа воведе нова Прохибиција, овој пат Прохибиција на злато, која беше укината дури 42 години подоцна - во 1975 година од страна на претседател на САД од редовите на Републиканската Партија - Џералд Форд, откако неговиот претходник Ричард Никсон - исто така од редовите на Републиканската Партија, во 1971 година го напушти златниот стандард со кој вредноста на американскиот долар се темелеше врз количината на злато со кое располагаат резервите на злато на САД.

Покажани и докажани лажговци, измамници и лицемери - најкраток можен опис за припадниците на Демократската Партија на САД и сите службени лица кои биле избрани на избори за било која јавна функција, а биле или сеуште се членови на оваа американска политичка партија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom