Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.326
Поени од реакции
7.326
Dvostran, trostran, mnogustran pak kako da se svrtis gazot od pozadi ti idi, zatoa batali izgovori i ne tuku vrti , ednostavno prasanje bese, nalet to i tvoja teza. Gladna vojska ne vojuva, taka napisa neli?
Ete Ti niti si gladen, niti zeden. Takov vpecatok ostavi.
Utre ke dojdis tuka da vojuvas ako zatreba?
Ти стварно си бил многу глуп.

И да дојдеш најаден во војската на Таче ќурка или неговиот муртински гуру и те прати на фронт без леб пошто парите за војската биле пренасочени за ајвар, марихуана или нов електро бизниз во Грчка. Не знам колку ќе војуваш со празниот стомак и "позитивната" плагијатска психологија на нивниот гуру.

И не ме цитирај више. Многу си отепан, за греота.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Ти стварно си бил многу глуп.

И да дојдеш најаден во војската на Таче ќурка или неговиот муртински гуру и те прати на фронт без леб пошто парите за војската биле пренасочени за ајвар, марихуана или нов електро бизниз во Грчка. Не знам колку ќе војуваш со празниот стомак и "позитивната" плагијатска психологија на Коста Петров.
Aaaa, toa bilo cela rabota. Ti prv ke se nacrtas tuka ako zatreba ama se plasis deka pobrzo ke umris za jadenje otkolku od kursum.
Zaebana rabota e toa. Nisto ko taka, unapred pari baraj da ti prefrlat na smetka ili zemi si oddoma. Ne deka nemas, ete deficitaren kadar si, poln si ko brod. Sigurno mozes da si dozvolis edna godina da se hranis na tvoj trosok ;).
Ete i toa go resivme, drugo so izgovor ke najdis?
Termo corapi dali ke ti dadat. Da ke ti se obezbedat, minimum dva para.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.326
Поени од реакции
7.326
Aaaa, toa bilo cela rabota. Ti prv ke se nacrtas tuka ako zatreba ama se plasis deka pobrzo ke umris za jadenje otkolku od kursum.
Zaebana rabota e toa. Nisto ko taka, unapred pari baraj da ti prefrlat na smetka ili zemi si oddoma. Ne deka nemas, ete deficitaren kadar si, poln si ko brod. Sigurno mozes da si dozvolis edna godina da se hranis na tvoj trosok ;).
Ete i toa go resivme, drugo so izgovor ke najdis?
Termo corapi dali ke ti dadat. Da ke ti se obezbedat, minimum dva para.

Да ти се серам на аватарот гнасен!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216

Да ти се серам на аватарот гнасен!
Tolku, zavrsi so izgovorite ?
Sega za avatarot moj se fati? Patem receno toj e moe idejno resenie za idnoto zname i grb na republikata i si sedi tuka uste od 2017, vo slucaj nekoj da go interesirase. Gi pamtis tie slavni vreminja koga se rusese rezim?
I Ti da ne bese od tie koi imaa samo najdobri nameri a ? :cautious:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.726
„Комитетот на министри на Советот на Европа донесе Резолуција дека во Македонија нема дискриминација на националните малцинства, а „бројни амандмани од друга заинтересирана делегација не наидоа на поддршка од мнозинството земји-членки на Совет на Европа“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

Неофицијално, станува збор за амандмани поднесени од Бугарија, но нема потврда бидејќи дискусиите во Комитетот се доверливи.“

Цел текст: https://sdk.mk/index.php/makedonija/nema-diskriminatsija-na-maltsinstvata-vo-makedonija-potvrdi-deneska-komitetot-na-ministri-na-sovetot-na-evropa/

In your face, Булгарчета! Дури и другарчињата од ЕУ веќе не веруваат на вашите лажги.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.485
Поени од реакции
2.360
„Комитетот на министри на Советот на Европа донесе Резолуција дека во Македонија нема дискриминација на националните малцинства, а „бројни амандмани од друга заинтересирана делегација не наидоа на поддршка од мнозинството земји-членки на Совет на Европа“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

Неофицијално, станува збор за амандмани поднесени од Бугарија, но нема потврда бидејќи дискусиите во Комитетот се доверливи.“

Цел текст: https://sdk.mk/index.php/makedonija/nema-diskriminatsija-na-maltsinstvata-vo-makedonija-potvrdi-deneska-komitetot-na-ministri-na-sovetot-na-evropa/

In your face, Булгарчета! Дури и другарчињата од ЕУ веќе не веруваат на вашите лажги.
Многу аир видовме од вакви потврди (пример: пресудата во врска со името).
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
„Комитетот на министри на Советот на Европа донесе Резолуција дека во Македонија нема дискриминација на националните малцинства, а „бројни амандмани од друга заинтересирана делегација не наидоа на поддршка од мнозинството земји-членки на Совет на Европа“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

Неофицијално, станува збор за амандмани поднесени од Бугарија, но нема потврда бидејќи дискусиите во Комитетот се доверливи.“

Цел текст: https://sdk.mk/index.php/makedonija/nema-diskriminatsija-na-maltsinstvata-vo-makedonija-potvrdi-deneska-komitetot-na-ministri-na-sovetot-na-evropa/

In your face, Булгарчета! Дури и другарчињата од ЕУ веќе не веруваат на вашите лажги.
Совет на Европа не е исто што и Европски Совет :confused: , овој вториот е дел од ЕУ, додека првиот е само декларативна организација која се занимава со човековите права, демократијата и владеењето на правото во Европа, а нема никаква правна моќност или тежина ниту во ЕУ, ниту надвор од неа.

Тоа е една од убавините на евробирократијата, му нема крај на синџирот на бирократи, најголем што постоел во Европа од распаѓањето на Советскиот Сојуз и Варшавскиот Пакт.

Или со други зборови кажано: што рекол Совет на Европа вреди колку што има остатоци од ланскиот снег кој го имаше отприлика исто колку и овогодинешниот.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
Тоа е тоа каурска логика бе племе грдо, на вас ни обична фарма со прасиња не би ви оставил да раководите камоли држава.
Ниту една институција не ви функсионира ни сега ниту никогаш.
За жал, во право си.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.668
Поени од реакции
3.791
Ниту една институција не ви функсионира ни сега ниту никогаш.
А ако земеш во предвид колкумина од твоите сонардоници се инсталирани на високи политички и управно-раководни позиции, тоа значи дека и твоите не ги бива...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
За тоа кога ќе дојдам таму ќе ја прашаш сестра ти, таа ќе знае точно и таа ќе ти каже.
бтв. И покрај што немам ништо повеќе со таа новокреирана т.н држава јас не реков ништо за државата, јас искоментирав за куртоните на заев, не знам што ти се распали и ме нападна бадијала, освен ако ти не се препозна меѓу нив, а јас баш не ни мислев на тебе ама ти сам се јави дека си бил куртон.
Па мене ме цитираше бе фрфљо, на кој да си помислам. Тие финтици ќе му ги продаваш таму, овде не. И сум културен, не сум опинок,и не мешам фамилија во кавга никогаш, ако напаѓам те напаѓам ферски и лично и персонално, ама тоа е, ако живееш во Сиднеј и возиш Мерцедес, не значи дека си господин, опинок си е опинок, како што викаше баба ми, глупите немаат рогови..Не знајш очигледно што е бонтон и машко понашање, ама такви ко тебе ропаци покондурени и кога ќе додадам дека си од астралите, ќе ми биди срам да те шлакам по сурат, не за друго, ќе ми е срам тие што ме гледаат дека ќе шлакам ментално заостанато лице со посебни потреби, така да ајде некаде ќе те скријам па ќе те шлакнам. А мора да те шлакнам...Ѓибање фамилија не се заборава...

А кога веќе спомна фамилија, од што сте затуцани, особено вие од астралиите, си идите овде на лето во Македонија со тате и мама, и ви бараат невести од посиромашни краишта Мариово и сл. некои ќе ги прелажите со пари, други со живот во аСтралија, и така ќе ве проженат некако..Да ги немавте тие парите ( и тие спечалени од тате и мама, оти вие во газот не знајте со прст да си брцните ), како што сте такви и од Пустец немаше да ве сакаат, оти ако бевте способни Австралија ќе си најдевте.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.310
Поени од реакции
4.710
А ако земеш во предвид колкумина од твоите сонардоници се инсталирани на високи политички и управно-раководни позиции, тоа значи дека и твоите не ги бива...
Мои сонародници не е возможно да ги закочат институциите повеќе, не се ниту толку способни.
Земи било што, не мора државна институција, ете странски фирми нека е, еве DHL или UPS кои се раководат од македонци исклучиво, мизерија од раководство.
А приватните факултети ? Букфално можеш да завршиш факултет без да стапнеш на тој објект. Штуловиот за приватниве е Харвард.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Па мене ме цитираше бе фрфљо, на кој да си помислам. Тие финтици ќе му ги продаваш таму, овде не. И сум културен, не сум опинок,и не мешам фамилија во кавга никогаш, ако напаѓам те напаѓам ферски и лично и персонално, ама тоа е, ако живееш во Сиднеј и возиш Мерцедес, не значи дека си господин, опинок си е опинок, како што викаше баба ми, глупите немаат рогови..Не знајш очигледно што е бонтон и машко понашање, ама такви ко тебе ропаци покондурени и кога ќе додадам дека си од астралите, ќе ми биди срам да те шлакам по сурат, не за друго, ќе ми е срам тие што ме гледаат дека ќе шлакам ментално заостанато лице со посебни потреби, така да ајде некаде ќе те скријам па ќе те шлакнам. А мора да те шлакнам...Ѓибање фамилија не се заборава...

А кога веќе спомна фамилија, од што сте затуцани, особено вие од астралиите, си идите овде на лето во Македонија со тате и мама, и ви бараат невести од посиромашни краишта Мариово и сл. некои ќе ги прелажите со пари, други со живот во аСтралија, и така ќе ве проженат некако..Да ги немавте тие парите ( и тие спечалени од тате и мама, оти вие во газот не знајте со прст да си брцните ), како што сте такви и од Пустец немаше да ве сакаат, оти ако бевте способни Австралија ќе си најдевте.
Badijala napinas, lecis nekoj kompleksi, nitu si vreden da beskrajno diskutiram so tebe nitu diskusijata sto ja teras e vredna, tuku bedna.
Bilo kako vrati se na strana 901 pa da vidis dali jas sum te citiral ili ti mene me napadna bez nikakov povod.
 

Attachments

Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Badijala napinas, lecis nekoj kompleksi, nitu si vreden da beskrajno diskutiram so tebe nitu diskusijata sto ja teras e vredna, tuku bedna.
Bilo kako vrati se na strana 901 pa da vidis dali jas sum te citiral ili ti mene me napadna bez nikakov povod.
Оооо господине пусифејс, ти многу нежен, оуу се навредил господин пусифејс на мал мајтап, да дојдите да не спасите.

Ти најде бе пи*ко една, најде во згодно, да кажуваш дали е вредна или не дискусијата а ти прв почна да пцуеш сестри и други погани работи за еден обичен мајтап??Ама поштењачи глумење тука не, туку биди маж каков што се претставуваш кога споменуваш сестри..
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.496
Поени од реакции
4.776
Мои сонародници не е возможно да ги закочат институциите повеќе, не се ниту толку способни.
Земи било што, не мора државна институција, ете странски фирми нека е, еве DHL или UPS кои се раководат од македонци исклучиво, мизерија од раководство.
А приватните факултети ? Букфално можеш да завршиш факултет без да стапнеш на тој објект. Штуловиот за приватниве е Харвард.
Твои сонародници се на чело на извршната, судската и законодавната власт и гледаме каква ви е северната држава. Твои сонародници се премиери вицепремиери, заменици премиери, државата блеска. Твој сонародник е министер за економија, економијата е одлична, не сте последни во сите економски параметри. Твој сонародник е министер за финансии, не сте презадолжени, не издавате еврообврзница од 800 милиони евра за да покриете дупките за плати и пензии и тендери, нема наскоро кредитниот рејтинг да ви го намалат. Твој сонародник е министер за администрација и информатичко општество, администрацијата е ефикасна, ефективна, деполитизирана и непартиска. Твој сонародник е министер за образование, учениците навремено се снабдени со учебници, а не како што лажат медиумите, цела учебна година ја врват без книги и покрај постојаните ветувања на твојот сонародник дека ќе ги обезбедат најкасно до октомври, па до крајот на првото полугодие, па до пролет и сега до септември најкасно. Твој сонародник е министер за здравство, не умираат пациенти оти не сте набавиле лек, нема недостаток на педијатри, не работаат лекари со лажни лиценци и не вадат органи од пациенти. Твој сонародник е министер за надворешни работи, твој сонародник е заменик министер за надворешни работи, северната дипломатија е независна и самостојна, не прифаќа уцени за додавање на бугари во устав што е продолжување на планот за бугаризација на македонскиот народ и македонската нација и иницијална каписла за поделба на државата меѓу бугарија и албанија, северните дипломати не пренесуваат ерменски криминалци за да избегнат апсење. Твој сонародник е министер за животна средина, ич не е загадено, воздухот е квалитетен, Скопје, не се наоѓа секој ден во топ 5 најзагадени градови во светот, Преспанското езеро не е пред исчезнување. Твој сонародник е министер за внатрешни работи, исто и заменик министер, криминалот е минимален, нема секој ден убиства и престрелки меѓу ваши нарко кланови, нема ограбувања на банкомати и пошти, мвр не издава лажни пасоши на познати криминалци, не се дила дрога насекаде како никогаш досега, полицијата не дава заштита на дилерите. Твој сонародник е заменик министер за одбрана, армијата има топла облека и не прима волнени чорапи како донации, располага со најсовремено оружје и е способна да се справи со надворешна агресија и внатрешни закани. Твој сонародник е заменик министер, за скоро и министер за правда, довербата на народот во правосудството е рекордно висока, а не 4 % како што лажат анкетите. Твој сонародник е заменик министер за култура, културата не е пред колапс. Да не почнувам за агенциите, дирекциите, инспекторатите, заводите кои се во рацете на твои сонародници, а кои работат законски, ефикасно и во интерес на граѓаните на северна, никако во интерес на бизнисите на дуи и на компании на дуи и другите албански партии. Твој сонародник е претседател на собранието, нема проблеми со кворум на секоја седница, собранието ефикасно работи и не е сточен пазар, не се избира претседател на скали, со кревање на две раце, без пренос на јавен сервис, не се вадат пратеници од затвор да гласаат за промена на име, не се киднапираат пратеници за да не гласаат за паѓање на владата, не се уценуваат за да гласаат за бугари во Устав. Твој сонародник е републички јавен обвинител кој не е близок до дуи и кој продолжи со процесуирање на предметите за несреќите со болницата и автобусите, а не ги скри во фиока и не ќути и по изборот и е транспарентен за својата работа твои сонародници се претседатели на основни, апелациони судови, на Врховен, на Управен, на Уставен, на Виш Управен и тие се независни во својата работа од политичарите, не примаат наредби од северните и шиптаpските политичари за тоа каква пресуда да донесат, не се продолжена рака на политичките партии во владата на вашата држава, и секако работат и судат исклучиво во интерес на правото и правдата.
Во право си, твоите сонародници не ги кочат институциите, не се толку способни.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Оооо господине пусифејс, ти многу нежен, оуу се навредил господин пусифејс на мал мајтап, да дојдите да не спасите.

Ти најде бе пи*ко една, најде во згодно, да кажуваш дали е вредна или не дискусијата а ти прв почна да пцуеш сестри и други погани работи за еден обичен мајтап??Ама поштењачи глумење тука не, туку биди маж каков што се претставуваш кога споменуваш сестри..
Ha ha kakov moron, ti be si bilo pogolemo gubre nego sto te znae forumov, ebate glupakot. Do pred malku zboruvase za nekoj bon ton a vidi sega nemas dobles da si priznaes greska, bilo majtap, a na sekoj moj post se pustas so vakvi glupi dosetki. Tvoeto ne bese majtap, tuku lecenje frustration.Daleku si ti od nekoj fraer kako sto se prestavuvas, koj znae kakva picketina si vo zivo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom