Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.285
Поени од реакции
45.759
Го видовте францускиот предлог?

Да би го опишал во една реченица - death by thousand paper cuts.
Според господинот Радев бил добра насока, така да, јасно е колку е саат тука.
По тоа што видов, дизајнирано е на начин што ни ќе се смириме со блгарите, ни ќе помирисаме членство.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.607
Поени од реакции
5.118
Ne znam... ja muzeite bi gi stavila poveke vo nauka odkolku turizam.


Studenti od cel svet odat specijalno da studiraat bas tamu za da dobijat prakticna rabota, da dojdat do nekoe istrazuvanje.

Pa snimanja dokumentarci produkcii etc toa e veke posebna tematika...

Na nekoi luge im e pobitno da ostavat trag vo covestvoto nego najvisoko dostignuvanje u zivot da im bide stan od 50 kvadrata u debar maalo.
:coffee:
Ти можеш слободно да ги ставиш музеите во наука. И е наука. Но најголемиот ќар музеите го вадат од оние 90% од посетителите кои се туристи, не научници.

Може да се снимаат документарци, тоа е многу убаво. Но тоа нема да ти даде леб денес на маса, дека снимиле вчера документарец за твоето родно село на пример. Освен ако не си ти во продукцијата :)

А последниов пасус, со траг во животот и стан во Дебар маало споредбата не ти ја разбрав баш... незнам дали знаеш, ама денес да успееш во целово лудило во светов е баш тоа. Да основаш семејство и да ете си купиш стан да живееш на раат :( можда делува тажно, ама таа е вистината за огромен број на луѓе денес. А и тоа ретко кој ќе успее. За жал.
Друг траг, незнам, ако си ете научник, ти дал Господ некој талент, спортски, музички, уметнички, интелегенциски. Па да оставиш траг. Ама па тоа е супер мал процент. И не секој се раѓа со исклучителна дарба за да се истакне пред Светот и да остави што викаш ти траг во човештвото.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
За што им е руско може по некое српско да земат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.255
Поени од реакции
27.656
Ти можеш слободно да ги ставиш музеите во наука. И е наука. Но најголемиот ќар музеите го вадат од оние 90% од посетителите кои се туристи, не научници.

Може да се снимаат документарци, тоа е многу убаво. Но тоа нема да ти даде леб денес на маса, дека снимиле вчера документарец за твоето родно село на пример. Освен ако не си ти во продукцијата :)

А последниов пасус, со траг во животот и стан во Дебар маало споредбата не ти ја разбрав баш... незнам дали знаеш, ама денес да успееш во целово лудило во светов е баш тоа. Да основаш семејство и да ете си купиш стан да живееш на раат :( можда делува тажно, ама таа е вистината за огромен број на луѓе денес. А и тоа ретко кој ќе успее. За жал.
Друг траг, незнам, ако си ете научник, ти дал Господ некој талент, спортски, музички, уметнички, интелегенциски. Па да оставиш траг. Ама па тоа е супер мал процент. И не секој се раѓа со исклучителна дарба за да се истакне пред Светот и да остави што викаш ти траг во човештвото.
Taka ako gledas kjar imas samo od kriminal, pa daj se drugo neka se batali.

Mnogu luzersko mislenje, najseriozno.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.285
Поени од реакции
45.759
Замисли ја таа јадна душа на која вечер му паднала задачата да го вее знамето на ЕУ:ROFLMAO:
Се знае : Денацифициран, демилитаризиран, а ако се фрлени војводите, може и обљубен да биде. :icon_lol:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.607
Поени од реакции
5.118
Taka ako gledas kjar imas samo od kriminal, pa daj se drugo neka se batali.

Mnogu luzersko mislenje, najseriozno.
Јас идам по твојата логика. Ти спомна историја и корења. Јас ти реков немаш ќар од нив никаков во реалниот свет.

Сега ми велиш ќар имаш само во криминал.
Тоа е лузерско. Аха.
Затоа што според мене ќар имаш најголем со здрава, поштена работа

Ама сега кој на што прво си помислува...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.255
Поени од реакции
27.656
Јас идам по твојата логика. Ти спомна историја и корења. Јас ти реков немаш ќар од нив никаков во реалниот свет.

Сега ми велиш ќар имаш само во криминал.
Тоа е лузерско. Аха.
Затоа што според мене ќар имаш најголем со здрава, поштена работа

Ама сега кој на што прво си помислува...
Ne jas mislam deka ima kjar, ne bog znae kolku parichen, no od poveke aspekti.
Ti samo na pari mislis i taka.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ako VMRO DPMNE e dosledna partija trebashe da poracha da se vee samo Makedonskoto zname. Ni USA, nitu EU nitu Ukrainsko. Isklushivo znameto na Makedonija.
Автоматски споено мислење:

Замисли ја таа јадна душа на која вечер му паднала задачата да го вее знамето на ЕУ:ROFLMAO:
Zoshto jadna dusha...Ke se osekja kako Pinki koga go vide Tito:toe:
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Како се покажа левицата во ДПМНЕ на митингот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.897

еве вика добар бил предлогот за нас
ајде нека го прифатат и УЧК, па да продолжиме на европскиот пат
иначе Путин ќе не освои
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.648
Поени од реакции
3.762
Човекот се има стекнато со 70+ станови во општината во која што е градоначалник за време на неговите мандати...
Разбира се...

Издавањето одобренија за градење е исплатлива „професија„. Најтрагично е тоа што типов не едниствениот универзален сосед, со граѓаните од целата негова општина па оттаму и пустата желба да се биде градоначалник.
Автоматски споено мислење:

А што е целта од забаранат за носење знаме од РФ? Ве-ме-ре-то пак сака да му го плесне у фаца на рускиот амбасадор во Шкуп, демек, ние сме прозападно насочени?...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom