Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали би излегле на референдумот за укинување на Договорот за добрососедство?

  • Да

  • Не

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.118
Со сигурност ќе кажам дека Левица на следните ќе има повеќе пратеници.
На тие по овие ќе биде власт.
Нешто си ми премногу згреан за „Левица„ па очекуваш да добие катаљон пратеници на следните избори...

Да се потсетиме дека „Левица„ веќе е (!) оштетена за пар пратенци на последните изобри, но „Левица„ некако си „легна на брашното„ (веројатно се задоволни и со тоа што се дел од Собранието, без никакво практично влијание...) така да дај посочи ни на што ја засноваш твојава желба за победа на „Левица„ па дури и формирање Влада од само една партија, односно „Левица„...
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.281
Поени од реакции
1.679
Левица има само 5.9% рејтинг.
ДПНЕ ќе биде победникот.
СДС и ДУИ и БЕСА и Алијанса веројатно ќе си праат влада.
За да не се деси ова, решението е многу просто -- нема гласање за СДС.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.121
Поени од реакции
444
Нешто си ми премногу згреан за „Левица„ па очекуваш да добие катаљон пратеници на следните избори...

Да се потсетиме дека „Левица„ веќе е (!) оштетена за пар пратенци на последните изобри, но „Левица„ некако си „легна на брашното„ (веројатно се задоволни и со тоа што се дел од Собранието, без никакво практично влијание...) така да дај посочи ни на што ја засноваш твојава желба за победа на „Левица„ па дури и формирање Влада од само една партија, односно „Левица„...
Желбата ми е да почнеме да населуваме други планети и да престанеме да работиме за пари туку за идеи. Се да биде бесплатно и американците да станат дел од социјализмот. Путин да овозможи фер избори и да престане да биде автократ туку да препушти партиско владеење на левите партии во Русија.
Европската заедница да го отфрли капитализмот и преку избори да си воведе социјалистички систем.
Македонија да прати писмо до Бугарија за спроведување малцинство на македонците во Бугарија како и Грција да овозможи малцинство на македонци во Грција.

Левица да биде единствена парија во парламентот каде што и комунистите и војводите ќе дебатираат демократски за иднината на македонскиот народ за промена а не за лични интереси.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.118
Желбата ми е да почнеме да населуваме други планети и да престанеме да работиме за пари туку за идеи. Се да биде бесплатно и американците да станат дел од социјализмот. Путин да овозможи фер избори и да престане да биде автократ туку да препушти партиско владеење на левите партии во Русија.
Европската заедница да го отфрли капитализмот и преку избори да си воведе социјалистички систем.
Македонија да прати писмо до Бугарија за спроведување малцинство на македонците во Бугарија како и Грција да овозможи малцинство на македонци во Грција.

Левица да биде единствена парија во парламентот каде што и комунистите и војводите ќе дебатираат демократски за иднината на македонскиот народ за промена а не за лични интереси.
Интересно...„Америка и Енглеска„...

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.189
Поени од реакции
25.747
Желбата ми е да почнеме да населуваме други планети и да престанеме да работиме за пари туку за идеи. Се да биде бесплатно и американците да станат дел од социјализмот. Путин да овозможи фер избори и да престане да биде автократ туку да препушти партиско владеење на левите партии во Русија.
Европската заедница да го отфрли капитализмот и преку избори да си воведе социјалистички систем.
Македонија да прати писмо до Бугарија за спроведување малцинство на македонците во Бугарија како и Грција да овозможи малцинство на македонци во Грција.

Левица да биде единствена парија во парламентот каде што и комунистите и војводите ќе дебатираат демократски за иднината на македонскиот народ за промена а не за лични интереси.
боки, заради пролетерите сме каде што сме и сме назад едно 50 години зад западниот свет. Додека ние работевме за идеи на запад работеа за капитал, и сега тие го имаат тоа, а ние клошариме и им слугуваме. По твоево треба пак на истото да се вратиме. Да живееме од идеи. Леб не треба, ако притреба случајно ќе им го земеме на земјоделците со сила како у добрите стари времиња.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.121
Поени од реакции
444
боки, заради пролетерите сме каде што сме и сме назад едно 50 години зад западниот свет. Додека ние работевме за идеи на запад работеа за капитал, и сега тие го имаат тоа, а ние клошариме и им слугуваме. По твоево треба пак на истото да се вратиме. Да живееме од идеи. Леб не треба, ако притреба случајно ќе им го земеме на земјоделците со сила како у добрите стари времиња.
Западот, поточно САД и ЕУ се толку уназадени да нивното население не знае дека Турција не е мисирка за јадење. Последните 32 години и нашата омладина отупува по парите и се загушуваме на планетарна основа заради парите. Левите партии во ЕУ веќе растат и светот станува свесен за погубувачката политика на капитализмот.

Русите и Кина веќе работат на нов светски поредок каде левите повторно ќе градат свет во кој се планира се да биде бесплатно и да се насочиме кон вселената во потрага по ресурси или колонизација. Планетата земја веќе нема ресурси да го одржува западот да лежери и да си прави гејм оф тронс. НАСА во последните 32 години ништо не допринесе на човештвото а користеше ресурси од целата планета.

Дојде времето нашиот свет да стане против нивниот - Апасиев
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.189
Поени од реакции
25.747
Западот, поточно САД и ЕУ се толку уназадени да нивното население не знае дека Турција не е мисирка за јадење. Последните 32 години и нашата омладина отупува по парите и се загушуваме на планетарна основа заради парите. Левите партии во ЕУ веќе растат и светот станува свесен за погубувачката политика на капитализмот.

Русите и Кина веќе работат на нов светски поредок каде левите повторно ќе градат свет во кој се планира се да биде бесплатно и да се насочиме кон вселената во потрага по ресурси или колонизација. Планетата земја веќе нема ресурси да го одржува западот да лежери и да си прави гејм оф тронс. НАСА во последните 32 години ништо не допринесе на човештвото а користеше ресурси од целата планета.

Дојде времето нашиот свет да стане против нивниот - Апасиев
боки, со комуњаризам нишо нема. Ни Кина е прав комунизам ни Русија. Првите го сфатија тоа на време, вторите малце покасно.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.121
Поени од реакции
444
боки, со комуњаризам нишо нема. Ни Кина е прав комунизам ни Русија. Првите го сфатија тоа на време, вторите малце покасно.
Затоа и реков дека и Русија и Кина треба да се посветат кон комунистичките вредности на Маркс и Енгелс. Не е поентата да поентираат над слабата САД и ЕУ, поентата е да извлечеме корист за човештвото. Да го искористат моментот за преобразба каде што ќе се постави заедничка, светска идеја.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.299
Поени од реакции
22.236
ДКСК со случај за ќерката на Таљо

Не знам што си мислат ова од ДКСК што се и од каде им е оваа дрскост да отворат случај против ќерката на Таљо дезертерот, кога сите во државава знаеме дека децата на политичарите се најпаметните, најспособните и најинтелегентните. А особено па овие од Мала Речица, тие се посебен ендемски вид, заштитен со закон кој мора да го негуваме и пазиме. Треба да бидеме благодарни на севишниот што од сите земји на овој свет баш до нас ги стави нашите мирни и на мравка што не газат сограѓани Албанци. Треба секој ден у црква да палиме свеќа за здравје за да го поживее нашиот премиер Аца Антиќ и дечко му Артан Нежни.

Нормално дека децата на политичарите ќе не спасуваат од калта во која нивните родители не донесоа, бидејќи они најдобро ги знаат слабостите и проблемите на државава бидејќи секој ден тоа се разговарало во семејството, како да се подобри животот на просечниот граѓанин. Сигурно нема синот на Трајче механичарот од Булачани да не среди бидејќи он прво не ги знае проблемите со кои се соочува Република Нашата Држава. Он го слушал татко му како збори дека сака да и го натепа на комшиката, пцости кон Грујо/Бранко/Љубчо, ги слушал мајка му и баба му како се расправаат за Турски серии и ништо друго.

Веднаш да се затвори случајов и да се прати извинување до целото семејство Џафери во селото Форино.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.484
Поени од реакции
2.837
Викаш пред 2015 беше полошо?

Полициски инспектор си заминува да работи како шофер во Германија, плус жена му работеше државно и таа си замина со него т.е. цела фамилија. И среќни се сега, оти му е рајат главата.

Ете таква е состојбата во државава, впрочем можеме да ја видиме и преку моменталната расправа на Вилма и Арафат.

Си одат најчесно чесните оти не се издржува во државно во моментов од притисоци, уцени и закани. И во тоа што ДПМНЕ беа цареви, овие успеаа да се надградат и прошират.
Познавам луѓе кои работеа во царина, финансова полиција, банки, луѓе кои тераа некој свој бизнис, земјоделци, занаетчии.... кои си заминаа пред 2015. И не си заминаа ради паторот и компанија. Како што ни овие кои сега си заминуваат не си заминуваат ради сегашниве. Луѓето си заминуваат поради сите кои ни се изредија од осамостојувањето па наваму. Луѓето си заминаа и ке заминуваат поради стандардот и тоа нема начин да го сопре ниту една власт, мината, сгашна или идна. Нашиот стандард е светлосни години далеку испод стандардот на германија, швајцарија, шведска, САД..... никогаш нема да можеме да ги платиме луѓето толку колку што можат тие држави. Ете велиш си заминал инспектор. Тој овде на државни јасли бил платен некаде измеѓу 500 и 800 евра а во германија, на исти цени како овде, како возач на камион ке биде платен сигурно над 4000 евра. Кој овде може да му даде плата од 4000 евра? И така е за сите кои заминуваат, таму земаат плати кои овде никој не може да им ги даде. Се испразнија и држави како Хрватска и Словенија, кои имаат и далеку подобар стандард од нашиот ама сепак се далеку од сад, швајцариија, норвешка... Џабе му даваш на словенецот или хрватот плата 1500 -2000 евра кога тој има опција да оди некаде кај што ке зема 4-5000 евра. Затоа сега Хрватска и Словенија ширум ги отворија вратите за наши работници. Друга работа што уште повеке го забрзува иселувањето е тоа што со секој заминат останатите овде имаат човек во странство, веке секој има некој близок по странство, никој веке не оди во неизвесност и сам да се снаоѓа па да се мисли, многу полесна е одлуката да заминеш кога таму имаш близок човек, некој кој ти средил се за почеток па дури и ти пратил пари за карта а на тебе останува само да си ги спакуваш куферите. Ми се сере кога ке слушнам некој политичар како тажи за тоа дека младите се иселувале и дека тој ке направел младите да останат овде и овде да ја гледат перспективата и иднината? Кој е тој магичен начин, магична програма што ке не направи држава со повисок стандард од Швајцарија па младите да останат овде?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
114
Поени од реакции
238
ој овде на државни јасли бил платен некаде измеѓу 500 и 800 евра а во германија, на исти цени како овде, како возач на камион ке биде платен сигурно над 4000 евра. Кој овде може да му даде плата од 4000 евра?
Просечна плата за возач на камион во Германија е 2600 бруто значи нето уште помалку, од ракав си вадите некој суми 4-5000 евра само да се пише нешто

90% од младиве во Македонија нема да си одат во странство да имаат просечна плата околу 1000 евра
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.484
Поени од реакции
2.837
Просечна плата за возач на камион во Германија е 2600 бруто значи нето уште помалку, од ракав си вадите некој суми 4-5000 евра само да се пише нешто

90% од младиве во Македонија нема да си одат во странство да имаат просечна плата околу 1000 евра
Незнам што и како возат тие за 2600 бруто. Мој братучед вози за германска фирма и се пресели таму, вози влекач низ Европа и кажува дека не е испод 4000 чисти пари месечно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.957
Поени од реакции
15.788
Познавам луѓе кои работеа во царина, финансова полиција, банки, луѓе кои тераа некој свој бизнис, земјоделци, занаетчии.... кои си заминаа пред 2015. И не си заминаа ради паторот и компанија. Како што ни овие кои сега си заминуваат не си заминуваат ради сегашниве. Луѓето си заминуваат поради сите кои ни се изредија од осамостојувањето па наваму. Луѓето си заминаа и ке заминуваат поради стандардот и тоа нема начин да го сопре ниту една власт, мината, сгашна или идна. Нашиот стандард е светлосни години далеку испод стандардот на германија, швајцарија, шведска, САД..... никогаш нема да можеме да ги платиме луѓето толку колку што можат тие држави. Ете велиш си заминал инспектор. Тој овде на државни јасли бил платен некаде измеѓу 500 и 800 евра а во германија, на исти цени како овде, како возач на камион ке биде платен сигурно над 4000 евра. Кој овде може да му даде плата од 4000 евра? И така е за сите кои заминуваат, таму земаат плати кои овде никој не може да им ги даде. Се испразнија и држави како Хрватска и Словенија, кои имаат и далеку подобар стандард од нашиот ама сепак се далеку од сад, швајцариија, норвешка... Џабе му даваш на словенецот или хрватот плата 1500 -2000 евра кога тој има опција да оди некаде кај што ке зема 4-5000 евра. Затоа сега Хрватска и Словенија ширум ги отворија вратите за наши работници. Друга работа што уште повеке го забрзува иселувањето е тоа што со секој заминат останатите овде имаат човек во странство, веке секој има некој близок по странство, никој веке не оди во неизвесност и сам да се снаоѓа па да се мисли, многу полесна е одлуката да заминеш кога таму имаш близок човек, некој кој ти средил се за почеток па дури и ти пратил пари за карта а на тебе останува само да си ги спакуваш куферите. Ми се сере кога ке слушнам некој политичар како тажи за тоа дека младите се иселувале и дека тој ке направел младите да останат овде и овде да ја гледат перспективата и иднината? Кој е тој магичен начин, магична програма што ке не направи држава со повисок стандард од Швајцарија па младите да останат овде?
Платите овде, во приватниот сектор (не програмери) почнуваат да стасуваат и до кај 1000 еур, а со таква плата тешко дека ќе си замини некој.

Но, моментот кога овие лудиве на власт ќе ги натераат сите да станат европејци т.е. немакедонци заради изживувањето на Бугарија, многоу луѓе ќе заминат, барем ако треба да бидат европејци ќе одат таму каде е европска државата, а не некаде каде што главните рекетари се на власт.

Разбираш?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
114
Поени од реакции
238
Незнам што и како возат тие за 2600 бруто. Мој братучед вози за германска фирма и се пресели таму, вози влекач низ Европа и кажува дека не е испод 4000 чисти пари месечно.
90% од нашиве лажат за примањата таму ништо ново да им љубоморат и плашат комшии, роднини, пријатели итн. 4к евра може ако спие во камионот

Овој е камионџија во Германија регрутираше и нови возачи за фирмата кај што работи и околу 2300-2400 кажуваше бруто старт
 

Kajgana Shop

На врв Bottom