Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.000
Поени од реакции
8.146
Прегледај го приврзокот 366665

Ова може да се смета како закана за војна, иако пред 2001 исто вака се дигаа за војна отцепување, но на крајот го изедоа немиен од АРМ.
нема потреба од војна, нека се делат слободно, едвај ги чекаат во европа, Арачиново, Слупчане, Ваксинце и останати фекалии, и северџаниве со нив нека ги земат, нека го исчистат гнојот.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Тоа е тоа каурска логика бе племе грдо, на вас ни обична фарма со прасиња не би ви оставил да раководите камоли држава.
Ниту една институција не ви функсионира ни сега ниту никогаш.
Ја нема да те вреѓам како ти мене пошто доволно природата направила што си се родил како шипттар
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.863
Прегледај го приврзокот 366665

Ова може да се смета како закана за војна, иако пред 2001 исто вака се дигаа за војна отцепување, но на крајот го изедоа немиен од АРМ.
Вакви изјави даваат за да се принудат Дпмне да гласаат за уставните измени и најверојатно ќе гласаат ако сакаат да се вратат во Медот/буџетот.
2001 беше намештаљка од она копилено од Делчево тн војвода , татарското крило од ДПМНЕ и од ушлето од Д.Хисар,,само предавници можеа да одат на Рамковен договор,и све ова шо го гледаме до денес е од таа стока Антимакедонска,затоа денес имаме и Преспански,Татарски,француско/германски ,тирански ... ќе видиме дали ќе имат уште некој уништувачки.....
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
дибек, на телефон пишев, автоматски е тоа така направено а не сум забележал.
Било како, многу вака се курчите преку форум, имаше еден вошкар ко тебе на темана за криминалци што ги знаеше сите криминалци во МК, и албанци и македонци, секакви приказни продаваше, и тој ко тебе се силеше, даваше тел број, кога му се јавив се криеше зад некоја инспекторка од полиција, а јас мислев сестра му се јави, ќе видиме ти зад кого ќе се криеш.
Ајде бе ќе те видиме Рамбо, уживај и продолжи да вреѓаш клошарко, само без фрустрејшн те молам, да не цимиш после. Јас не продавам приказни, ти кажувам дека ми смеша фамилија. Се гледа шо маж си кога почна да пцуеш сестри, и се виде каква ти е честа. Ти си нечесник, зошто мешаш фамилија, така да бујрум...Енитајм фор тебе...Фрфљо..
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.809
Поени од реакции
4.006
не ми се верува вакви рабоќе од добриот еким и голем побратим на ВМРО. Запрепастен сум од овие закани.
Никако да ми стане јасно со кој памет (или без памет...) ДПНЕ се побратими со ликов...се чини дека ве-ме-ре-то не мислеше дека може да биде извисено токму од „коалиционен партнер„.
Автоматски споено мислење:

Може некој да ги нареди министрите овде? Кој е министер на што и од која партија е?
Еве еден од анонимните министри, чиј врвен домет од позицијата „министер„ е контролата на двојазичните етикети на домашните производи:

Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 366665

Ова може да се смета како закана за војна, иако пред 2001 исто вака се дигаа за војна отцепување, но на крајот го изедоа немиен од АРМ.
Во „севернава„, нема политичар Албанец кој не говори во името од сите други Албанци, а доаѓа од Албанска партија која е „као„ поинаква од другите Албански партии.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.018
Поени од реакции
14.868
Прегледај го приврзокот 366665

Ова може да се смета како закана за војна, иако пред 2001 исто вака се дигаа за војна отцепување, но на крајот го изедоа немиен од АРМ.
Ова е тоа што е договорено во Тирана......втората тиранска платформа.

Зошто Рама повторно ги собра албанските партии???
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.809
Поени од реакции
4.006
Ова е тоа што е договорено во Тирана......втората тиранска платформа.

Зошто Рама повторно ги собра албанските партии???
Бројот од „платформи„ не е толку битен, колку што е битно постоењето на Македонски квислинзи, кои со неподнеслива леснотија прифаќаат се‘ што е туѓо, на Македонска штета, само за да ќарат некој месец повеќе на позицијата власт, а власта, како е познато од искуството, значи и станување на „...просечно богат бизнисмен...„.

Се‘ уште не видовме дека некој лик од политиката, во минативе 3 децении, одговараше за масовните легални кражби, предавства и капитулирања, кои се казниви со уставните одредби...
Автоматски споено мислење:

Влезот на Алијанса во Влада ми изгледа на “лепче да лапнеме, пред да згаснеме”.
Влезот на алијансерите значи само одолговлекување во останувањето на оваа власт на власт, а за самите алијансери значи и можност за „ухлебување на нашите членови„. Воедно, со тоа одолговлекување, комуњарата се надева дека во наредниве 5-6 месеци навистина ќе стигне до потребната бројка од пратеници со која ќе може да се изведе уште една, кој знае која по ред, промена на пусулчето наречено „устав„. Алијансерите нема да згаснат со влезот во владата. туку можат ем да се офајдат, а ако им „тргне на арно„, можат и да се „ребрендираат„ и втопат во некоја од партиите од „брачата„ кои се веќе на власт подолго време.

Ако на комуњарата и‘ фалат потребните гласови, ќе си го „повикаат на помош пријателот„ од големата зграда на Кале...
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Тоа е тоа каурска логика бе племе грдо, на вас ни обична фарма со прасиња не би ви оставил да раководите камоли држава.
Ниту една институција не ви функсионира ни сега ниту никогаш.
Таман е муабетот, од коа почна по етнички клуч да се примаат вработени и делат места, бајаги почна да чкрипи работата. Гледам по локалниве институции. Оти едно Тетово не може да пркне, а Кавадарци со години оди напред?
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
834
Поени од реакции
1.920
Ги замолувам админите да не го модифицираат зборот Ши-птар со Албанец. Ова им е единственото место на северномакедонците каде слободно можат да го кажат тоа, без притоа да шептат и да им се тресат нозете од присуство, ќотек или страв од Албанци.
Кога пишуваш на кирилица, напиши го зборот со "а" на латиница и се покажува како треба.
Еве ти пример: шиптaр.

Кога се пцуете, нека биде квалитетно и без никакви цензури. :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
642
Поени од реакции
2.076
Прегледај го приврзокот 366665

Ова може да се смета како закана за војна, иако пред 2001 исто вака се дигаа за војна отцепување, но на крајот го изедоа немиен од АРМ.
Дај боже што побрзо да се радикализираат.Позз од тие што спасуваат луѓе сега у Турска :misticen:
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
807
Поени од реакции
1.245
Не се битни пациентите за кои власта нејќе да набави лекови, ама битно е дека кујната у Влада е добро снабдена со свинско, а и евтина за „вработените„ во власта. Буцкото министер е очигледен доказ за изобилието во Владината кухиња.

Е сега, не знам дали служат и горно перо од ајкула и/или кит...како специјалитет на кујната.
Очигледно е то дека на денешницава, не само кај нас, туку и на секаде, на т.н.р. „лидери“ олигарси, искрено другар куро ги боли то шо е под врвот (под нив), така да сè додека не ги снајди нешто како шо го снајде Луј XVI, нема да има промена. Нив е му е гајле дали некој е сиромашен, боледува од нешто или е на прагот на умирање. Битно си е парите, нивните тајни митинзи, и оргии а сè останато е небитно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
Ова е тоа што е договорено во Тирана......втората тиранска платформа.

Зошто Рама повторно ги собра албанските партии???
https://www.faktor.mk/taravari-se-zakani-so-mozna-radikalizacija-na-albancite-i-baranje-za-reorganizacija-na-drzavata?fbclid=IwAR24QMsnN_C-dhr5H3nE79EXZSrFHPdzh2tDsjdvmpAcbYwWcDBvE8KgKM0

не е доволно министри, Забраи Мисирот, Албански Премиер последната година ПРЕД Редовни Избори !!!!!!!
Пљус треба 30% од СДС СУ-Нет да напраат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom