Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Нема ЕУ да побара ваква работа и од Македонија?
Нашиот западен сосед е „наменски„ создадена држава, токму за ваква намена па не случајно незјиниот премиер широкоградо се нафаќа да си ја претвори земјата во отворен камп...за се‘ што ќе им стапне на теренот.

Што се однесува до „нашата земјата„, најнапред треба да ги прифатиме Волгарите, преку нивно наведување во пусулчето, а потоа и мигрантите од другите континенти самите ќе ни тропнат на порти...штом го видат нашето „гостопримство„.
 
Последно уредено:

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.125
Поени од реакции
20.990
Zapoznaen si deka toa e samo vo glavata na nebanjatite bese glaven slogan na sarenokurtoncite kako Apasiev neli ?
Ili ne ti imaat uste kazano :cautious:
Јас не сум запознаен, пушти изјава да видиме шо рекол Апасиев на оваа тема.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
Добро, како му се гласа народот за виа ЗНАМ? Па и дедо ми дома каа сум, ги фале Левица и Знам само, а не ми е јасно зошто ЗНАМ кога како прво Максим за мене е ребрендиран СДС-овец, додека цветаше се во СДС, он со нив со зајко таму, од кога почна да тоне СДС, испадна он фино лепо на бугарската телевизија, почна да глуме тежок партиот таму ово оно шо ти знам и се напали народот на него без никаква основа. Дали јас нешто не гледам како шо треба или виа народот е слеп?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Добро, како му се гласа народот за виа ЗНАМ? Па и дедо ми дома каа сум, ги фале Левица и Знам само, а не ми е јасно зошто ЗНАМ кога како прво Максим за мене е ребрендиран СДС-овец, додека цветаше се во СДС, он со нив со зајко таму, од кога почна да тоне СДС, испадна он фино лепо на бугарската телевизија, почна да глуме тежок партиот таму ово оно шо ти знам и се напали народот на него без никаква основа. Дали јас нешто не гледам како шо треба или виа народот е слеп?
Зошто го форсираат по телевизии, специфично ДПНЕ, а никој не го предизвикува за ништо. Уште од пред 3-4 месеци цело време нивните "аналитичари" трубат како Левица + ЗНАМ ќе освоеле 12-14 пратеника , како да има каква било еквиваленција помеѓу двете. На МТВ сега веќе 2 недели тераат нарачани анкети.

Али кога ќе почне кампањата и ќе се извадат ракавиците, многу брзо ќе се издише тој меур уште на првата дебата.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.125
Поени од реакции
20.990
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Е ако де нека собере 10к сега пак ништо нема да направи на избори. Едноставно малите партии сами ништо не прават, требаше да се обединат сите опозициски партии освен Вмро во една коалиција. Левица, Гром, Знам, и да ги пратат Сдш во заборав. Обединети сигурно ке бидат втора политичка сила. Вака кој ке земе 3 мандати, кој 5, дел ке се продадат после избори стандарт и тоа е.
Да ќе правиме "обединување" со лопови, хоштаплери и од ситни па до огромни криминалци за да ги победиме истите. Брилијантна идеја.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Можеше да биде Ферид Мухич ама човекот гомно се направи после гласот за промена на името . Се повлече од јавниот и политички живот . Сфати какви лоши потези направи со гласањето .
Ферид што изгради почит кај Македонците , усра со името .
Не можеш од Босанец да очекуваш да се бори за името кога ни Македонците пратеници во собрание тоа не го направија.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.465
Добро, како му се гласа народот за виа ЗНАМ? Па и дедо ми дома каа сум, ги фале Левица и Знам само, а не ми е јасно зошто ЗНАМ кога како прво Максим за мене е ребрендиран СДС-овец, додека цветаше се во СДС, он со нив со зајко таму, од кога почна да тоне СДС, испадна он фино лепо на бугарската телевизија, почна да глуме тежок партиот таму ово оно шо ти знам и се напали народот на него без никаква основа. Дали јас нешто не гледам како шо треба или виа народот е слеп?
Некој добро го учи по кои ноти да игра, затоа што знае на кои теми да поентира, особено патротизам. Сум го слушал во живо во предизборна кампања, и човекот знае да продаде прикаска, особено на постарите. Тутор му е Бранко, и е потпомогнат од група на воени генерали, кои имаат влијание сеуште.

Инаку, на Максим, Оливер Спасовски кариера му направи, со тоа што против него во Куманово на последните локални избори, постави лик за против кандидат кој нема харизма, и не знае 2 реченици да каже, без да не почне да д'тка. Ликот беше предмет на општа смеа. Патос избриша Максим со него на дебатите. Муабетот беше дека СДСМ е толку јака во Куманово, па и магаре да постават, ке го победи Максим. Арно ама, кога ке го потцениш противникот, добиваш по нос. Да ги изгубеше Максим локалните во Куманово, немаше да постои ЗНАМ моментално.

Апсурдно е што Максим сега, кај Лазаров на подкаст, тврди дека не знаел што всушност ке имплицира промената на името, за која тој агитираше и зборуваше на митингот за референдумот во Куманово. Не му кажале во партија, а беше дел од тој раководниот совет или како и да се викаше највисокиот партиски орган во СДСМ. Мислам, приказни за мали деца. Прав патриот никогаш не би го направил ова. Така да, џабе мафта сега со книгата по Бугарските телевизии. За мене, ги изеде гомната кога излезе на бина во Куманово, и тврдеше дека ова е правилниот пат напред, и дека мора да се смени името. Ама ова носи поени кај многу потенцијални гласачи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Сега кога веќе сите кандидати за Претседател на Македонија се познати, можеме да ја рестартираме анкетата со избраните имиња.

Резултати од претходната анкета:
Кое име вие би го поддржале за Претседател на Македонија?

Билјана Ванковска (Левица) Гласови: 44 26,3%
Љупчо Коцарев (независен, со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 28 16,8%
Сашко Кедев (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 11 6,6%
Александар Спасеновски (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 11 6,6%
Максим Димитриевски (ЗНАМ) Гласови: 10 6,0%
Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 10 6,0%
Вело Марковски (независен, иако е член на ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 8 4,8%
Ганка Самоилова-Цветановска (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 6 3,6%
Зоран Ставрески (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 5 3,0%
Арбен Таравари (Алијанса на Албанците, поддржан од албанската опозиција) Гласови: 5 3,0%
Стево Пендаровски (СДСМ) Гласови: 5 3,0%
Џевдет Хајредини (здружена албанска опозиција) Гласови: 4 2,4%
Трајко Славевски (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 4 2,4%
Горан Момироски (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 3 1,8%
Стевчо Јакимовски (ГРОМ) Гласови: 3 1,8%
Фатмир Битиќи (СДСМ) Гласови: 2 1,2%
Антонијо Милошоски (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 2 1,2%
Имер Селмани (ДУИ) Гласови: 2 1,2%
Оливер Спасовски (СДСМ) Гласови: 2 1,2%
Срѓан Керим (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 1 0,6%
Руфи Османи (здружена албанска опозиција) Гласови: 1 0,6%
Ивица Боцевски (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 0 0,0%
Бојан Маричиќ (СДСМ) Гласови: 0 0,0%
Венко Филипче (СДСМ) Гласови: 0 0,0%
Сашо Клековски (ВМРО-ДПМНЕ) Гласови: 0 0,0%

Или по партии:

ВМРО ДПМНЕ - 81 глас
Левица - 44 гласа
ЗНАМ - 10 гласа
СДСМ - 9 гласа
независен кандидат - 8 гласа
АА - 5 гласа
ЕСП - 5 гласа
ГРОМ - 3 гласа
ДУИ - 2 гласа

И новата анкета е тајна, значи никој нема да знае кој за кого гласал. Ќе биде активна 30 дена. Имињата на кандидатите се по азбучен ред според првата буква од презимето.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Океј тоа, одговори ми конкретно, што точно кажал Апасиев на таа тема
Da ne mislis so cel um zemav i gi zacuvuvav site gluposti koi toj nekapeniot gi ima istreskano dosega. Pa ne e Apasiev nekoj biten pa da zemi covek da pisi kniga za nego, citati da vleci. Najobicno sarenokurtonsko gomno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom